You are currently viewing Stuhleck a Semmering – obľúbené lýžiarské strediská v Rakúsku

Stuhleck a Semmering – obľúbené lýžiarské strediská v Rakúsku

Doba čítania: 3 min

Keď sa povie lyžovačka veľa ľudom práve napadne Rakúsko. Na Slovensku máme tiež samozrejme veľa dobrých lyžiarskych oblastí, ale stále ak sa vyberieme do Rakúska máme pocit reálnej dovolenky a prekročenia hraníc. Aj keď máme Tatry predsa Rakúske Alpy sú iný level. V okolí Bratislavy si už posledné roky moc nepolyžujete a preto sa veľmi populárne lyžiarské strediská stali Stuhleck a Semmering. Iba 1h 40 min (170 km) od BA a nachádzate sa vo veľmi slušných lyžiarskych strediskách s rôznymi svahmi, viacerými lanovkami a sánkarskými dráhami. Vybrať si Semmering alebo Stuhleck ? Nám sa viac páčil Stuhleck, ale každé stredisko má svoje pre aj proti. Či už sa vyberiete na otočku, alebo na predĺžený víkend, takáto krása vás neminie. 

Stuhleck z rána

Ako sa dostať na Stuhleck a Semmering ?

Na Semmering sa dostanete dosť ťažko ak nemáte auto. Najskôr by ste museli ísť do Viedne a odtiaľ do Semmeringu , plus keď k tomu prirátame celú lyžiarsku výstroj asi rovno sa zbalíte do auta. Stuhleck je už dostupnejší, už niekoľko rokov Slovak lines – LINK TUorganizuje denné zájazdy na Stuhleck. Ráno o 7:00 tam a o 16:30 späť za 65 eur. Ak sa nechcete viazať na iných a poprípade ostať tam celý víkend, najlepšou možnosťou je auto. Musíte ale rátať s nákladmi na benzín a aj diaľničnú známku. Diaľničnú známku si môžete kúpiť aj online – LINK TU, ale min 18 dní dopredu. V opačnom prípade ju zoženiete klasicky na pumpách.    

Pod Bergstation

Ceny skipasov

Ceny skipasov záležia od typu: ranný, poobedný, celodenný, niekoľkohodinový, večerný, viacdenný. Na Semmeringu – LINK TU si zalyžujete od 34 eur (doobedný) a na Stuhlecku – LINK TU od 45 eur (doobedie, poobede a 3hodinový). Je to dané samozrejme aj tým, že na Semmeringu nemáte tak komplexné lyžiarske stredisko ako na Stuhlecku. 

Link - klikni na obrázok
Tie výhľady stoja za to

Svahy a sánkárské dráhy

Stuhleck jednoznačne ponúka omnoho lepšie lyžiarske využitie ako Semmering. Semmering má v podstate 2 vleky a nie až tak veľa možností zlyžovania dolu – LINK TU . Semmering má vyhliadkovú vežu na vrchu kopca, čo môže byť jemným lákadlom, ale Stuhleck zas parádnu Panorama restaurant W11. Určite ale krajšie výhľady a lepšie zjazdovky sa nám zdali na Stuhlecku. Na oboch strediskách nájdete aj sánkarské dráhy pre nelyžiarov, alebo rodiny s veľmi malými deťmi. 

Panorama restaurant

Občerstvenie, parkovanie, požičiavanie výstroje

Čo je na Rakúsku super je parkovanie zdarma skoro pri všetkých zjazdovkách a to, že si viete dať jedného Spritzera a sadnúť za volant. Alkoholový limit je 0.5 mg. Na Stuhlecku máte niekoľko klasických horských chatiek s občerstvením, kde si viete dať Aperol, knödel alebo schnitzel s krásnym panoramatickým výhľadom. Výstroj si viete požičať aj na Stuhlecku aj v Semmeringu – LINK TU.

Hlavná zjazdovka

My osobne patríme do kategórie barových lyžiarov, viac v krčme ako na svahu. Vo väčšine prípadov sa rozhodneme skôr investovať niekoľko stoviek za výletom k moru ako na týždennú lyžovačku. Avšak občasná zmena na predĺžený víkend nikdy nezaškodí. Úplný prehľad lyžiarskych stredísk v Rakúsku, ktorých je naozaj neúrekom nájdete na odkaze – LINK TU. 

Selfie musí byť