You are currently viewing Káhira a pyramídy v Gíze – Čo vidieť v Egypte okrem hotelových rezortov

Káhira a pyramídy v Gíze – Čo vidieť v Egypte okrem hotelových rezortov

Doba čítania: 4 min

Odjakživa som chcela vidieť na vlastné oči také nevysvetliteľné stavby ako pyramídy v Egypte. Už, keď človek o nich číta dostáva sa to stavu absolútneho nehopochopenia, ako toto niekto mohol vytvoriť. Najstaršie q najznámejšie v Gize boli postavené 2000 rokov pred Kristom a tie menšie, menej známe sa tiahnu pozdĺž celého Nílu. Už v lietadle sme si informatívne pozreli nejaké dokumenty o pyramídach a rôzne názory prečo boli postavené a hlavne aj načo slúžili. Pred návštevou Egypta som si povinne prečítala aj nejaké kapitoly od Zamarovského: Sedem divov sveta, keby sa niekto chcel na výlet veľmi dôkladne pripraviť.

Chufuova pyramída

Ako sa dostať do Káhiry a do Gízy ?

Pre väčšinu cestovateľov je východzia stanica rezortný hotel a tak to bolo aj u nás. Nie sme veľký fanúšikmi rezortov, ale zaplatenie all inclusivu hotela v Egypte a odtiaľ sa vybrať na výlety vyšlo lacnejšie ako samotný roadtrip po Egypte, Zaplatili sme si výlet z hotela (Hurghada) do Káhiry za 40 eur na osobu. Vyrážali sme z hotela okolo 2hej v noci, keďže cesta minibusom do Káhiry trvala 5 hod. Menšie šialenstvo, ale za to poznanie to stálo. Cesta bola relatívne nudná, lebo pozorovanie okolia (piesku a kameňov) moc záživné nebolo, ale to nám dalo príležitosť pospať si. Počas cesty sme mali zástavku, kde asi všetky autobusy vysádzajú turistov, čo sa odrazilo aj na cenách a množstve ľudí snažiacich vymámiť peniaze z turistov. Nemám v láske takéto turistické šialenstvá, ale nie vždy sa im dá vyhnúť. Keď sme okolo 8mej dorazili do Káhiry nevedeli sme odlepiť nos z okna autobusu. Také šialenstvo sa tak často nevidí. To že z troch pruhov spravia 5 nie je nič špeciálne ani na Sicílii, ale spôsob ako sa tam jazdí už áno. Deti behajúce cez štvorprúdovky, proste jedným slovom veľký chaos  Ale zas na druhej strane nebolo to niečo, čo by človek od hlavného mesta Egypta nečakal. Každopádne, požičiavať auto, je asi len pre naozajstných odvážlivcov. 

Sfinga

Čo vidieť v Káhire ?

Prvá zastávka bola v Egyptskom múzeu, kde sme mali zariadeného anglicky hovoriceho sprievodcu. Ak mal človek kameru trebalo priplatiť aj keby sa nepoužívala. Múzeum bolo veľké, mierne chaotické, ale kam sa človek pozrel videl na vlastné oči, čo doteraz poznal len z učebníc dejepisu. Na to aké významné veci sa tam nachádzajú je veľmi smutné, že múzeum nie je aj patrične udržiavané, ale o návštevu turistov nemá veru núdzu. Najzaujímavejšia časť je asi Tutanhamonova zlatá hrobka so zlatou maskou.  Je ale pravdou, že veľa nálezov z Egypta sa dostalo či už dobrovolne alebo nie aj do iných Európskych miest, napr. Paríž, Londýn. Po dôkladnon prezretí múzea sme sa presunuli na obed, odkiaľ sme mali výhľad na pyramídy. Obed bol zahrnutý v cene výletu, avšak bez nápojov. Na ceste na pyramídy sme mali mierne nútenú zastávku vo výrobni na voňavky, kde sme si museli vypočuť klasické snahy predať tovar a záleží len na vás či sa necháte oblbnúť či nie. Na mňa takýto typ marketingu moc neplatí, ale každý sme iný. Ak ale idete do Egypta, k turistickým atrakciam tomuto sa nevyhnete. Odtiaľ sme zamierili rovno k hlavnému bodu cesty, k pyramídam a Sfinge. 

Rahotep a jeho žena Neofret

Giza, Pyramídy a Sfinga

Len obísť všetky tri pyramídy v Gize (Menkaureho, Rachefova a Chufuova ) trvalo pár minút autobusom. Najväčšia Chufuova alebo Cheopsova pyramída má 137m postavená z približne 2,5 milóna kvádrov, ktoré priemerne vážia 2,5 tony. Samozrejme, že ich nepostavili za deň, ale trvalo im to asi 20 rokov a zhruba 10 000 ľudí na nich pracovali. Niektoré zdroje uvádzajú aj 30 000 a iné zdroje zas, že boli postavené mimozemšťanmi. Veľa ľudí si myslí, že to boli hrobky, ale vraj nijaké telá tam nenašli. Dokonca niektoré teórie tvrdia, že boli postavené ako nejaký typ elektrárne. Tých teórií je veľa, ale bez akýchkoľvek pochybností je to jeden zo 7dmich divov sveta.  Okolo Pyramíd bolo množstvo ľudí s ťavami, že za dolár nás prevezú okolo pyramíd, ale občasne zabudnú podotknúť, že aby vás z ťavy potom dali dole to už bude za 50 eur. Každý máme iný druh marketingu , našťastie nás na to upozornili predtým. Do pyramíd sa dá dostať za ďalší poplatok, ale kto trpí klaustrofobickými sklonmi neodporúčam. Neoddeliteľná súčasť je samozrejme aj Sfinga, čo bola aj naša posledná zastávka. Okolo 14 sme začali cestu naspäť a o 19 sme si už vychutnávali našu večeru v hoteli. Navštíviť Egypt a nevidieť tento zázrak ľudstva ako sú pyramídy, je veľká škoda. Aj keď nám cesta z Hurghady trvala dlho, aj tak kebyže sa mám znova rozhodnúť, určite by som nič nemenila a šla znova.

Cena fakultatívneho zájazdu priamo z hotela cez lokálnu cestovku Egyptra: 45 USD. Vyzdvihnutie z hotela okolo 2 ráno a príchod o 19:00. Na výlete sme boli počas Ramadánu a absolútne nijak nás to neovplyvnilo.