You are currently viewing Bucket list – zoznam vecí, ktoré musíte zažiť

Bucket list – zoznam vecí, ktoré musíte zažiť

Doba čítania: 7 min

Každý má určite svoj osobný cestovateľský bucket list, čo musí pre osobné šťastie vo svete vidieť. Pre niekoho je to vidieť Eifelovu vežu, pre niekoho utiecť do krás Amazonského dažďového pralesa a niekto musí zažiť luxusnú dovolenku v prvotriednom rezorte na Maledivách. V tom je krása rôznorodosti priorít a neskutočné množstvo miest, ktoré nám svet ponúka. Stalo sa vám už niekedy, že všetci chválili nejaké mesto, oblasť, zážitok a vy ste si to vysnili a keď ste tam prišli, zistili ste, že ste v podstate sklamaný, lebo vaše očakávanie boli vysoké ? Ja osobne zaraďujem do tejto kategórie Miami, nenadchne ani neurazí, avšak pre niekoho celoživotný sen toto miesto navštíviť. 

Veľa vecí je propagovaných úplne inak, ako je realita, o čom sa väčšinou dozvieme až po návšteve miesta. Avšak každá jedna cesta, každé jedno miesto čo sme navštívili a každý jeden zážitok čo sme mali, nás posunuli v skúsenostiach a zážitkoch dopredu. Práve preto, sme sa rozhodli spísať miesta, ktoré sme videli naozaj stali za to zažiť a odškrtávame si ich z našeho Bucket listu !

Manhattan

New York počas leta aj v zime

Asi klasika všetkých cestovateľov. V New Yorku som bola počas leta, čo je ideálne na prechádzky po Manhattane, spoznávanie Brooklynu, odskočiť si na Long Island či pozdraviť Sochu slobody. Je to jedno z mojich top miest sveta. Je to naozaj mesto, ktoré nikdy nespí a človek sa tam cíti ako vo filme.  Zažiť výhľad z Empire State Buildingu, alebo inej vyhliadky, poprechádzať sa po Central Parku a najesť sa v známych reštauráciách je len zlomok čo New York ponúka. Minimálne raz však musíme vyskúšať stratiť  sa ako Kevin v predvianočnom New Yorku. Buď ho milujete, alebo nenávidíte, klišé ktoré počúvame zo všetkých strán. Do ktorej skupiny patríte vy ?

Socha Slobody v plnej kráse
Čo je ikonickejšie ako Newyorský žltý taxík

Poprechádzať sa po Čínskom múre

Veľký čínsky múr patrí k novodobým divom sveta a niet sa čomu čudovať. 21 000 km komplex opevnenia 1,5 až 2 hod autom severne od Pekingu. Najpopulárnejšie sú oblasti Mutianyu a Badaling. My sme si vybrali Mutianyu a to hlavne pre tobogan, ktorým sa zveziete priamo z čínskeho múru. Mali sme veľké šťastie, že bolo menej turistov. Preplnené pamiatky dokážu aj z najkrajšieho úkazu spraviť úplnú katastrofu. Veľký čínsky múr určite nepatrí k pamiatkam, ktoré nesplnia očakávania, avšak káva za 10 dolárov a pocestní, ktorí sa snažia draho predávať plyšové pandy už môžu zážitok mierne znížiť. Nič, ale neuberie na zážitku, keď sa skoro ráno prechádzate po múre a cítite sa ako v starovekej Číne.

Kung Fu Panda
Len nepatrná časť 21000km ohradenia

Obdivovať dokonalosť Mayskych ruín

Tieto neskutočne architektonicky, astronomicky a staticky prepracované stavby slúžili primárne pre náboženské účely. Nachádzajú sa v Belize, Hondurase, Guatemale a najviac ich je v Mexiku na Yucatánskom poloostrove. Chicen Itza patrí tiež medzi novodobé divy sveta a väčšine je dobre známy, preto sa to podpísalo na vysokej turistickosti. To isté, možno ešte viac sa stalo v Tulume kúsok od Playa del Carmen. Na poloostrove nájdete ale aj množstvo menej komerčných a rovnako dychberúcich stavieb. Uxmal kúsok od Méridy, Coba či Ek Balam kúsok Valladolidu. Menej známe sú Edzna už na juhu pri Campeche a Palenque dokonca až v Chiapas. Ak by ste chceli vybrať do turistmi neobjavených miest Mexika, môžete namieriť do Ruta Puuc (Kabah, Sayil, Labna, Xlapak). Južnejšie pri Belize môžete pozriet Chacchoben, Dzibanche či Kohunlich

Chichen Itza
Chacchoben
Uxmal

Zažiť všetky Grand Slamy

Či už ste športový fanúšik alebo nie atmosféra Grand Slamu vás dostane. Vidieť na vlastné oči ako hráči svetovej triedy bojujú o životné víťazstvá je na nezaplatenie. Našim osobným cieľom je navštíviť všetky Grand Slamy v Melbourne (Australian Open) v New Yorku (US Open) a v Londýne (Wimbledon). Roland Garros v Paríži už máme za sebou. Väčšinou máte lístok na jeden deň kedy sa môžete motať medzi kurtami a sledovať tenisové jednotky, ako sa pripravujú a trénujú pred zápasmi. Lístky máte na jeden kurt a ku koncu dňa, keď už väčšina dôležitých zápasov sa odohrala máte prístup na všetky kurty, kde sa ešte hrá nejaký zápas. Vidieť ako Djoković, Thiem či Halep bojujú o semifinále z kurtu Philippa Chatriera bol naozaj neopísateľný zážitok. 

Philippe Chartier

Zahrať sa na Pána prsteňov v Hobbitone

Či už ste fanúšikmi Pána prsteňov alebo nie, Hobbiton vám učaruje. Ja osobne som nevidela ani jeden diel a návštevu som si naozaj užila. Ocitne te sa v svete Hobbitov a ani neviete ako sa stávate súčasťou tohto filmového setu. Fanúšikov láka najviac fakt, že práve tu sa séria okolo Pána prsteňov natáčala a teraz už veľmi prezieravo láka turistov, ktoré skoro po prvej trilógii boli zbúrané. Pre natáčanie Hobbita našťastie však boli znovu vystavané a zrekonštruované a pokojne môžu lákať turistov z celého sveta. Návštevu vám spríjemní aj posedenie v hobbitskom pivovare, kde varia vlastné pivá. 

Nadchnúť sa krásou prírody v Grand Canyone

Mojim snom od detstva bolo navštíviť Grand Canyon v Arizone a predpokladám, že asi nie som jediná. Jedinečné prírodné úkazy ma vždy fascinovali. Potom prídete do amerického národného parku, po ktorom vás vozia autobusmi. Iný kraj iný mrav. Nepovozia vás samozrejme po celých skoro 5000km2, ale aspoň na pár blízkych vyhliadok odkiaľ sa môžete vybrať na kratšie, či dlhšie tracky. Na majestátnosti prírody to ale neuberá. Neskutočné čo príroda dokáže vytvoriť. 

Ochutnať Tapas v Španielsku

Ak vás prvé napadne Sangria a Paella tak to práve nemáme na mysli. Reálny Španiel si sangriu naozaj neobjedná. Pravé Tapas, tiež nenájdete v Madride alebo Barcelone, ale musíte sa ísť pozrieť viac na juh. Granada je kolískou tohto gastronomického zážitku. Nejedná sa len o jedlo, ale hlavne celkový zážitok. Objednáte si pivo, fajn dostanete kúsok jamónu či inej pochutinky k tomu zdarma. Tapa je vlastne malá porcia čohokoľvek, tým činom to dáva geniálnu možnosť prechutnať veľké množstvo jedál za lacný peniaz. Ďalšie miesta, kde musíte zamieriť na tapas je Sevilla, Cordoba a v podstate celá Andalúzia. 

Tostada con Jamón
Tradičné Cordóbske Salmorejo
Grilovaný kozí syr

Zažiť výletnú loď

Prvá otázka na výletnú loď je vždy či cítiť vlny. 95% času ani netušíte, že sa hýbete. Bavíme sa tu o 15 a viac poschodových lodiach, ktoré pokiaľ nejdú cez Drakov prieliv, tak to že sa plavíte cítite naozaj ojedinele. Zážitok mať hotel so sebou a každý deň sa vylodíte niekde inde je neskutočný. V živote som nezažila prívetivejší a plný rešpektu prístup personálu, ako práve na výletných lodiach, a to sme boli nie v jednom luxusnom hoteli. O zábave, desiatkach baroch, diskotéke, aquaparku, nákupných arkádach, športoviskách na palube a reštauráciach servírujúcich 5 chodové jedlá od výmyslu sveta sa nemusíme ani zmieňovať, tie su len čerešničkou na torte. 

Prvoplánové diamantové schody, však prečo nie 😀

Ochutnať rumy Karibiku

Niekedy bol pre nás Karibik iba nesplnený sen, dnes sme prebádali celkom slušnú časť ostrovov a pobreží. Krásne pláže nie sú jediným lákadlom tejto oblasti. Takéto pláže či podmorský svet nájdete na Seychelloch, Maledivách ale aj na Sardínii či Egypte. Krásou je celkový balíček zážitku. Prekrásne pláže, najlepší rum servírovaný priamo na nich a ľudia sú neskutočne oddýchnutí, pokorný a odvšadial počuť karibskú hudbu. Celé to perfektne do seba zapadá až máte pocit, že ste naozaj našli raj na zemi.