You are currently viewing Ako hľadáme lacné letenky po Európe aj po svete

Ako hľadáme lacné letenky po Európe aj po svete

Doba čítania: 5 min

Tipov, ako hľadať lacné letenky je neúrekom. Väčšinou, ale ak sa pozriete do detailov veľmi lacných leteniek, buď vám nesedia dátumy, alebo ak si prirátate všetky doplatky, ktoré chcete, koniec koncov to až taká lákavá cena nie je. Veľakrát sa objavia lacné letenky, ale z Mníchova, Barcelony, Milána, ktoré v konečnom dôsledku môžu byť drahšie ako priamo z Viedne, Budapešti. 

Pre väčšinu cestovateľských nadšencov nájsť lacné letenky nie je jednoduché, keď musíte zohľadniť veľa faktorov. Potrebujete šetriť dovolenku z roboty, deti majú školu a ste limitovaní rozpočtom. Ako teda na to ?

Krok číslo jedna, čo sú lacné letenky ?

Veľmi dôležitá otázka, na ktorú by ste mali vedieť odpovedať pokiaľ sa rozhodnete hľadať letenky. Základom je hlavne vedieť ako sa dané ceny pohybujú pre vami zvolenú destináciu. Pre lety v rámci Európy, Ázie  (kam lietajú nízkonákladovky) najlepší porovnávač cien je určite AZAIR – LINK TU.  Najčastejšie najprv zadám dlhšie obdobie, aby som zistila, čo je najlacnejšia možnosť pre danú destináciu. To isté platí aj pre letenky do sveta a tie sa najlepšie hľadajú cez MOMONDO – LINK TU , SKYSCANNER – LINK TU či KIWI – LINK TU. Všetky stránky majú možnosť  rôznych filtrov, ktoré vám dajú perfektný prehľad najlacnejšej letenky pre danú destináciu alebo obdobie. Ak viete, že z nejakého dôvodu musíte letieť len Ryanair alebo Wizzair (či už z dôvodu, neuplatneného voucheru, alebo Wizz air discount clubu) najčastejšie zisťujem priamo na ich stránkach Ryanair – LINK TU alebo Wizz – LINK TU stránke. Ryanair a Wizz fair finder, vám nájdu najlacnejšie možné spojenie, len sa treba trocha pohrať.  Ak ste identifikovali najlacnejšiu možnosť, tak sa už ľahko viete rozhodnúť, či letenky pre danú destináciu v daný termín a z daného letiska sú lacné alebo nie. 

Vyhĺadávač Azair pre lety po Európe

S Azzairom sa veľmi rýchlo dopracujete k lacnému výletu, počas víkendu na Madeiru, priamo z Bratislavy. Samozrejme bez sedadiel a batožiny a len s ruksačikom, ale všetko má svoje pre aj proti. Na Madeiru môžete letieť aj s TAPom za 200-300 EUR, je len na vás či si priplatíte za komfortnejší servis na palube s príručnou batožinou, alebo nie. Všekto je o kompromisoch. V poslednom období, klasické letecké spoločnosti rušia servis počas krátkodobých letov, takže je to to isté v bledomodrom ako s Ryanairom alebo Wizzom.

Ako znížiť ceny leteniek

  • Ak vyhľadávame nejaké vzdialenejšie destinácie, určite je dobré porovnať ďalšie letiská ako Budapešť, Praha, Viedeň, niekedy dokonca Miláno, Frankfurt, Londýn či Madrid. Naposledy sme do USA leteli z Mníchova, lebo sme boli štyria a cena letenky z Viedne alebo Budapešti bola o 150 eur na osobu drahšia. Aj keď sme si prirátali benzín a ubytovanie, stále to vyšlo o dosť lacnejšie. Samozrejme ak idete do Londýna zbytočne je trepať sa do Budapešti, keďže lacné letenky sú aj z Viedne aj z BA. 
  • Ak sa bavíme o nízko nákladovkách, tak jednoducho nekúpite batožinu alebo sedadlá a máte tú najlacnejšiu možnosť. 
  • Veľmi sa tiež ušetrí ak jednoducho necestujete v sezóne. Idete na Maledivy alebo do Mexika v auguste v marci na Sardíniu, či do Bari v januari. Na ceny leteniek funguje úplne rovnaký ekonomicky mechanizmus ako na čokoľvek iné. Ak nie je dostatočný dopyt, ceny to tlačí nadol. 
  • Dávajte pozor na výmenné kurzy,  vždy plaťte v lokálnej mene. Nikdy si nenechajte prekonvertovať cenu letenky leteckou spoločnosťou, ak je v inej mene ako váš účet. Zvolte si lokálnu menu a sumu nechajte prekonvertovať vašou bankou. 
  • Pri nízkonákladovkách sú väčšinou najlacnejšie letenky 4-6 týždňov dopredu.
  • Hľadajte v Inkognito móde a vymazávajte históriu a cookies.
  • Treba si vždy zvážiť pre a proti a čo je v daný moment pre nás výhodnejšie. Ušetrím deň dovolenky lebo pôjdem z bližšieho letiska, alebo zaplatím o 600 eur viac na letenkách. 
  • Snažte sa byť flexibilní (hľadajte v rozmedzí 2-3 dní, najlacnejšiu alternatívu)a otvorení kompromisom (iné letisko, menej prominentná letecká spoločnosť, majte v zásobe zoznam destinácii, viacej prestupov, dlhší layover atď). 
  • Pozor na transfer visa, napr. Saudská Arábia má poplatok 26 USD, čo zvyšuje konečnú cenu letenky. Takisto aj prestup v USA, tam sa musíte plne dostať do krajiny, aby ste sa dostali na prípoj. 

Viem kam chcem ísť, hľadám najlacnejšiu možnosť a je mi jedno kedy

Ak mám presnú destináciu kam chcem ísť, je to väčšinou nejaký cestovateľský sen. Príklad: rozhodli sme sa, že tento rok chcem bezpodmienečne navštíviť NYC a je mi jedno kedy. Prvé, čo spravíme je prehľad leteniek. Najlepšie sú na to vyhľadávače už spomenuté na začiatku. Ak nie ste obmedzení mesiacom, jednoducho preklikáte všetky mesiace a nájdete najlacnejšiu letenku do NYC. Áno, stále môžete čakať na akciu, alebo error za omnoho menej, ale zatiaľ čo čakáte sa cena môže zvýšiť. Preto je vždy dôležité vedieť ako sa ceny leteniek cca pohybujú. NYC za 350 eur s British sa mi zdá štandardne dobrá cena. 

Neviem kam ísť, mám presný dátum

Viem, že mám predĺžený víkend a chcem ísť niekam do Európy. Najlepšie na toto je používať Azair, alebo priamo weby nízkonákladoviek ako Ryanair a Wizzair. Nastavíte filter na presný dátum napr. na Veľkú noc, kde nemusíte na cestovanie brať dovolenku a už sa len rozhodujete podľa rozpočtu a destinácie. Hľadajte tak 4-6 týždňov dopredu. Ak v januári hľadám na marec mám omnoho lacnejšie možnosti ako apríl. Niekedy ak je fakt nízky dopyt, tak sú ceny aj týždeň dopredu nízke. 

Viem kam ísť, mám presný dátum

Tento scenár je najnešťastnejši, ale pri bežne pracujúcich ľudí najčastejší. Môžeme si zobrať príklad jarné prázdniny. Ak sme limitovaní dátumom a miestom, moc toho nenavyberáme a musíme akceptovať, to čo za letenky aktuálne letecká spoločnosť žiada. Preto je dobré mať aspoň pár destinácii v alternatíve, ak nám ide o nájdenie najlacnejších možných leteniek. V tejto situácii sa môžeme hrať mierne s dátumami +- 1-2 dni a s letiskami odletu a príletu. Napr. pri Dubaji môže byť alternatíva Abu Dhabi. Môžete letieť s prestupom čo môže tiež znižiť cenu. Počas jarných prázdnin je BUD – Abu Dhabi s prestupom v Aqabe a Ríme za 170 Eur a priamy let do Dubaja z Viedne za 320 Eur. 

Idem, lebo sú lacné letenky

Tento scenár je veľmi zriedkavý u štandardného cestovateľa. Pokiaľ nie ste ani limitovaní počtom dní, vyhrali ste v lotérii a môžete ísť do NYC za 260 eur na mesiac. Ak je vám naozaj jedno kedy vycestujete, resp. ste flexibilní s dovolenkou môžete striehnuť na FLY4FREE – LINK TU, alebo FLIGHTOR – LINK TU kde sa denne objavujú zaujímavé letenky. Potom stačí byť len v správny čas pri počítači a s kartou po ruke a dobrodružstvo sa môže začať. V týchto prípadoch naozaj nemôžete váhať dlho, lebo sa akcie veľmi rýchlo rozpredajú. 

Ako je možné letieť za euro ?

Cena leteniek, je v podstate cena akéhokoľvek tovaru. Existuje konkurenčný boj medzi spoločnosťami, ktorá prináša akcie, ktoré môžu trvať pár minút ale aj týždňov. Ďalšou kategóriou sú chyby na stránkach, kedy treba konať hneď a dúfať, že spoločnosť lacné letenky nezruší.