You are currently viewing Londýn – tipy ako si užiť Londýn

Londýn – tipy ako si užiť Londýn

Doba čítania: 7 min

V Londýne sme boli niekoľkokrát a stále je tam možné zažiť niečo nové. Mesto s 10 miliónmi obyvateľov má už diametrálne odlišnú atmosféru ako iné európske metropoly. A keď sa tam stretne ešte niekoľko miliónov turistov z celého sveta začína tá správna zábava. Avšak stále hustota ľudí na m2 ani zdaľeka nedosahuje niektorých ázijských miest. Letenky do Londýna sú vo všeobecnosti veľmi lacné, problém ale nastáva priamo tam. Cesta z letiska vás kľudne môže výjsť drahšie ako Letenka BA/VIE – London. Tip, ako nájsť lacnejšie alternatívy na dopravu z Letiska nájdete v tomto článku – Link TU.

Hlavné atrakcie v Londýne sú známe snáď pre každého. Big Ben, Westminster Abbey, Buckingham, Tower, London Eye, Greenwich, parky, trhy, múzeá a mnoho ďalšieho to všetko sa dá vidieť a pritom nezbankrotovať. Základom je rezervovať lístky dopredu, niekde si viete online booknuť aj pred vstupom, ale pri niektorých atrakciach, ktoré su veľmi žiadané sa vám môže stať, že lístok pre vás už nebude ak ho nerezervujete dostatočne dopredu.

Top každého Turistu v Londýne

Big Ben a Palace of Westminster

 Do Elizabeth Tower, ako sa po správnosti volá Big Ben (Big Ben je len zvonec vo veži) sa dá dostať zdarma ak máte anglické občianstvo, ak nie musíte kúpiť lístok (Momentálne je ale zatvorená stále pre rekonštrukciu Máj 2022). Čo ale vôbec nevadí, lebo samotný pohľad na túto monumentálnu stavbu stojí za to. TIP: Najlepšiu fotku s Big Benom máte zo St. George Street smerom na St. James Park. Parlament (Palace of Westminster) robí prehliadky a lístok treba rezervovať dostatočne dopredu – cena je 22,5£ – Link TU. Robia aj online prehliadky, čo môže byť istou alternatívou. Obdobnú budovu máme aj bližie, a to v Budapešti kde budapeštiansky parlament bol práve inšpirovaný stavbou Palace of Westminster. Podľa mňa, ale aj tak najkrajší výhľad na parlament a Big ben je z The Queen´s Walk oproti cez rieku a je to určite aj menej preplnené turistami ako priamo pod Big Benom.

Westminster Abbey

Najznámejšia katedrála je určite Westminster Abbey, postavená medzi 13. a 16. storočím. Práve tu sa odohrávali najdôležitejšie udalosti kráľovskej rodiny (krsty, svadby pohreby). Navštíviť you môžete aj zdarma a to počas omše Link TU a aspoň spoznáte, ďalšie zákutie kultúry iného národa. U nás anglikánsku omšu nezažijete na dennom poriadku. Vstup je z Great West Door. Normálne ale vstup stojí 25£ a dá sa zakúpiť online – Link TU.

St. Paul´s Cathedral

je ďalšia zaujímavá katedrála nachádzajúca sa pri Milenium Bridge. Pochádza zo 17. stor a známa je jednou z najväčších kupól sveta. Menej známe je, že sa tam natáčal aj Harry Potter (príchod na hodiny veštenia). Navštíviť ju môžete takisto počas omší Link TU alebo kúpiť lístok za 18£ Link TU. Ak si chcete oddýchnuť, tak pri St. Paul´s Cathedral je veľmi príjemné námestíčko Paternoster Square priamo s výhľadom na známu kupolu.

Majestátna Katedrála St. Paul
Buckingham Palace a striedanie stráži

Kráľovský palác určite patrí k jedným z top v Európe. Keďže je stále používaný ako hlavné sídlo kráľovskej rodiny, treba dopredu si overiť otváracie hodiny. Lístky si viete zakúpiť vopred na stránke Link TU. Uvidíte State rooms, kde kráľovská rodina víta návštevy, trónnu miestnosť ale aj záhrady. Lístok stojí 30£, ale striedanie stráží pred palácom je zdarma. Musíte ale rátať s veľkou masou ľudí, ktorí sa tlačia a chcú vidieť presne to čo vy. Striedanie stráži je Pondelok, Stredu,Piatok a Nedeľu oficiálne o 11:00 a trvá okolo 45min. Môže sa stať, že pri nepriaznivom počasí sa ceremónia zruší. Stráž sa mení medzi Wellington Barracks,  St James’s Palace Buckingham Palace – presný rozpisLink TU. Ak vás zaujíma aj striedanie konských stráži tak v Horse Guards Parade si ju môžete tiež zdarma vychutnať každý deň o 11:00 a v nedeľu o 10:00.

20220520_133449
Horse Guards Parade
dscn1600
Victoria Memorial a Buckinghamský palác
London Eye

Svetoznáma atrakcia, ktorá je podľa môjho názoru veľmi preceňovaná. Výhľad z nej nemáte až taký dychberúci ako z iných výhladok v Londýne (Shard, Sky Garden, Tate Modern). Špinavé sklá, cez ktoré v podstate fotku nespravíte a preplnená kabínka turistov. Osobne nie som veľkým fanúšikom preplnených turistických atrakcií. Ak by ste ale predsa sa rozhodli to vyskúšať a urobiť si svoj názor, tak lístok stojí od 26£ a dá sa booknuť – Link TU. Ja osobne z tejto atrakcie som vôbec nebola nadšená.

London Eye
Tower of London

Tower ako niekdajšie sídlo britských panovníkov a neskoršie väzenie vás prenesie priamo to 11. storočia, kedy bol postavený. Boli tu popravené aj ženy Henricha VIII. Vnútri okrem výstavy zbraní nájdete aj zbierku kráľovských klenotov, lístky stoja 29,9£- Link TU. Každý deň o 21:30 je ceremónia odovzdávanie kľúčov od Toweru na ktoré potrebujete špeciálne lístky (5£ ), ktoré si viete zakúpiť tiež na stránke po registrácii. 

Tower Bridge

 Most postavený koncom 18. storočia je jednoznačným symbolom Londýna. Niekomu stačí sa len poprechádzať v jeho okolí či už na južnej alebo svernej promenáde, niekto neodíde bez návštevy presklenej podľahy nad Temžou a niekto zas bez toho aby videl ako sa Tower Bridge otvára. Lístky na Tower Bridge stoja 11,4£ – Link Tu. Hore sa viete vyviesť výťahom, alebo aj výjsť pešo po 206 schodoch. Hore vás už bude čakať prehliadka výstavby mostu a sklenená podľaha nad Temžou. Po prehliadke hore môžete navštíviť ešte strojovňu a zistiť ako sa Tower otvára. Ak by ste chceli vidieť ako sa most otvára zoznam časov nájdete na stránke – Link TU. Buďte ale presný, lebo celá akcia trvá tak 3 min (zastavenie aut, zastavenie chodcov, otvorenie mosta, preplávanie lode a zavretie mosta).

Otváranie Tower Bridgu
Oxford Street, Soho a Covent Garden

Oxford street asi tiež netreba veľmi predstavovať. Nájdete na nej neskutočné množstvo obchodov. Tiahne sa od Marble Arch od Hyde Parku až k Totenham Court, kde pokračuje New Oxford Street. Celú prejsť bez zastavenia v obchode to trvá 30 min a priamo po známej Regent Street sa dostanete k Piccadilly Circus, kde na vás už čaká Eros na vrchole známej fontány. Odtial smerom K Leicester Square vstupujete do oblasti plnej divadiel, kín a je to jedna z mojim najobľúbenejších štvrtí. Severne od Leicester Square sa nachádza China Town a Soho so známou Carnaby a Kingly street. Soho je ideálne miesto na tour the bars. Covent Garden je oblasť, kde sa treba len pomotať uličkami a nasať Londýnsku atmosféru. Celkom dobrý tip je zákutie Neal’s Yard.

Trafalgar Square a White Hall

Trafalgar Square a White Hall – Jedno z najväčších námestí, ktoré je venované bitke pri Trafalgare (Juh Španielska) kde Napoleon bol porazený v roku 1805 Nelsonom, ktorému je venovaný stĺp v strede námestia. Hlavnou dominantou je aj Národná galéria, kde nájdete diela rôznych umelcov ako aj Van Gogha a jeho Slnečnice. Nájdete tu aj najmenšiu policajnú stanicu. Z tohto námestia máte výhľad až k Big Benu, alebo po promenáde The Mall sa dostane priamo k Buckinghamu. Ak sa vyberiete po White Hall dostanete sa až k Palace of Westminster. Po ceste nájdete aj Scotland Yard (Veliteľstvo Metropolitnej Polície). Táto budova bola zvolená aj za ministerstvo mágie v Harry Potterovi. Na White Hall nájdete veľa administratívnych majestátnych budov vrátane Downing street 10, čo je oficiálne sídlo Britského premiéra.

Parky

Londýn je typický množstvom parkov a zelene. Najznámejší park, ktorý pozná snáď každý je Hyde Park, ak by ste ho mali obísť dokola, trvalo by vám to asi hodinu a pol. Park ma súper polohu ak si chcete oddýchnuť po nákupoch na Oxford Street. Nájdete v ňom veľa sôch, budov a viete tam kľudne stráviť celé poobedie. Ďalšie londýnske parky, ktoré stoja za pozretie sú určite St. James Park, Green Park, Regents Park a Primrose Hill odkiaľ máte výhľad na Londýn. Kúsok od tohto parku môžete zbehnúť do Chalcot Cres, známe farebné domčeky z filmu Paddington.

Hyde Park
20220508_200532
Leadenhall Market
Trhy

Ak už ste videli všetky pamiatky a máte chuť nasať tu pravú atmosféru na trhoch Londýn vás určite nesklame. Cez víkendy je otvorených niekoľko trhov. Niektoré tržnice sú otvorené cez týždeň. Najznámejší je asi Camden Market, kde nájdete naozaj všetko a je v podstate otvorený nonstop (od 10AM každý deň do večera). Borough Market je skôr pre milovníkov jedla (denne 10-17 v nedeľu do 15). Portobello Road Market je hlavne v sobotu a nájdete tam rôzne historické predmety. Ďalší trh, ktorý je otvorený v podstate celý týždeň je Greenwich Market. Ak vás zaujímajú kvety určite nemôžete opomenúť Columbia Road Flower MarketLeadenhall Market bol tiež inšpiráciou na šikmú uličku.

Múzeá

Štátne múzeá sú zdarma pre každého, od čias korony pre väčšinu treba bookovať lístky online. To to ale kľudne zvládnete aj priamo pred múzeom, lístkov je väčšinou dostatok, ale vždy je lepšie mať istotu a booknuť dopredu. Najznámejšie múzeá : National GalleryBritish MuseumNatural History MuseumScience MuseumVictoria and Albert MuseumNational Maritime MuseumLondon Transport MuseumMuseum of LondonTate ModernBank of England Museum.

Príjemné potulky Londýnom prajeme.