You are currently viewing Bez stresu na Holbox – raj na severe Yucatánskeho poloostrova

Bez stresu na Holbox – raj na severe Yucatánskeho poloostrova

Doba čítania: 5 min

Ostrov Holbox, čo po májsky znamená „čierna diera“ pripomína skôr oázu pokoja ako čiernu dieru. Je to veľmi populárne miesto hlavne pre lokálnych ale aj pre turistov, ktorí sa vyberú na Yucatánsky ostrov v Mexiku. Čím ďalej tým viac láka turistov z celého sveta, lebo okrem pláží viete navštíviť aj prírodnú rezerváciu Yum Balam, ktorá je domovom pre plameniakov, pelikánov a množstvo iných druhov vtáctva. Tiež okrem oddychu na pláži si viete zaplávať so žralokom veľrybím, či pozorovať fosforeskujúci planktón na pláži. Ako si najlepšie a najlacnejšie užiť tento ostrov sa vám poradíme v tomto článku.

Pre tých, komu sa nechce čítať článok dokonca, pozrite si reel a uvidíte, či vás destinácia zaujme. 

Ako sa dostať na Holbox ?

Na ostrov sa dostanete relatívne jednoducho ak si prenajmete auto za cca 2 hod z Cancúnu. Dostanete sa sem tiež aj autobusom spoločnosti ADO – LINK TU , alebo tiež colectivos ktoré fungujú na spôsobom zaplní sa a ide sa, takže žiadny oficiálny rozpis neexistuje. Pre nás bol najlepší spôsob auto a to hlavne pre šetrenie času. Ak si vyberiete túto možnosť, tak z Cancúnu idete do mestečka Chiquilá, kde viete odparkovať auto za 100 MXN (cca 5 eur) na 24 hod. Potom sa už loďou prepravíte na ostrov Holbox za cca 20 min a 220 MXN (cca 11 eur). Lístky si nemusíte kupovať dopredu, lebo loď premáva skoro každú pól hodinu. Na ostrove totiž nejazdia autá iba bicykle, motorky a golfové vozíky. Ak si rozhodnete požičať auto, určite si priplaťte za poistku (my máme priamo cez rental cars, nie od lokálnej spoločnosti). Práve v Mexiku sme menili pneumatiku dvakrát a raz dokonca auto, lebo do nás nabúral mexičan na scooteri. 

Realita cestovania a prekonávania jetlegu

Čo robiť na ostrove ?

Na ostrove sa jednoducho nasáva atmosféra a nechávate všetok stres za sebou doma. Niekto sa sem vyberie na jednodňový výlet, niekto na týždeň ale podľa nášho pozorovania 2-3 noci sú úplne ideálne. Nájdete na ostrove množstvo barov, zábavy, ale aj pokojné miesta kde sa cítite ako na konci sveta. Možno práve preto je to veľmi obľúbené miesto, lebo si každý nájde čo mu vyhovuje. Ostrov nie je veľký a za hodinu ho prejdete zo severu na juh. Toto hovoríme o obývanej časti, kde sa nachádzajú hotely, bary, diskotéky a všetko čo potrebujete ak chcete zažiť párty ostrov. Smerom na juh sú tiež hotely, ale tá časť je pokojnejšia.  Ak preferujete pozorovať prírodu tak je pre vás Punta Mosquito, na juhu Playa Punta Cocos. Avšak ak sa chcete vybrať na sever k Punta Mosquito, kde sa dostanete do krásnych zátok v lone prírody, musíte pripočítať asi s hodinovou prechádzkou. Pozor ale k Punta Mosquito sa dostanete len za odlivu, takže ak sa tam vyberiete naplánujte si to tak, aby ste sa dostali aj tam aj späť. Na ostrove plno lokálnych ponúka výlety od výmyslu sveta, pozorovanie fosforeskujúceho planktónu, pozorovanie vtáctva, kayakovanie, alebo plávanie so žralokmi, ktoré sa živia planktónom, takže budete v pohode a nezožerú vás. 

Kde sa ubytovať ?

Ostrov je relatívne malý a keď vyberáte na základe lokality je to v podstate jedno. Komu by vadila prechádzka po pláži zo vzdialenejšieho hotela ? Celkovo je ale Holbox z drahších lokalít preto ak chcete ušetriť môžete si vybrať ubytko nie priamo v prvej ulici od pláže ale viac vo vnútrozemí. My sme si ale zvolili Hotel La Diosa Kalí priamo na pláži, aby sme hneď z hotela mali 3 kroky na pláž. V strede ostrova je hlavná koncentrácia hotelov a tým činom aj barov, diskoték a hluku, preto ak chcete mať viac kľudu voľte ubytovanie na juhu ostrova. Samozrejme môžete tu nájsť od hostelov až bo brutálne luxusné rezorty, je len na vás koľko investujete a čo preferujete. 

Tipy na čo nezabudnúť

Prvá rada je berte si hotovosť ! Na ostrove sa väčšinou nedá platiť kartou a nachádza sa tam veľmi málo bakomatov, ktoré nemusia mať peniaze k dispozícii. Vstup do mora je dosť plytký, aspoň v centrálnej časti. Viete si požičať bicykle a preskúmať ostrov na nich. Ak si objednáte golfový vozík na čas, v Mexiku to môže naozaj znamenať čokoľvek, my sme sa potrebovali s batožinou dostať z hotela k prístavu skoro ráno a dohodnutý čas je veľmi ale veľmi orientačný. Nakoniec sme sa rozhodli nečakať ďalej a odšlapať si to. Všetky cesty sú pieskové, takže žiadny asfalt, to tomuto ostrovčeku tiež dodáva svojskú atmosféru. 

Holbox začina byť naozaj preplnený turistami, ale stále viete nájsť zákutie kde budete len vy a západ slnka nad morom. Nepovedali by sme, že je to destinácia pre európanov na týždeň, ale na 2-3 dni určite stojí za pozretie.