You are currently viewing MSC – Výletná loď, ktorú treba zažiť !

MSC – Výletná loď, ktorú treba zažiť !

Doba čítania: 6 min

Určite ste už počuli o lodných spoločnostiach ako MSC, Costa, Royal Caribbean, Celebrity or Vikings cruise ? Minimálne ste mohli zachytiť informáciu o momentálne najväčšej lodi sveta od Royal Caribbean a ich  Symphony of the Seas started, ktorá vyplávala v apríli 2018. Veľa ľudí ani nevie o možnosti užiť si úžasnú dovolenku na výletnej lodi. Mňa Dan informuje na veľmi častej báze o cenách a trasách rôznych lodí. Na MSC sme boli už dvakrát a na Coste raz. V dnešnej dobe sa plaví veľké množstvo lodí po najrôznejších častiach sveta. V sezóne, ževraj na Cozumeli kotví aj 14 lodí naraz. Ja som si vyskúšala plavbu s Costou po Stredozemnom mori v apríli 2011a spoločne sme boli vo východnom Karibiku (Február 2018) na našej svadobnej ceste a v Spojených arabských emirátoch (December 2018).

Len spoločnosť MSC má 18 lodí. Príklad MSC Fantasia vyrobená v roku 2008 má 18 palúb, prepraví  4363 pasažierov a 1370 ľudí posádky. My sme sa rozhodli pre túto loď, lebo destinácia a aj dátum nám najlepšie vyhovoval. Ani sme sa nenazdali a už sme boli na 7 dňovej plavbe po Karibiku. Plavby, ako spôsob dovolenky sa nám tak zapáčili, že ďalšiu plavbu sme absolvovali s MSC Splendida (Dubai, Abu Dhabi, Bahrajn, Qatar).

MSC Splendida

Vybrať správnu plavbu a spoločnosť je naozaj ťažké. Na internete sú dostupné rôzne aktuálne rebríčky najlepších plavebných spoločností. Samozrejme aj v rámci jednej spoločnosti sú rôzne typy lodí.  Niektoré sú luxusnejšie, majú väčšie možnosti zábavy, niektoré dokonca majú aj umelcov ako Cirque du Solei. Každá loď má vlastné divadlo, niektoré dokonca aj vonkajšie bazény, kde majú vodné show. Takisto aj ceny sú vyššie pre luxusnejšie lode ako pre tie so základným vybavením. Popravde teraz, by som sa rozhodovala aj vzhľadom na typ lode. Informácie o itinerároch a lodiach viete nájsť priamo na stránkach lodných spoločnosti a pre Slovenský trh sprostredkujú predaj, podnalod a pttours. Plavby hlavne z USA sa dajú nájsť aj ako last minute cez lokálne agentúry, avšak tento druh dovolenky, hlavne počas sezóny alebo Vianoc/Silvestra sú absolútne vybookované. My sme si vždy bookovali 3-4 mesiace dopredu. Niekedy sa dajú využiť aj rôzne zľavy: Mladomanželské, 5% zľava Voyager club alebo rôzne iné, ktoré si pre zákazníkov marketéri pripravia. Osobne preferujem Európske lodné spoločnosti ako tie americké, ale každý si určite nájde tú svoju.

Vždy sme si bookovali kajutu s oknom a zatiaľ sa nám zakaždým podarilo dostať upgrade, čo znamená, že sme dostali kajutu vyššej kategórie.  MSC má 3 kategórie kajút (Bella, Fantastica, Aurea) kde záleží od typu lode či v každej kategórií sú kajuty bez okna, s oknom, balkónom alebo apartmány.

Transfer

Zakaždým cestovka dáva možnosť objednať transfer z letiska do prístavu. Záleží od destinácie či sa to oplatí alebo sa vieme prepraviť aj samy taxíkom, MHD, alebo iným spôsobom. Dôležité je naplánovať, aby ste boli 2 hod pred odplávaním lode v prístave, to sú oficiálne informácie. S týmto sme mali menší stres, keď sme leteli do Pointe a Pitre. Prilietali sme o 15 a o 19 odplávala loď. Preto sme pre istotu bookli transfer. Oficiálne sa brána lode zavrie pol hodinu pred plánovaným vyplávaním, aj keď v Grenade sme prišli neskoršie z organizovaného výletu a bez akýchkoľvek problémov. Check in trvá tak 15 min. Kartičky na loď máte pripravené, kufre odložíte pred loďou a tie vás počkajú už priamo pri kajute, takže 2 hodiny sú prehnané, ale asi by som to neriskovala veď predsa na lodi je veľa dobrého jedla, pitia a zábavy, ktorú si treba užiť. V druhom prípade sme si objednali transfer, lebo sme prilietali o 3 ráno a informovala nás cestovka, že budeme mať pripravené kajuty. Ale keď sme prišli do Dubajského prístavu nikto tam nebol a mohli nás nalodiť až o 7. Takže evidentne došlo ku komunikačnému šumu. Dobre si jej aj pogoogliť ako prístupný je prístav. Karibik človek výjde z lode a už je v centre mesta, čo ale neplatí pri Barcelone alebo Dubaji, kde sa dá dostať len taxíkom. MHD premáva napr.v Mallorke.

Organizácia

Organizácia: Doteraz žasnem nad tým, ako taký kolos ľudí vedia tak perfektne zorganizovať. Každý z posádky pozná svoju úlohu, sú k vám milí či už upratujú, servírujú alebo vás berú na výlety. Naozaj tú organizáciu je veľmi ťažké opísať, to musí človek zažiť. Osobne by ma zaujímalo, koľko ľudí ostalo v kariére lodných spoločností v prístave a nestihli sa späť nalodiť. Každopádne od prvého momentu, keď sme si pripevnili visačku na kufor s číslom kajuty až do vylodenia v poslednom prístave nemám čo vytknúť. Pri nalodení treba predložiť pas, s vízami ak treba, ktorý tam necháte a v každom prístave používate len lodnú kartičku, ktorá vám je vydaná. Štandardne ak loď odpláva o 19 a nie je den predtým už v prístave, okolo 12 sa začína naloďovanie. Samozrejme ak človek príde skorej pochybujem, že by ho nenalodili do 12. Pri vstupe na loď sú vždy bezpečnostné kontroly, ale nie take detailne ako na letisku, skôr ako v niektorých múzeách. Veľa ľudí sa pýta, či sa dajú priniesť nápoje na palubu. Na MSC to nikto neriešil. Predsa sme boli v Karibiku a na každom ostrove je iný rum, ktorý trebalo priniesť domov na ochutnávku. Povinné po príchode je bezpečnostné cvičenie, ktorému sa človek nevyhne keďže skenujú kartičky, kto ho absolvoval. Trvá asi 15 min.

Peniaze a Internet

Na začiatku plavby máte možnosť buď vložiť peňažnú čiastku, registrovať debitnú alebo kreditnú kartu. Najjednoduchší spôsob je samozrejme kreditka a to z dôvodu, že posledný večer si nemusíte vystáť radu a len vám hodia faktúru pod dvere a už len stiahnu peniaze. Na lodi platíte všetkou kartičkou, čo vám vydajú na začiatku, nápoje, suveníry duty free nákupy. Niektoré lode disponujú velikánskym shopping centrom, ale ani tie menšie nákupné uličky nie sú vôbec zlé. Internet samozrejme musíte objednať cez loď, lebo pokrytie v strede mora, oceánu je dosť neúplné a hlavne poriadne drahé. Hovory sme z lode nikdy nepoužívali, ani taký balík sme nekupovali. Najvýhodnejší je určite vyšší balík pre viacej zariadení.

Jedlo a nápoje

Čo sa týka jedlo je to raj na zemi. 24/7 máte sa možnosť niekde najesť. Väčšinou v hlavnej reštaurácii je jedlo servírované celý deň a noc s obmenami počas dňa. Všetko jedlo nie je ani možné vyskúšať za celý pobyt ak neabsolvujete ročnú plavbu. Samozrejme večere sú podávané aj v elegantnej reštaurácii, kde vás obsluhujú a starajú sa o vás. Jedlá podávané počas večere sú naozaj kulinárskym zážitkom.  S nápojmi je to komplikovanejšie. V reštaurácii máte počas raňajok, obeda, večere k dispozicí kávu čaj a vodu. Ostatné nápoje si treba platiť. V Dubaji sme si objednali nápojový balíček, čo bola úžasná voľba. Ceny balíčkov sa pohybujú rôzne na základe destinácie.  4 ľudí stál dokopy 600 eur (150 na osobu) a nakoniec sme prepili 2000 eur. Drinky sa pohybujú okolo 8 – 10 eur za miešané koktejly káva okolo 3 a za obdobnú cenu sú aj nealko limonády. Ak si jeden človek z kajuty objednal balíček, museli si objednať všetci, čo na tej kajute bývali. Každopádne sa to oplatilo, keď človek v bare nemusel rozmýšľať či dá tych 10 eur za drink alebo nie. Ak si balíček nazakúpite, tak pri každej objednávke nápoja platíte 15 % prepitné. Tiež je možnosť objednať iný druh balíčku, záleží len na vás. 

raňajky

Výlety

Vo väčšine prípadov sa dá výlet podniknúť aj na vlastnú päsť. My sme exkurzie volili iba ak naozaj nebola iná možnosť. V prístavoch je zakaždým množstvo taxikárov a iných predajcov, čo vám radi pripravia výlet na mieru. Ak chcete booknuť cez loď je to vždy o dosť drahšie a je veľmi dobré googliť iné možnosti. Ak sa predsa rozhodnete pre výlet cez loď je dobré si ho objednať pred vyplávaním, lebo potom je o 10 % drahší. Ja som si väčšinou brala inšpiráciu z popisu výletov a snažila sa to naplánovať samostatne.

Ostatné poplatky

povinné poplatky sú na osobu 10 eur na deň na osobu ako za udržiavanie kajuty. Tieto poplatky sa teoreticky dajú zrušiť, ale pri pohladne na tých filipíncov čo sa idú zodrať z kože a pravdepodobne z tých poplatkov žijú som si to nikdy nedovolila nezaplatiť.

Ja pobyt na lodi považujem za jednu z najlepších dovoleniek aké sa dajú zažiť. Človek vidí neskutočne veľa, lebo si berie hotel so sebou a pritom loď je plná jedla, pitia, zábavy a luxusu. Veď predsa každý deň sa zobudiť na inom mieste je dobrodružstvo.