You are currently viewing Sardínia – ako si vybrať pláž ?

Sardínia – ako si vybrať pláž ?

Doba čítania: 4 min

Sardínia je druhý najväčší Taliansky ostrov a zároveň aj druhý najväčší v Stredomorí. Je to v posledných rokov veľmi obľúbená destinácia. Ja som bola v Cagliari pár rokov dozadu a popravde neoslovilo ma veľmi a nemusím moc veľmi žiadané a populárne destinácie. Tým že nízkonákladové spoločnosti lietajú do Cagliari, Alghero a Olbie za veľmi atraktívne ceny, rozhodli sme sa dať Sardínii šancu na predĺžený víkend. Predsa prívlastok Európsky Karibik si musela nejak zaslúžiť.

Tým, že neradi sedíme na jednom mieste pobehali sme ostrov najviac ako sme mohli a videli veľkú časť pláží a už máme celkom slušný prehľad ak sa na Sardíniu vrátime na akú pláž zamieriť. V prvom rade odporúčať niekomu pláž je veľmi zložité, niekto chce biely piesok, niekto kamene, niekto množstvo barov a mestskú pláž a niekto zas malebné zákutie, kde ho nikto nenájde.

Ak chcete vidieť viac pláží určite odporúčame požičať auto. Sardínia nemá diaľnice a tým činom presuny z jednej strany na druhú trvajú dlhšie. Vo všeobecnosti cesty sú relatívne OK, aj keď majú isté chyby krásy, hlavne ak idete na nejakú odľahlejšiu pláž, prístupová cesta vás môže prekvapiť. Tiež Sardínia je značne hornatá tak väčšinu času strávite v zákrutách.

20220403_163602
Pohľad na Spiagga di Maria Pia a Spiagga di San Giovanni priamo v Alghere
Spiagga La Cinta

Sardínia má skoro 2000 km pobrežia čo tvorí skoro tretinu pobrežia Talianska. V podstate na celom pobreží nájdete pláže, najznámejšia je však Costa Smeralda na Severovýchode od mesta Palau až po Posadu. Voda na Sardínii je neskutočne čistá a tyrkysová takže v podstate každá pláž má priezračnú vodu, záleží len od vstupu a povrchu, na Sardínii nájdete v podstate akýkoľvek typ pláže. Je to spôsobené v podstate vodnými rastlinami (Neptúnova tráva), ktoré sú schopné udržať vodu takto čistú. Na Costa Smeralda však nájdete aj pláže ako La Cinta, Lu ImpostuCala Brandinchi, ktoré majú jemný biely piesok ako v Karibiku. Avšak plážový bar s lokálnym Karibským rumom tam nenájdete. Ak hľadáte odľahlé pláže a zákutia medzi útesmi, určite nejaké nájdete po celom pobreží na juhozápad od Cagliari, alebo aj na juh od Alghera. Nečakajte ale veľké odstavné parkovisko pred plážou, väčšinou treba ísť k pláži nejaký ten čas pešo až považované za turistiku Cala Goloritzé. Samozrejme takýto typ pláže nájdete aj na Isla Maddalena, kam sme bohužiaľ nestihli ísť, ale určite sa tam niekedy pozrieme. Zaujímavosťou je aj ružová pláž na Isolla Budelli, kam sme sa tiež nestihli dostať, keďže sa tam dá dostať len loďou. Z Costa Smeralda sa dá odviesť loďou na viacero ostrovov, ktoré určite stoja za výlet. Ideálne je asi na také výlety vlastniť jachtu, avšak bohužial tento level cestovania sme ešte nedosiahli 😛

Costa Smeralda obkolesená ostrovmi Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli a Maddalena
Spokojné dieťa, spokojní rodičia

Na ostrove Sant´Antioco nájdete kamenisté pláže ako Portixeddu a trocha severnejšie s menšími kamienkami Is Arutas. Klasické pláže s hnedým pieskom nájdete na juhovýchode ostrova ako napríklad Spiagga di San Nicolo. Je veľa pláží odkiaľ máte výhľad aj na pozostatky hradov, veží a archeologických pamiatok ako Spiagga di Nora na juhu ostrova.

Spiagga di Nora

Mestské pláže či už Alghere alebo Cagliari, tiež nie sú zlé. V Alghero máte priamo v meste pláž s tyrkysovou vodou. Na sever od Alghera máte jednu z hlavných lákadiel Sardínie La Pelosa, ktorú určite treba navštíviť. Je to zhruba hodina jazdy z Alghera.

Pred návštevou na Sardíniu sme sa detailne pripravili a spísali zoznam pláží, ktoré stoja za zmienku. Samozrejme za víkend sa nedali navštíviť všetky, ale môže vám slúžiť ako inšpirácia. Ostrov ich má okolo 200, tak určite je z čoho vyberať. Na mapke som naschvál nechala zobrazenie terénu, kde vidíte ako ľahko sa na pláž dostať a ako veľmi tyrkysovo Karibská voda sa tam nachádza.