You are currently viewing Bez stresu na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier
btr

Bez stresu na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier

Doba čítania: 3 min

Jedna z nádherných túr v Nízkych Tatrách, je jednoznačne na Ďumbier. Je to najvyšší vrch v Nízkych Tatrách 2043 m n.m. a tak sme sa vybrali preskúmať túto trasu aj my. Počas celej trasy po hrebeňovke z Chopku sa vám rozprestrie celá panoráma Tatier. Túra nie je ani náročná a zvládnete ju aj s deťmi, trvá cca. 2 hod z Chopku, kam sa viete dostať lanovkou, alebo pre tých, čo chcú zažiť celodennú túru vedia si vyšlapať už aj na Chopok. Ak sa vyberiete na túto trasu, určite v prvom rade odporúčame pozrieť aktuálne počasie na BergfexLINK TU

Lanovka z juhu
Kamenná chata pod Chopkom
Ďumbier
Výhľad na stredné Slovensko

Ako sa dostať na Chopok

Na Chopok sa viete dostať pohodlne s lanovkou z juhu (Krupová – Kosodrevina – Chopok) aj zo severu (Biela Púť – Priehyba – Chopok). Detailné mapy nájdete na oficiálnej stránke – LINK TU. My sme si vybrali lanovku zo severu od Demänovskej Doliny v rámci zachovania vysokej cestovateľskej efektivity. Lístok na lanovku je určite dobré si rezervovať dopredu online a cez Gopass kartu LINK TU. Ceny platia aj na juh aj sever, ale vždy návrat rovnakou stranou. Ak sa však ubytujete v TMR hoteloch tak máte nárok na lanovku zdarma na každú noc ubytovania, dokonca aj vstup do aquaparku. Viac info nájdete na stránke – LINK TU. Ak by ste sa chceli vybrať na Chopok turistickou trasou tak z juhu od chaty Trangoška – LINK TU, buď  cez chatu Kosodrevina, alebo chatu „Štefánička“ LINK TU za 3 hod a s prevýšením 960m.  Môžete sa vybrať aj zo severu z Bielej Púte odkiaľ sa dostanete na Chopok za približne 2 hodiny s prevýšením 859m. Na Chopku sa viete tiež občerstviť v reštaurácii Rotunda priamo pri lanovkách. 

Turistická zápcha pri Ďumbieri
Výhľad na južnú stranu
Začiatok hrebeňovky na Ďumbier z Chopku
Hrebeňovka

Z Chopku na Ďumbier

Ako sme spomenuli, na Ďumbier sa dostanete aj z chaty Trangoška za cca 3 hod, ale najvyužívanejšia trasa je vyviesť sa lanovkou na Chopok a odtiaľ sa vybrať na Ďumbier. Táto trasa trvá cca 2 hod jedným smerom s prevýšením 367m . Z Chopku sa vyberiete nenáročnou hrebeňovkou, ktorá spočiatku je po väčších kameňoch. Za hodinu ste na Demänovskom sedle, ktoré sa nachádza v polovice trasy a za ďalšiu hodinu sa nachádzate na Ďumbieri, odkiaľ máte výhľad za jasného počasia na v podstate všetky vrchy stredného Slovenska. 

Demänovské sedlo

Výlet na Ďumbier, bol pre nás jeden super zážiťok, ktorý určite stojí za to. Výhľady aké sa vám naskytnú a energiu, ktorú týmto výletom získate je neskutočná.