Zámorské územie Spojeného kráľovstva susediace so Španielskom, len na skok od Afriky nazývaný aj skalnatý ostrov je neskutočne čarovné miesto. Najužšie miesto medzi Afrikou a Európu je vzdialené len 14km. Hovoríme o Gibraltáre, ktorý má rozlohou iba 6,7 km štvorcových a nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova. Aj keď je to malý poloostrov, jeho bohatá história, kultúra a úchvatné výhľady vás presvedčia, že určite stojí za návštevu.
Základné info o Gibraltáre
Britské ovládanie Gibraltáru sa začalo v roku 1704 a dodnes je to britské zámorské územie. Jeho špeciálny štatút umožňuje Gibraltáru fungovať ako samosprávny územný celok s vlastnými inštitúciami a vládou. Miestne obyvateľstvo hovorí prevažne anglicky, ale je tu aj veľká prítomnosť španielskej komunity. Vydáva vlastné mince a bankovky, ekonomika je založená na turizme a finančných službách. Hranicu so Španielskom má 1,2km a zvyšok je pobrežie s dĺžkou 12km. Dominantou Gibraltáru je skala, ktorá siaha do výšky 426m n.m. Platiť viete aj eurami, avšak kurz môže byť horší. Najlepšie je platiť kartou ak sa sem vyberiete, len na pár hodín. Nie su tu dane, takže je to taký duty free raj. Ak ste občan EU na vstup nepotrebujete pas a stačí vám občiansky.
Ako sa sem dostať ?
Gibraltár je ideálnym miestom na jednodenný výlet ak sa nachádzate na juhu Španielska. Nie je to veľké územie a za deň stihnete všetko podstatné. Pre tých, čo potrebujú viac času na poznávanie tak by sme odporučili max 1-2 noci. Lacnejšie ubytovanie určite avšak zoženiete v španielskej La Línea hneď za hranicami.
Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa sem dostať je autom. Zaparkujete ešte v Španielsku na parkovisku Sta. Barbara – LINK TU za 2,1 eur na hodinu alebo maximálne 16,8 na deň a už len prejdete cez hranicu a ste v Gibraltári. Celkovo neodporúčame ísť autom do Gibraltáru, doprava vie byť celkom pomalá, parkoviská plné a keď tak radšej využite lokálnu MHD. Ak by ste sa ale predsa rozhodli ísť autom dnu informácie o parkoviskách nájdete na oficiálnej stránke – LINK TU.
Ďalšia možnosť je ísť autobusom do mesta La Línea de la Concepción a prejsť 10 minút pešo k hranici. Lístky na autobus si viete kúpiť na stránke Alsa – LINK TU kde cesta z Málagy trvá 2 hod a stojí cca 15 eur. Samozrejme viete sem aj priletieť, ale to jedine cez UK.
Čo treba zažiť a vidieť ?
Už len samotný vstup do Gibraltáru je zážitok a to preto, lebo sa prechádzate po runwayi. Ak máte šťastie a akurát pristáva lietadlo uvidíte to z tesnej blízkosti hneď za rampou odkiaľ stopnú celú premávku. Preto aby ste sa správne rozhodli, čo je pre vás to správne určite si pozrite mapku so všetkými atrakciami – LINK TU. Pohybovať sa môžete aj pešo (niekedy je to rýchlejšie ako bus), ale na odľahlejšie časti ako Europa Point, alebo pláže na opačnej strane skaly je lepšie ísť autobusom – LINK TU. Celodenný lístok vás výjde na 6,6 GPB a viete si ho kúpiť aj online – LINK TU.
Rock of Gibraltar - Nature Reserve
Samotná skala a Nature Reserve, ktorá sa tam nachádza je úplný top Gibraltáru. Je to jediné miesto kde nájdete voľne žijúce opice – prezývané Makaky. Viete tu navštíviť Moorish Castle, jaskyňu St. Michael´s cave, Windsor Suspension bridge, Skywalk, najvyšší bod Gibraltaru O’Hara’s Battery, ale aj Ape´s Den. Na všetky tieto atrakcie budete ale potrebovať vstup do Nature Reserve, ktorý si viete kúpiť samostatne, alebo aj s lanovkou. Záleží len na vás ako sa chcete dostať na vrchol skaly. Na hornej stanici, máte aj Visitor Center, kde sa viete najesť, oddýchnuť a načerpať sily. Lístok na lanovku samostatne aj s lístkom do Nature Reserve viete kúpiť online ale aj priamo pri vstupe – LINK TU. Autobus 10 vás odvezie k dolnej stanici lanovky priamo z hraníc. Ideálne je si zakúpiť lístok hore lanovkou a zbehnúť dole pešo, aby ste mali najlepší zážitok. Lístky čisto len do Nature Reserve si viete zakúpiť tu – LINK TU. Ak by ste sa teda rozhodli ísť na vrchol pešo, tak sa pripravte na solidnú turistickú prechádzku určite rátajte s 3-4 hodinami. Avšak aj keď idete z lanovky k St. Michael´s Cave je to slušná prechádzka. Pre lenivejších turistov si viete zajednať tour v rôznych rozsahoch. Ceny sa pohybujú od 25 – 30 GBP na osobu, čo pri väčšej skupine môže byť aj lacnejšia varianta, keďže väčšinou je cena vstupov zahrnutá v cene. Zaujímavosťou je aj tunelový systém vybudovaný v skale, ktoré slúžili na obranu a uchovávanie zásob.
Pozor na opice - Makaky
Dávajte na ne veľký pozor, držte si kabelky, ruksaky a čokoľvek máte so sebou pevne, lebo opice sa stali veľmi drzé a sú zvyknuté na turistov. Na Gibraltáre sme boli dvakrát a dvakrát sme sa bili s opicou o ruksak, naštastie vždy sme vyhrali. Drzejšie opice sa väčšinou nachádzajú pri vystúpení z lanovky alebo v okolí jaskyne St. Michael, kde je najväčšia koncentrácia turistov. Vo zvyšnej časti sa opice väčšinou len leňošia, ale treba byť obozretný majú fakt obrovskú silu.
Europa Point - na dosah Afriky
Je to najjužnejší bod Gibraltáru. Najjužnejší bod pevninskej Európy je Punta de Tarifa tiež nie ďaleko od Girbaltáru. Je to z jedných miest odkiaľ za jasného dňa uvidíte sever Afriky. Jej horizont sa vám ale kľudne rozprestie aj z Rock of Gibraltar. Nachádza sa tu maják a viete sa sem dostať pohodlne autobusom. Je to miesto kde zastavujú aj niektoré tours avšak ak ste v Gibraltári len pól dňa nie je to miesto z ktorého doslova padnete na zadok. Možno sa tak previesť autobusom č. 2 spraviť fotku a ísť späť. Nájdete tu aj mešitu, ktorá je pozostatkom z osídlenia územia Maurami. Nachádza sa tu aj kriketové ihrisko, keďže táto časť je malá časť Gibraltáru, ktorá ma väčšiu rovnú plochu.
Centrum mesta
Keď sa prechádzate po Main Street ocitnete sa na chvíľu v Spojenom Kráľovstve, ale zaliateho slnkom. Typické bary, červené telefónne búdky, poštové schránky a obchody, kde sa neplatí daň. Hlavná ulica, ktorá je asi najdôležitejšia v celom meste vás privedie až k námestiu Grand Casemates Square odkiaľ sa už ľahko dopravíte kamkoľvek, keďže na jeho začiatku chodia skoro všetky autobusy. Ak by ste mali naozaj veľa času, môžete sa poprechádzať v prístave, navštíviť Zoo, Commonwelth Park, Národné Múzeum.
Pláže
Väčšina ľudí ide do Gibraltáru na jeden deň a tým činom neostáva veľa času na leňošenie na pláži. Pláže, z ktorých ale naozaj nespadnete na zadok sú na opačnej strane ostrova za skalou. Dostanete sa tam pohodlne autobusmi 4 a 8. Sú to napríklad Catalan Bay, Sandy Bay, Eastern Beach. Avšak ak by ste chceli po prechodenom dni si užiť super pláž, nachádza sa na Španielsku – Playa de Santa Barbara.
Gibraltár patrí medzi naše obľúbené destinácia a kombinácia Španielsko – Britskej kultúry na takom malom priestore, ktorú väčšinu pokrýva obrovská skala je naozaj úžasná.