You are currently viewing Prečo a ako cestovať?

Prečo a ako cestovať?

Doba čítania: 4 min

Poznanie je nevyčerpateľná stuďňa možností.

Na svete je také množstvo ľudí, že na túto otázku: Prečo cestovať ? Nemôže existovať jednoznačná odpoveď. Niekto by povedal: za prácou, za rodinou, za zážitkami možno aj z nudy. Samozrejme každý z vás myslím svoj dôvod prečo cestovať pozná. Človek je prirodzene zvedavý jedinec a v dnešnej dobe, keď informácie o čomkoľvek sú verejne dostupné a podnety na zaujímavé miesta prichádzajú niekoľkokrát denne, cestovaniu jednoducho nejde odolať. Či už sú to krásne pláže na Maledivách, Karibiku, krásna Alpská príroda, koralové útesy v Austrálii alebo nevysvetliteľné stavby ako Egyptské pyramídy, lákajú nás ich uzrieť na vlastné oči. Pre mnohých ľudí odletieť na opačný koniec sveta príde ako nemysliteľná záležitosť. Pre mňa to bolo tiež tak, keď do svojich cca 12 rokov som odmietala nastúpiť do lietadla, pomaly som nebola schopná prespať v inej ako svojej posteli, ale v istom čase prišiel zlom a pomaly som sa oťukávala až do stavu, že by mi nerobilo problém ísť do NYC na víkend. Samozrejme treba brať do úvahy aj dopad na životné prostredie, ktoré dostáva v posledných rokoch poriadne zabrať hlavne leteckou dopravou. Vždy, keď si otvorím Flight radar nevychádzam z údivu.

 

Je pravda, že dnes cestovateľské možnosti sú omnoho väčšie a po Európe sa dá lietať aj za pár centov, ak ste teda, správny čas na správnom mieste a, čo je najdôležitejšie, že dnes si vieme zistiť úplne všetko na internete, takže niekedy to cestovanie ani veľkým dobrodružstvom nie je. Stále však máme strach z nepoznaného a ja osobne rešpekt pred novými vecmi. Mňa osobne, ale láka možnosť spoznávať nové veci, kultúry, jazyky a čím človek viac vie a vidí, tým viac zisťuje, čo ešte nepozná. Však už Sokrates si uvedomoval, že človek sa má vždy kam posúvať a poznanie sveta a jednotlivých reálií, kultúr je bezodné. Veď vysvetľovať Španielovi ako sa stavia snehuliak, alebo Brazílcovi ako vyzerá sneh je neopísateľné a naopak, keď sa na teba niekto šokujúco pozrie, že čo vy to tam robíte na tom Slovensku bez mora, tak každá jedna takáto spomienka mi  vyčarí úsmev na tvári. Predsa predstava zobudiť sa v 40ke s pocitom, že človek pozná akurát tak cestu do práce a domov nie je pre mňa úplne ideálna.

Každopádne filozofovania bolo myslím dosť a môžeme sa pozrieť na základné faktory, ktoré ovplyvňujú cestovanie.

ČAS – Kedy cestovať ?

To je veľmi zapeklitá otázka. S 20 dňami dovolenky treba len šachovať s kalendárom. Do karát samozrejme hrá ak sviatky pripadnú na piatky, pondelky atď, samozrejme v týchto termínoch aj výrazne rastú ceny leteniek. Takže je len na nás sa rozhodnúť kedy ísť a kam. My sme sa napr. vybrali v januári do Izraela (20 stupňov) v Novembri do Škótska (10 stupňov) alebo v Auguste do Mexika (38 stupňov), čo nie sú hlavné sezóny pre tieto oblasti.  Hlavná sezóna samozrejme znamená, vyššie ceny, viac ľudí, ale zas tiež nie je vždy zárukou ideálneho počasia. My sme boli v Karibiku počas suchej sezónny a pršalo každý deň, síce asi tak 3 minúty, ale to v tejto oblasti pravdepodobne znamená poriadny lejak. Na niektoré destinácie sme ochotní obetovať viac času, peňazí ako na iné. Naše plány by som rozdelila do dvoch 1. Máme voľno, predĺžený víkend: Kam pôjdeme ? 2. Chceme ísť tam a tam: Kedy pôjdeme ?

FINANCIE – za koľko pôjdeme ?

Odpoveď je závislá na destinácii, času kedy cestujeme a hlavne odkiaľ. My máme veľké šťastie, že veľké medzinárodné letiská na vzdialenejšie destinácie sú relatívne blízko (Viedeň, Budapešť, Praha) a Bratislavské letisko s nízkonákladovkami je raj na predĺžené víkendy. Dôležité je vedieť, ako sa ceny leteniek cca pohybujú a koľko sme ochotní zaplatiť. Dnes nám stačí pridať sa na FB do správnych skupín (Letenky za Babku, Pelipecky atď. ) a prehľad o lacných letenkách máte každý deň. Osobne nám väčšinou nesedia s voľnými dňami, ale aspoň človek získa prehľad ako sa ceny pohybujú. Ostatné vyhľadávače leteniek (Momondo, Skyscanner) nám vždy pomôžu nájsť presne tú letenku, ktorú potrebujeme. Samozrejme mať nainštalovanú appku na mobile (Wizzair, Ryanair, Momondo, Booking ) je základ, keď sa človek nudí v MHD môže zisťovať.

Príklady pre mňa dobrých cien leteniek. Prosím berte do úvahy, že každý by bol ochotný zaplatiť inú sumu a všetko záleží na okolnostiach. Všetko spiatočné letenky.

Viedeň – Londýn: September 2018 Piatok-Nedeľa – 0 dní dovolenky – 20 EUR s Wizz air clubom

Viedeň – Gdaňsk: September 2018 Piatok-Nedeľa – 0 dní dovolenky – 20 EUR s Wizz air clubom

Viedeň – Miami: Február 2019 Piatok – Sobota (Nasledujúca) – 6 dní dovolenky – 247 EUR  – Iberia (bez batožiny )

Budapešť – Guadelupe: Február 2018 – Piatok – Sobota (Nasledujúca) – 6 dní dovolenky – 552 EUR Air France (s batožinou), po asi 2 týždňoch čo sme kúpili letenky boli o 10 eur lacnejšie ale z Viedne (FACEPALM)

Viedeň – Keflavik (Island) Marec 2019  – Sobota – Utorok – 2 dni dovolenky –  50 eur s Wizz air clubom

FINANCIE – Čo nás to bude všetko stáť ?

Vo väčšine prípadov je náklad na letenku minimálnou záležitosťou. Super príkladom sú severské krajiny, človek sa tam dostane za 20-30 eur, ale za takú istú sumu si tam možno kúpi akurát tak dve pivá. Samozrejme záleží aj na nás a pri ubytovaní a jedle sa dá veľa ušetriť a každý podľa uváženia si vie náklady rozpočítať.

Nejaké naše príklady nákladov na osobu 

Florida – výlet skoro po celom štáte vrátane leteniek, ubytovania, stravy, Universal Studio a nákupoch v outlete – 9 dní 1300 eur dokopy čo sa s cenami cestoviak v žiadnom prípade nedá porovnať.

Island – Golden Circle, Juh ostrova po Jokursarlon, letenky, ubytovanie a strava – 4 dni – 250 eur

 

 V ďalších článkoch vám rada priblížim ako sme sa rozhodli my pri poznávaní sveta a ako to nakoniec vypálilo, poprípade čo by sme spravili inak a snáď sa z našich chýb poučíte.