You are currently viewing Španielska Ronda – malebné Andalúzske mestečko, ktoré musíte navštíviť

Španielska Ronda – malebné Andalúzske mestečko, ktoré musíte navštíviť

Doba čítania: 4 min

Ronda sa nachádza asi na každom itineráre pri návšteve Andalúzie. Toto mestečko s 35 000 obyvateľmi si však toto miesto naozaj zaslúži a to hneď z niekoľkých dôvodov. Je to jedno z najstarších miest Španielska, rozprestiera sa medzi národnými parkami (Sierra de las Nieves a Sierra de Grazalema) a je vystavané nad roklinou vytvorenou riekou Tajo. Miest ako Ronda naozaj vo svete nie je veľa a práve preto je to jedno z najnavštevovanejších miest Andalúzie. My sme tam boli dvakrát a vrátili by sme sa určite zas. Niet divu, že aj Hemingway tu žil istú časť svojho života a situoval svoj román „Komu zvonia do hrobu práve do tohto miesta.

Mirador de Ronda

Samotné mestečko nie je vôbec veľké a prejdete od vlakovej či autobusovej stanice, ktoré sú hneď vedľa seba na úplný juh za pol hodinu. Výhodou je, že aj keď Ronda je postavená na rokline má perfektnú dostupnosť či už autobusom, vlakom alebo autom. Parkovanie priamo v uličkách v meste je zdarma (počas víkendu), ale nájsť ho počas turistickej sezóny je občas dosť náročné. Majú ale aj záchytné parkoviská pred vstupom do úplného historického centra. Ak sa chcete dostať do Rondy vlakom – LINK TU, alebo autobusom – LINK TU určite si dostatočne dopredu rezervujte lístky, sú tak omnoho lacnejšie. Čo musíte zažiť v Ronde ? Poprechádzať sa starým mestom, vidieť Puente Nuevo a ochutnať neskutočne lahodné tapas. 

Objavujte zákutia Rondy

Prehliadku mesta môžete začať od Plaza de la Merced, kde sa môžete zastaviť aj v kostolíku Señora de la Merced Ronda. Tam už začína vyhliadková promenáda na údolie a Sierra de Grazalema v pozadí. Vyhliadka sa tiahne od Alameda del Tajo až po Plaza de España a naskytnú sa vám neopísateľné pohľady na okolitú krajinu. Keď už prejdete cez Mirador de Aves dostávate sa k pohľadu na najzaujímavejšie miesto a to práve na Puente Nuevo, ktorý bol postavený v 18. stor a práve toto miesto je ikonou Rondy. Určite po ceste nevynechajte aj Plaza de Torros – LINK TU, ktorá je jedna z najstaršou v Španielsku a práve v Ronde corrida má jednu z najväčších tradícii.  Poprechádzajte sa po Puente Nuevo do opačnej strany mesta. Z mosta sa vám naskytne pohľad na roklinu a rieku Tajo. V letných mesiacoch má však tak nízku hladinu, že by sa skôr dala nazvať potôčikom. Z Mirador de Aldehuela sa tiež môžete pokochať mostom a od Casa de Moro viete zísť až dole do kaňónu k rieke Tajo. Cez Puente Viejo sa dostanete na opačnú stranu odkiaľ máte tiež krásny výhľad priamo z Jardines de la Cuenca. Okolo Palacio de Salvatierra sa dostanete až k Baños Arabes, kde vstupné je 4,5 Eur. Tieto kúpele boli postavené medzi 13 – 15 stor. a sú najzachovalejšie v celom Španielsku. Námestia, na ktoré by ste pri prechádzke nemali zabudnúť sú Plaza Duquesa a Plaza de Maria Auxiliadora, odkiaľ sa viete vybrať turistickým chodníčkom až dole k rieke. Krásna vyhliadka je práve z Mirador Puente Nuevo de Ronda. 

 

Puente Nuevo
Pohľad na Jardines de la Cuenca
Uličky Rondy
Puente Nuevo po zotmení
Puerta de Almocábar

Ochutnajte tradičnú kuchynu s nezabudnuteľným výhľadom

Do prehádzky určite zakomponujte Plaza de Socorro. Toto miesto je ideálne aj na zahnatie hladu a ochutnávky tradičných tapas. Nachádza sa tam množstvo dobrých reštaurácii, ktoré servírujú tapas a to vám dá v malých porciách možnosť ochutnať rôzne jedlá. Počas obeda (určite menu nenájdeš od 11:00, ale skôr tak od 12-13 hod.) sa servíruje menu za približne 10-12 eur kde máte polievku, hlavné a dezert. Dávajte pozor aj na siestu, kde od 15-17 hod. , kedy väčšinou je veľmi málo barov a obchodov otvorených. Ak by ste si chceli vychutnať pohľad na Puente Nuevo pri raňajkách, obede alebo večernom drinku odporúčame Hotel Don Miguel, priamo pri Plaza España.

Čakanie na tapas
Plaza del Socorro

Po Ronde sa môžete motať niekoľko dní ale základnu prehliadku zvládnete aj za jeden deň. Je len na vás čo si vyberiete pozrieť a koľko času kde strávite. 

Mirador Puente Nuevo de la Ronda