You are currently viewing Bez stresu do Hallstattu – rozprávkové mestečko na jazere
dav

Bez stresu do Hallstattu – rozprávkové mestečko na jazere

Doba čítania: 3 min

Ak existuje miesto, ktoré môže zapôsobiť svojou krásou a malebnosťou, je to určite Hallstatt. Táto dedinka, nachádzajúca sa v rakúskych Alpách medzi Schladmingom a Salzburgom, je jedným z najkrajších a najfotogenickejších miest v celej Európe. Navštívi ju ročne vyše 800 000 turistov, čo v posledných rokoch je skôr na škodu. Avšak s výhľadmi na jazero Hallstätter See a okolité hory ponúka Hallstatt scenérie, ktoré sa zdajú byť vytrhnuté priamo z rozprávky.

Ako sa dostať do Hallstattu ?

Najjednoduchšie je to samozrejme autom, avšak to vynára problém s parkovaním, ktorý je tu extrémny. My sme pri našej poslednej návšteve mali šťastie a zaparkovali na parkovisku v meste. Ľahko sa vám ale môže stať, že miesto nájdete až pri Parkplatz 3 – LINK TU, čo je dobrá pol hodina pešo. Cez leto ale chodia odtiaľ shuttle busy. Ďalšia možnosť je vybrať sa sem vlakom – LINK TU, ktorého stanica je na opačnej strane jazera a do mesta sa musíte dostať loďou za 3,5 eur. 

Čo robiť v Hallstatte ?

Najdôležitejšie čo musíte urobiť je poprechádzať sa po meste, ktoré je vytesané do skál. Je to aj významné banícke mesto, takže soľná jaskyňa tiež láka množstvo turistov – LINK TU. Miestny cintorín, kde pre málo miesta museli lebky umiestniť do kaplnky svätého Michala. Je to najväčšia zbierka pomalovaných lebiek. Centrum je celkom malé a prejdete ho za chvíľku, určite sa zastavte na Marktplatz a vychutnajte si tu zmrzlinu a kávu. Ak by ste chceli mať aktívnejšiu dovolenku, môžete sa vybrať na vyhliadku Welterblick, buď hodinovou túrou, alebo sa sem môžete vyviezť lanovkou ako ku soľnej bani. 

Výlet loďou po rakúskych jazerách je tiež super zážitok. Špeciálne Hallstattské jazero je jedno z najkrajších a preplaviť ho loďou vám poskytne pohľad na túto nádheru z každej strany. Okružné plavby sú rozdelené na južný a severný okruh – LINK TU.  Ceny za okruh sú od 15-20 eur na osobu. 

Hallstatt je krásne mestečko, kde sa určite treba zastaviť pri potulkách po Rakúsku. Najlepšie je tam ísť mimo letnej sezóny alebo skoro ráno, aby ste sa vyhli množstvu turistov.