You are currently viewing Malá Baňa – oáza pokoja v Malých Karpatoch

Malá Baňa – oáza pokoja v Malých Karpatoch

Doba čítania: 3 min

Male Karpaty sa tiahnu po západom Slovenska a ponúkajú množstvo krásnych miest nie len v okolí Bratislavy. Množstvo turistických trás pri Bratislave je výhodou pre všetkých, ktorí si chcú užiť prírodu bez potreby ďaleko cestovať a vybehnúť si na turistiku aj po práci. Mnoho atraktívnych lokalít v Malých Karpatoch je dostupných verejnou dopravou, čo z neho robí ideálnu destináciu pre jednodňové výlety. My sme boli preskúmať turistickú trasu na Malú Baňu, ktorá sa nachádza kúsok za Amfiteátrom v Rači. Detailný prehľad turistických trás nájdete na tejto stránke –LINK TU. 

Turistická trasa k Malej Bani

Táto vyhliadka je zaujímavá nielen turistickým chodníkom v lese, kde načerpáte energiu prírody, ale na samom kopci vás bude čakať hojdačka, ktorá dodá celej turistike niečo naviac. Je to nenáročná trasa, ktorú viete absolvovať aj s malými deťmi. Turistický chodník začína pri námestí v Rači odkiaľ pokračuje okolo amfiteátru v Rači, kde sa ešte viete posilniť v miestnom bufete alebo sa tam zastaviť po úspešnej turistike. Odtiaľto už vchádzate do lesov Malých Karpatov a viete sa rozhodnúť, či pôjdete po zelenej alebo žltej turistickej trase. Zelená trasa ide po asfaltovej ceste, čiže túto treba zvoliť ak idete do Karpát s kočíkom, alebo na cestnom bicykli. Aby ste sa dostali k Malej Bani, musíte potom zo zelenej prejsť na žltú a na konci sa napojíte na modrú, ktorá vás dovedie až na vrchol. Modrá vedie hneď od začiatku po lesnom chodníčku (miernym stupákom), ktorý je trocha náročnejší ako asfaltová cesta, ale zas vám dá pocit, že sa nachádzate v lone prírody. My sme si volili modrú, po ktorej sa určite s kočíkom nedostanete. Posledných pár metrov od ráscestia Knižkova Dolina na vrchol tiež nie je prístupný kočíkom. Celkové prevýšenie 198 m je od počiatočných 163 m (Rača námestie) k vrcholu Malej Bane (361 m). Určite sa mierne zapotíte, ale nie je to nič na čo by ste museli trénovať. My sme sa sem vybrali jedno popoludnie po práci, keďže okruh vám netrvá dlhšie ako hodinu.  

Vyhliadková hojdačka na vrchole Malá Baňa

Na konci turistickej cesty sa vás naskytne nádherný výhľad, ktorým určite načerpáte neskutočnú energiu. Ak budete mať chuť môžete využiť drevenú hojdačku, kde si viete spraviť super fotky. Nachádza sa tu aj samoobslužný bufet, ohnisko a malé posedenie. Na vrchole veľa miesta nie je, takže ak sa tam narhnie množstvo ľudí naraz, vie byť celkom slušná „bitka“ o miesto a aj o hojdačku s čím treba počítať. 

Malé Karpaty poskytujú neskutočné množstvo trás, vyhliadok a zaujímavých miest. Pre Bratislavčanov je to ideálne miesto na oddych a novými zážitkami.