You are currently viewing Bez stresu do Šopronu – korunovačné mesto za hranicami Maďarska

Bez stresu do Šopronu – korunovačné mesto za hranicami Maďarska

Doba čítania: 3 min

Šopron je pohraničné mesto medzi Rakúskom a Maďarskom. Nachádza sa asi niečo cez hodinu cesty z Bratislavy, takže je to ideálne miesto na výlet cez víkend. Toto mesto je považované za jedno z najhistorickejších miest krajiny a to z niekoľkých dôvodov. Ešte za rímskych čias bolo postavené mesto, ktorého fórum sa rozprestieralo na území dnešného hlavného námestia. Ikonická budova Požiarnej veže je tiež postavená na základoch z rímskej ríše. Bolo v tomto meste korunovaných niekoľko kráľov a kráľovien a historické uličky vás proste dostanú. Centrum nie je naozaj veľké, takže na návštevu naozaj nepotrebujete viac ako jedno poobedie. 

Kozí kostol a hlavné námestie

Čo vidieť v Šoproni

Mesto je naozaj preplnené historickými budovami, atmosféra pohraničného mesta kultúrny a stred medzi Rakúskom a Maďarskom dodávajú mestečku svojskú atmosféru. Ak by ste sa vybrali do Šopronu autom, čo je asi jedna z najrýchlejších možností tak dobrá správa je, že parkovanie priamo v centre je zdarma vo všedný deň od 18 hod. a počas celých víkendov. 

Požiarna veža - Tűztorony

Ikona mesta Šopron je Požiarna veža, ktorá slúžila na ohlasovanie požiarov. Koncom 17. stor sa však sama požiaru neubránila ako aj väčšina mesta. Momentálne slúži ako vyhliadková veža a múzeum – LINK TU.  Veža sa nachádza pri vstupe do historického centra odkiaľ máte už len na skok hlavné námestie so Storno domom, kde prespávali Matej Korvín alebo Franc Liszt. 

Hlavné námestie a Kozí kostol

Na hlavnom námestí bolo za rímskej ríše postavené fórum a teraz sa tam nachádza niekoľko zaujímavých stavieb. V budove Hlavnej radnice, ktorá bola zničená pri veľkom požiari a nanovo vystavená v 18. stor sa nachádza jeden z najväčších archívov krajiny. Nachádza sa tu aj Socha Svätej Trojice postavená z vďačnosti za prekonanie morovej epidémie. Kozí kostol postavený Františkánmi v 13. stor slúžil na korunovanie niekoľkých panovníkov: Eleonóra, druhá manželka Ferdinanda II. , Ferdinand III. , Eleonóra Magdaléna Falcko-neuburská, tretia manželka Leopolda I. Momentálne patrí Benediktínskemu rádu.

Ostatné pamätihodnosti

Ďalšie významné pamiatky sú Evanjelický kostol, Židovská synagóga či Kostol Uršulíniek. Samotné centrum nie je veľké a prejdete ho za 2 hod aj s nazretím do kostolíkov. Určite sa prejdite okolo mestských hradieb a Mariánskeho stĺpu na vonkajšom okraji historického mesta, kúsok od Požiarnej veže. Ak by ste mali viac času môžete sa vybrať k pevnosti Taródi. My sme ju pôvodne mali v pláne, ale dlho sme sa motali v meste skrz food festival a keď sme tam prišli autom, tak nás extrémne nezaujala vzhľadom na pokročilý čas. Ak máte naozaj dostatok času viete sa vybrať aj na menšiu turistiku napríklad k televíznej veži.

Kostol Uršulíniek