You are currently viewing Lietanie a batožina – ako ušetriť na poplatkoch

Lietanie a batožina – ako ušetriť na poplatkoch

Doba čítania: 5 min

Základom pre cestovanie je batožina. Veľa ľudí rieši čo si do nej zabaliť, aby sa do nej zmestili a na dovolenke im nič nechýbalo. Ak cestujete autom do kufra nahádžete naozaj čokoľvek, “však pre prípad keby sa to zišlo (aj veci čo ste nepoužili už roky)” ale ak cestujete lietadlom treba si to rozmyslieť niekoľkokrát.

Lietadlom po Európe a batožina

Po Európe sa jednoznačne najviac využívajú nízkonákladovky ako Ryanair Wizzair. Ale aj Easyjet, Vueling, Eurowings atď. fungujú na rovnakom princípe.

Ryanair má zdarma batožinu (ruksak, kabelku, tašku) 40x25x30cm Wizz o trochu väčšie 40x30x20 cm. Pointa je, že sa musí zmestiť dole pod sedadlo – čím treba argumentovať keby čosi – však predsa sa to zmestí pod sedadlo. Ak by ste mali problém s 1-2 cm po väčšine to nekontrolujú, ale je dobré mať batožinu, čo sa vie stlačiť pre prípad núdze. Však predsa máte bundu, alebo iné hacky (vankúš, obliecť si viac vrstiev, duty free nákup, kreativite sa medze nekladú) kam prebytočné veci viete presunúť. Čo sa týka váhy tak to pri týchto batožinách vôbec neriešia, aj keď oficiálne je to 10kg. Ale za 1. určite nemajú čas vážiť každý ruksačik a za 2. väčšinu ani nemajú pri Gate váhu na odváženie. Ak máte kufrík o 1-2 cm väčší a risknete to, tak odporúčame ísť ku Gate viac ku koncu, kde už naozaj nebudú mať čas nič riešiť a budú radi ak vám stihnú skontrolovať boarding pass. Nízkonákladovky majú totiž väčšinu tak 30 min na vyčistenie lietadla, skontrolovanie, vystúpenie a nastúpenie ľudí.

Ak samozrejme potrebujete väčšiu batožinu viete si priplatiť pri kúpe letenky ďalšiu palubnú, ale ak cestujete ako rodina určite sa oplatí zobrať jeden checked in kufor. Ak sa rozhodnete pre ďalšiu palubnú batožinu, je to lacnejšie keď kupujete priamo s letenkou ako potom doplácať. Checked in kufor už samozrejme vážiť budú – limit je do 20kg. Ono je to aj výhoda, že sa nemusíte trepať cez celé letisko s miliónmi kufrou a taškami.

Lietadlom do sveta a batožina

Bohužiaľ krásne časy, keď s letenkou do USA/Ázie ste si mohli zobrať 25kg batožinu sú už dávno fuč. So základnou triedou (najlacnejším variantom letenky) majú batožinu napr. Turkish. Väčšina leteckých spoločností, aby bola konkurencieschopná ak si nekúpite vyššiu triedu leteniek vám bohužiaľ checked in batožinu zdarma už neposkytne. Poplatky sú samozrejme rôzne môže to byť od 30-70 eur za jeden smer, takže letenka sa vám vie celkom predražiť. Samozrejme príručnú batožinu zatiaľ máte zdarma pre väčšinu štandardných spoločností (nie nízkonákladové) . Treba si to ale vždy overiť na stránke spoločnosti.

Ako veci fungujú na letisku s batožinou

  • Check in – ak máte podpalubnú batožinu, prvé miesto kam zamierite je check in leteckej spoločnosti. Tu vám odvážia batožinu a váha musí byť pod limitom pravidiel leteckej spoločnosti ktorou letíte, skontrolujú vám údaje na letenke s občianskym/pasom , vystavia boarding pass, nalepia nálepku z kufru na boarding pass (pre prípad, že by sa stratil dávajte si na túto nálepku pozor a nestradte ho) a môžete sa vydať smerom k security. Ak je limit 20kg väčšinou akceptujú bez doplácania do 20,5kg, niekedy aj 20.9kg.
  • Security je letiskový check a tam naozaj nikoho nezaujíma v akom rozmere máte batožinu a ani reálne nemajú čas zisťovať akou spoločnosťou letíte. Tu ich bude zaujímať či nemáte ostré predmety, tekutinu nad 1l, ale pozor rozdelených do 100ml flaštičiek/nádob inak vám ich vyhodia. Samozrejme ak cestujete s malým dieťaťom, môžete mat stravu, pitie pre dieťa vo fľaši/nádobe nad 100 ml. Security je iný na každom letisku, v Lodnýne checkuju až moc, vo Viedni veľmi zbežne. Niedke vás donútia vyzuť topánky a vyhodia zapaľovač, niekde prejdete s ostrými manikúrovacími nožničakmi cez pól sveta a vyhodia vám ich až na Novom Zélande. Ak ale chcete ušetriť za vodu počas letu stačí ak si zoberiete prázdnu fľašu prejdete cez security a naplníte PITNOU vodou za ňou. V EU by nemal byť problém, ale pozor s touto vychytávkou na iných letiskách, špeciálne Ázia a Afrika.
  • Gate – tu vás budú už boardovať, kde jedným okom skontrolujú vašu príručnú batožinu. Takže ak nejaký problém môže nastať, tak tu. Ako som už písala vyššie záleží od spoločnosti, chaosu na boardingu a ústretovosti personálu ak máte trolinka väčšiu batožinu či vás zastavia, alebo či si to nevšimnú. Veľmi dôležitý faktor je ale aj preplnenosť letu. Ak vedia, že je lietadlo napráskané tak môžu byť náchylní skôr riešiť batožinu ako ked je lietadlo poloprázdne.

Čo zbaliť do batožiny

  • Doklady (pas, občiansky) – bez toho sa ďaleko nedostanete. Skontrolujte si aj platnosť pasu, niekde treba platnosť min ešte 6 mesiacov
  • Bankomatové karty, peniaze alebo mobil kde máte Gpay alebo iné appky na platby
  • Mobil – táto vecička dnes naozaj dokáže nahradiť veľa vecí v batožine (foťák, mapy, hudbu, niečo na čítanie atď.)
  • Poistenie – nikdy neviete, čo sa môže stať a preto cestovateľské poistenie je základom. My máme ročné čo je samozrejme cenovo výhodnejšie ako krátkodobé.
  • Lieky – základná lekárnička pre každý prípad (Paralen, Ibalgin, Strepsils, Burrow, Ocuflash, kvapky do nosa, leukoplast) a ja bez balzamu na pery a antibakteriálneho gélu do lietadla nevkročím. Ak cestujete s deťmi, berieme ešte Fenistil kvapky, Stoptusin, Mucosolvan a kalciový sirup. Samozrejme lieky kúpite aj v destinácii, ale človek sa so svojou vlastnou lekárničkou cíti bezpečnejšie.
  • Oblečenie – záleží na ako dlho idete, kam a čo máte v pláne. Reálne ak cestujete, nejdete na módnu prehliadku a my väčšinou sa zbalíme do malého ruksaku, teda aspoň Dan určite. Samozrejme treba si zistiť počasie a podľa toho sa zbaliť. 2-3 tričká, nohavice, šaty, spodné prádlo, plavky a výlet sa môže začať.
  • Elektronika – tá u nás naozaj zaberá podstatnú časť batožiny. Tablet, foťák, dron nabíjačky atď. Nie vždy ale berieme všetko.
  • Nejaké jedlo na cestu – záleží odkiaľ letíme, ak je to BA alebo VIE tak jedlo absolútne neriešime, keďže využivame business salónik.
Ja sa balím na víkend asi takto

Tipy ako ušetriť na poplatkoch

  • berte si naozaj len to nevyhnutné a zbaľte sa do príručnej batožiny
  • ak idete rodina v nízkonákladovke tak porovnajte poplatky za check in kufor a porovnajte s poplatkami za príručnú batožinu a rozhodnite sa pre výhodnejšiu cenu
  • ak letíte na miesto kde lietajú aj štandardné letecké spoločnosti a nie nízkonákladovky, tak porovnajte cenu leteniek. Pri niektorých ako napr. Lisabon kde lieta aj nízkonákladovka aj TAP môže vyjsť koniec koncov lacnejšie s TAPom, lebo majú príručnú batožinu v rozmeroch malého kufra v cene.
  • ak potrebujete ušetriť miesto v ruksaku tak cestujte v oblečení, ktoré zaberá najviac miesta. Ja napr. cestujem v mikine/bunde, ktorú využijem aj keby bolo na dovolenke chladno.
  • Rolujte oblečenie – ušetrí to veľmi veľa miesta.
  • Ak potrebujete vyprázdniť niečo z kufra nastrkajte si to do vrecák
  • môžete využit Duty free tašku, ktorá sa neráta do batožiny. Avšak vždy do nej môžu nahliadnuť a vyhádzať vám odtiaľ veci nezakúpené v Duty free, aj ked je to veľmi, ale veľmi málo pravdepodobné.
  • Ak máte len príručnú batožinu a chcete si priniesť Tequilu z Mexika, Rum z Karibiku alebo Ouzo z Grécka, tak máte jedinú možnosť a to nakúpiť v Duty Free.

Aj nám sa stalo, že sme prebalovali na letisku batožinu a upozorňovali nás, ale nikdy sme za batožinu ešte nedoplácali naviac.