You are currently viewing Valea Zânelor (Údolie víl) – Rozprávkový hrad na skok od Sibiu

Valea Zânelor (Údolie víl) – Rozprávkový hrad na skok od Sibiu

Doba čítania: 3 min

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno magické miesto kúsok od Sibiu. Takto nejak by sme mohli začať článok o jednom nádhernom, rozprávkovom mieste kúsok od Sibiu. Keď som dávnejšie videla fotky tohto miesta, hlineného hradu Valea Zânelor (údolie víl), hneď som vedela, že ho musíme zaradiť do itineráru najbližšieho výletu do Rumunska. Najlepšie ak sa vydáte na roadtrip po Rumunsku a zaradíte aj toto miesto. Do Sibiu sa avšak dostanete aj veľmi lahko z Viedne za smiešnych 20 -30 eur a tam si už viete požičať auto, keďže je to asi hodina cesty. Bohužiaľ prímestská doprava na toto miesto nefunguje. 

Tento hlinený hrad, ako ho nazývajú bol postavený v roku 2014 manželským párom, čiže veľkú históriu tu nehľadajte, avšak čaru miesta to naozaj neuberá. Je to miesto, kde sa rodiny s deťmi sa vyberajú na víkendový výlet, ale popravde aj keby sme nemali dieťa, bolo by to na zozname, ak by sme sa nachádzali v okolí Sibiu. Autom sa sem dostanete veľmi jednoducho, GPS vás privedie priamo k parkovisku, kde sa oficiálne platí 3 lei (60 centov) nikto to však, ale priamo pri areáli je oficiálne parkovisko zdarma. Podnikateľom sa očividne medze nekladú. Od prvého parkoviska je hrad pár krokov a po ceste je niekoľko stánkov, kde sa viete občerstviť či už nápojmi alebo jedlom.  

Vstupné do areálu stojí 15 lei (3 eura) a deti do 3 rokov majú vstup zdarma. Do domčekov sa síce nedostanete, ale viete vystúpiť na vežu prvého domčeku. Samotný areál nie je veľký, ale viete tam stráviť dosť času fotením, jedením v reštaurácií s výhľadom na domčeky a vychutnať tradičné rumunské jedlá, nakúpiť suveníry alebo sa prejsť k riečke Porumbacu. Otvorené majú od 10:30 do 17:30 každý deň viac info – LINK TU. Celkovo tento koncept je naozaj zaujímavý, ako jeden súkromník dokáže vybudovať a zároveň udržiavať, takéto krásne rozprávkové miesto, kde sa naozaj cítite ako v inom svete. 

Dávnejšie manželia avizovali, že sa v domčekoch bude dať ubytovať a spravia z toho hotel. Momentálne to ešte tak nie je, tak dúfajme, že takéto ubytovanie čím skôr sprístupnia. To, ale nebráni nikomu, aby sa nerozbehol na chvíľu do rozprávky v rumunskách Karpatoch.  Všetko je tu postavené z prírodných materiálov na čom si manželia dali záležať, čo dodáva miestu autentickosť. 

Kúsok od hradu sa nachádza zábavný park pre rodiny s deťmi, ktorý vyzerá naozaj super – LINK TU. Vstupné je 25 lei (5eur) dospelý a 15 lei (3 eurá) deti od 3 rokov. Otvorené majú denne  od 9-19 a môžete navštíviť rôzne rozprávkové domčeky.