You are currently viewing Transfăgărășan – jedna z najkrajších vysokohorských ciest sveta

Transfăgărășan – jedna z najkrajších vysokohorských ciest sveta

Doba čítania: 4 min

Transfăgărășan, označovaná aj ako DN7C medzi mestečkami Cârțișoara a Curtea de Argeș cez pohorie Făgăraș. Nachádza sa kúsok od mesta Brașov a spája známu Transylvániu s Munteniou, kde sa nachádza BukurešťJe to nádherná horská cesta v Rumunsku, ktorou prejde ročne nespočetné množstvo motoristov a turistov z celého sveta. Jej fascinujúce serpentíny, nádherné scenérie a výnimočná inžinierska práca ju robia jednou z najzaujímavejších ciest na svete a to nie len podľa tvorcov Top Gear. Tento článok vám predstaví toto úchvatné miesto, ktoré musíte vidieť na vlastné oči. 

Aj takto vyzerá cesta na vrchol

Ako sa sem dostať ?

Jednoznačne najlepšou a najrýchlejšou možnosťou je mať vlastné auto alebo motorku a celú panoramatickú cestu si vychutnať. Po ceste je niekoľko vyhliadok, kde sa viete zastaviť a vychutnať si toto inžinierske veľdielo. Tiež sa organizujú zájazdy, či už z Brașova alebo Bukurešti, ale osobne by sme radšej odporúčali prenajať auto, alebo sa vybrať rovno vlastným na roadtrip po Rumunsku. Ak by ste sa predsa rozhodli pre organizovaný zájazd nejaké určite nájdete cez Viator LINK TU, alebo Get your guide LINK TU. Ak by ste holdovali zážitkom s lanovkou, viete sa previesť od vodopádu Bâlea (Cascada Bâlea) až k jazeru Bâlea (Lacul Bâlea)  LINK TU. Avšak v tomto prípade prídete o super zážitok jazdy serpentínami, čo je vlastne celou podstatou tejto cesty. Ideálne spojiť túto cestu s roadtripom po Rumunsku, najlepšie v oblasti Transylvánie.

 

Po ceste je viacej mieste kde viete odparkovať auto a užiť si panorámu

Prečo sa vybrať na Transfăgărășan ?

Jazda po Transfăgărășane je nezabudnuteľným zážitkom. Keď sa vydáte na túto cestu, očarí vás okúzlujúca kombinácia prírodných scenérií, horských vrcholov a šumiacich vodopádov. Na ceste sa nachádza niekoľko výhľadových plošín, kde si môžete vychutnať panoramatické výhľady na údolia a hory. V strede cesty sa nachádza najvyššie miesto – Jazero Bâlea, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 2 034 metrov. Toto jazero je obklopené horskými vrcholmi a je jedným z najkrajších miest na celej trase. Ak by ste mali záujem, viete tu aj prenocovať a na výber máte niekoľko ubytovaní. Ak by ste sa chceli občerstviť reštaurácia Bâlea Lac je na to ideálnym miestom. Ak ste dobrodružný typ, Transfăgărășan ponúka aj možnosti turistiky a horského bicyklovania. Môžete si vychutnať túry po okolitých horách, objavovať zákutia prírody. Ďalšie miesta, ktoré môžete navštíviť sú napríklad zrúcanina hradu Poenari, známy ako rezidencia legendárneho Drakulu vládcu Vlada Tepeșa. V hrade Bran pravdepodobne ani nikdy nebol, avšak Bram Stoker si ho vybral za obsadenie deja románu Drakula a tým sa stal populárny. Zastavte sa tiež pri priehrade Vidraru, ktorá tiež svojou veľkosťou vás naozaj ohúri. Všetko čo sa dá zažiť poćas cesty nájdete spísané na oficiálnej stránke – LINK TU.  

Zaujímavosti o horskej ceste v Rumunsku

  • Transfăgărășan je cesta dlhá zhruba 90km a prechádza pohorím, kde sa nachádza najvyšší vrch Rumunska Moldoveanu  2544 m n.m.
  • Je otvorená len od júla do októbra a cez zimné mesiace sa tam nedostanete.
  • Výstavba Transfăgărășanu bola dokončená v roku 1974 a trvala viac ako 4 roky. Bola to obrovská technická výzva, pretože musela prekonať prírodné prekážky, ako sú hory a zrázy.
  • Cesta bola vybudovaná aj v dôsledku politických dôvodov – diktátor Nicolae Ceaușescu ju naštartoval s cieľom mať možnosť v prípade invázie pohodlne prejsť Karpatmi.
  • Môžete tam stretnúť veľké množstvo medveďov, takže nevystupujte pri nich z auta s desiatou v ruke. 
  • Na najvyššom bode Transfăgărășane sa nachádza tunel, ktorý vás viedol priamo cez vrchol Moldoveanu. Tento unikátny tunel bol vybudovaný, aby sa umožnilo cestovanie aj v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok.
  • Rýchlosťový rekord: V roku 2009 bol na Transfagarasane stanovený rýchlostný rekord. Britský pretekár Tiff Needell dosiahol na tejto ceste rýchlosť 259,5 km/h, čo je najvyššia dosiahnutá rýchlosť na Transfagarasane.
Vodopád Capra - jeden z množstva vodopádov po ceste

Trănsfăgărășan je bezpochyby jednou z najzaujímavejších ciest na svete. Jeho kombinácia nádherných scenérií, inžinierskej zručnosti a adrenalínového dobrodružstva robí z tejto trasy niečo úplne výnimočné. Cesta je známa svojimi strmými serpentínami a niektorými náročnými úsekmi, takže je dôležité mať zdatného šoféra. Je to miesto ktoré si zaslúži návštevu nielen pre svoju jedinečnosť, ale aj pre nezabudnuteľné zážitky, ktoré ponúka. Ak plánujete cestovať do Rumunska, nezabudnite zaradiť Transfăgărășan na svoj zoznam. Určite nebudete ľutovať, že ste sa rozhodli preskúmať túto fascinujúcu horskú cestu.

Priehrada Vidraru