You are currently viewing Island – Časť 2. – Cez Golden Circle až po Jökulsárlón

Island – Časť 2. – Cez Golden Circle až po Jökulsárlón

Doba čítania: 3 min

Hlavná časť nášho poznávania bola druhý a tretí deň, kde sme objavili dôvod prečo sa Island nazýva krajinou ohňa a ľadu.

Gullfoss

Deň druhý

Ráno sme sa zobudili plný nadšenia a vybrali sme sa spoznávať takzvaný Golden Circle. Hneď na začiatku cesty sme museli zastaviť, aby sme sa pofotili s krásnou prírodou. Začiatok cesty bola zasnežená krajina. Začali sme pri Thingvellir National Park. Parkovanie bolo 5 Eur (P1), ale žiadne vstupné. Tento národný park bol špecifický tektonickým zlomom medzi Severnou Amerikou a Euroáziou. Prechádzka k Öxarárfoss bola veľmi príjemná, dokonca nebola ani veľká zima. Po ceste sme si urobili niekoľko selfiečiek a poguľovali sme sa. Druhá zastávka bola oblasť gejzírov Haukadalur, Geysir, Strokkur, ktorý dokonca vybuchoval každých 5-8 minút, takže si trebalo len trocha počkať. Po prehliadke gezírov sme zamierili ku Gullfossu, asi najznámejšiemu vodoádu, ktorý objeha všetky propagačné materiály o Islande. Ak sa vám nechce moc chodiť zvoľte parkovisko dole a nie to hlavné. Odtiaľ musíte ešte zísť schodmi dolu. Už značne unavení poznaním sme konečne prišli k relaxačnej zastávke Secret Lagoon (20 Eur). Úžasný zážitok kúpať sa v 37 stupňoch keď vonku je všade snech. Tam sme sa aj občerstvili fish and chips. Dovtedy sme to zvládali an domácich rezňoch a fašírkach 😀 Odtiaľ sme šli cestou späť na Kerid Kráter (3 eura vstup) a keďže sme mali ešte dosť času vybrali sme sa na Krýsuvíkurberg ďalšie krásne útesy. K nim síce viedla cesta taká všelijaká (ani google you nepozná), aj sme mysleli, že už sa späť nedostaneme, ale stálo to za to. Cestou späť sme prechádzali cez Reykjanesfólkvangur národný park kde sa nachádza jazero Kleifarvatn a geotermálna zóna Krýsuvík. Po návrate do Rejkjaviku trebalo samozrejme osláviť St. Patric day v Irish Pube s happy hour pivom v ruke za 5 EUR.

Golden Circle

Deň Tretí

Po náročnom dni plného poznania nás čakal ďalší. Teraz sme sa vybrali na juh až po Jökulsárlón. Zaujímavé miesta na ceste boli po Vik, potom už len cesta mesačnou a neskutočne zelenou krajinou, mordorom a tundrou. Každú pol hodinu iný svet. Hneď zo začiatku sme sa vymkli z itineráru a zaparkovali sme pri prvom náhodne objavenom vodopáde Urriðafoss. Po krátkej zastávke sme sa však vybrali k prvému oficiálnemu cieľu Seljalandsfoss. Tam sa už rútil húf turistov a parkovanie bolo 6 EUR. My sme však chceli ísť až k Gljúfrafoss, avšak cesta bola zavretá. Po ceste sme si všimli menšie parkovisko blízko vodopádu a tak sme sa rozhodli zaparkovať tam a ušetriť. Po ceste k vodoádu sme samozrejme šli okolo známej sopky Eyjafjallajökull. Vodopád Seljalandsfoss bol zážitok a hlavne preto, že človek sa mohol prejsť poza vodopád. Po krátkej prechádzke okolo vodopádu a okolí sme sa vybrali ku Skógafoss. Ďalší vodopád kde sa dalo vyliezť až na vrch. Z časových a meteorických dôvodov sme tak neurobili, ale ak má človek viac času a neprší môže to stáť za to. Ďalej sme pokračovali smerom k Dyrhólaey, krásne skaly s plážami s vulkanickým pieskom a skalnatým oblúkom čo sa Malťanom už o nom môže len zdať. Škoda že tento nie je taký známy ako ten na Malte. 

Seljalandsfoss

Následne sme sa zastavili v dedinke Vik na menšie občerstvenie a toalety, keďže nás čakala 2 hodinová cesta k Jökulsárlón, jazero plné ľadovcov s nádhernou modrou farbou. Susedí s najznámejším národným parkom Vatnajökull. Chvíľu sme aj uvažovali či to stihneme, ale nakoniec sme sa rozhodli, že to bude stáť za to a aj stálo. Takú krásu som v živote nevidela. Človek ostal v nemom úžase, čo príroda dokáže vytvoriť. Atmosféru spríjemňovali aj tulene vyvalujúce sa na kúskoch ľadovcov. Hneď oproti sme mali možnosť pozrieť tzv. Diamantovú pláž a to preto lebo kontrast čierneho, vulkanického piesku s kúskami ľadovcov, naozaj vyerali ako diamanty na vankúšiku v klenotníctve. Následne nás čakala 4hodinóvá cesta späť, ale všetko to stálo za to. Určite by som sa tak isto rozhodla ja nabudúce. Dokopy sme v ten deň najazdili 10h !

Jökulsárlón

Posledný deň sme mali let relatívne skoro okolo 12, tak sme v podstate len dospali čo sme museli previezli sa naposledy cez Rejkjavik, odovzdali auto a už sme boli na ceste domov. Celkové náklady na osobu boli cca 280 EUR na osobu, ale úplne všetko vrátane vreckového.