You are currently viewing Bez stresu na Veľký Kriváň – najvyšší vrch Malej Fatry

Bez stresu na Veľký Kriváň – najvyšší vrch Malej Fatry

Doba čítania: 3 min

Počas našich potulkách po Žilinskom kraji sme sa rozhodli zažiť panorámu z Veľkého Kriváňu. Je to najvyšší vrch Malej Fatry s nadmorskou výškou 1709 m . Je to naozaj nenáročná túra, ktorú zvládnete aj s deťmi. K hornej stanici lanovky buď sa vyberiete 2 hodinovou túrou (oficiálne 1:45), alebo si zoberiete lanovkou, čo bola pre nás jasná voľba. Šetrí to čas a túra pod lanovkou až taká zaujímavá naozaj nie je. Lanovka stojí 17 eur ak kupujete online – LINK TU, priamo pri pokladni je to o 2 eurá viac.  Deti do 6 rokov samozrejme majú lanovku zdarma. 

Výhľad na Veľký Kriváň
Snilovské sedlo
Chleb v pozadí

Parkovanie a dolná stanica

Pri stanici lanovky je veľké bezplatné parkovisko, kde naozaj nevyzeralo, že by bol väčší problém s parkovaním. Určite ak sa chcete vyhnúť akýmkoľvek zdržaniam hľadaním miesta na parkovanie, prídite skôr, poobede to vie byť už celkom preplnené. Ak nemáte auto, čo je určite najpohodlnejší spôsob premáva sem aj Terchovský vláčikLINK TU alebo štandardná mestská doprava – LINK TU.  Pri dolnej stanici lanovky sa viete občerstviť aj v miestnom bufete a je tu aj menšie detské ihrisko.  Samotná cesta lanovkou je zhruba 5 min a už odtiaľ máte krásne pohľady na Malú Fatru.

Lanovka
Veľký Kriváň

Výstup na Veľký Kriváň

Z vrchnej stanici lanovky sa viete vybrať rôznymi trasami. Niekto sa vyberie smerom na Paseky a druhou lanovkou sa zvezie dole alebo sa vyberiete smerom až na Malý Kriváň, čo je určite už dlhšia túra ako na Veľký Kriváň a späť, čo sme absolvovali my. Ďalšie nápady pre túry v Malej Fatre nájdete na tejto stránke – LINK TU. Na Veľký Kriváň sa vyberiete cez Snilovské sedlo, čo je vzdialené o hornej stanice lanovky asi 5 min. Odtiaľ k Hrane Veľkého Kriváňa je to 25 min a potom už len na vrchol zhruba ďalších 20 min. Celá cesta je v príjemná prechádzka hrebeňovkou až ku konci sú väčšie kamene po ktorých musíte vyšlapať, ale nič extrémne náročné. Počas celej túry máte nádherné výhľady na Malú aj Veľkú Fatru. My sme celú trasu hore aj dole zvládli do 3 hodín a to aj s občerstvením v reštaurácii, ktorá bola prekvapivo lacnejšia ako tie dole v meste. 

Kríza pri výstupe