Ostrov dvoch kultúr a množstvom archeologických pamiatok zaujme nielen nadšenca mytológie, ale aj milovníka dobrého jedla a prenádherných pláží. Ostrov Cyprus sa skladá z Gréckej a Tureckej časti, ktorú od seba oddeľuje mierová zóna. Severocyperská Turecká republika je však uznávaná len Tureckom avšak pas/občiansky z južnej na severnú časť ostrova potrebovať budete. Táto prepojenosť avšak dovoľuje turistom spoznať dve kultúry naraz, ktoré dokonca boli dlho po Britským vplyvom, keďže Cyprus bola dlhšie Britská kolónia, čo sa určite odzrkadluje na všetkom (baroch, jazdenie na ľavej strane atď.). Toto má za následok aj veľký príval turistov z Veľkej Británie. Dva jazyky, dve rozdielne náboženstvá a to všetko ľahko dostupnými letmi do Larnaky a Paphosu. Do hlavného mesta Nikózie sa letecky dostanete väčšinou len z Turecka.
Ak vás zaujíma skôr Grécka mytológia a archeologické pamiatky tak zvoľte Paphos, ak sú to prekrásne pláže v oblasti Ayia Napa tak asi skôr Larnaka. V svojej podstate je to asi aj jedno ak si požičiate auto a odvážite sa šoférovať vľavo tak sa ľahko dostanete kamkoľvek na ostrove. Ak plánujete prechádzať z južnej na severnú časť Cypru, overte si či poistenie platí na oboch územiach. A áno na Cypruse sa jazdí vľavo a zástrčky sú tiež Britské. Čo sme my ako „skúsení“ turisti, zistili priamo na letisku v Paphose, kde sme obaja v šoku hľadeli na autá jazdiace na ľavej strane a navzájom sme sa uisťovali, či aj ten druhý vidí to isté. Doteraz neviem pochopiť, ako sa nám toto mohlo stať, že sme si to neuvedomili, ale aspoň máme vtipnú historku. Našťastie hotely poskytujú adaptéry na EÚ zástrčky.
Paphos je rozdelený na dve časti, jednu pri mori a druhú tzv. staré mesto. Pobrežie je určite viac turistickejšie a v tejto oblasti sme zvolili ubytovanie aj my.
Samotná promenáda a prístavná časť, nie je veľká takže ju kľudne prejdete pešo. Priamo pri prístave sa nachádza hrad a archeologická oblasť Nea Paphos, ktorý je súčasťou aj svetového dedičstva UNESCO. Nájdete tam vykopávky domu Dionýza (po Grécky Bakchusa – boha vína), Aiona (boh večnosti), Thézea (Syn boha Poseidona/Neptúna). Z archeologickej oblasti vedie hlavná promenáda pozdĺž mesta a nájdete na nej samé reštaurácie a bary. V Paphose sa nachádza aj minigolf, ktorým sme si spríjemnili posledné poobedie na Cypre – Island Cove Adventure Mini Golf.
Starý Paphos
Historický Paphos sa nachádza na kopci a dostanete sa tam autobusom 610 – Link tu priamo z prístavnej časti. Určite si neberte ubytovanie v tejto oblasti, hlavné aj autobusové spojenia sú z prístavnej časti. Je to historická časť Paphosu Sem sa oplatí ísť, pomotať sa po uličkách a dať si dobré jedlo. Môžete skočiť aj na trh alebo zabehnúť na nákupy do úzkych uličiek historického centra.
Pláže Na Cypre
Pláže priamo v Paphose nie sú veľkým lákadlom, sú kamenisté a pripomínali nám väčšinu pláží na Malte (tie skalnaté). Alykes Beach je priamo v Paphose, ale úprimne nepatrí medzi tie najkrajšie. Určite príjemnejšia časť na strávenie dňa na pláži je Coral Bay (Koralová zátoka) severne od Paphosu. Dostanete sa tam Autobusom 615 – Link TU. Ďalej od Paphosu sa nachádza aj Lara Beach, ale tam už potrebujete auto. Ak však chcete vidieť nádherné tyrkysové pláže z katalógov, musíte sa vybrať na juhovýchod smerom Aya Napa. Tam nájdete pláže ako Nissi Beach, Konnos Beach, Fig Tree Bay, Limnara Beach, Makronissos Beach. Oblasť severovýchodu na poloostrove Karpas je známa skôr viac panenskou prírodou, ako napríklad Golden Beach (Altinkum Plaji). Pri Larnake sa nachádza napriklad pláž Mackenzie Beach.
Zrodenie Afrodity
Práve kúsok od Paphosu sa nachádza pláž so skalou, kde sa podľa mytológie zrodila Afrodita – Petra tou Romiou. Jedná sa o kamienkovú pláž, ktorá nie je síce ideálna na celodenú plážovú turistiku, ale ako poobedný výlet určite stojí za návštevu. Ľahko sa tam dostane autobusom číslo 631 – Link TU priamo z Paphosu. Pri Afroditinej skale sa toho veľa nenachádza a nečakajte tam žiadne reštaurácie, alebo bufety. Je tam jedna turistická informačná kancelária a tým to hasne. Avšak, čo je krajšie ako prechádzka po pláži s výhľadom na miesto zrodu Afrodity – bohyne krásy, ktorým sa inšpiroval nie jeden umelec, ako napríklad Botticelli.
Bary a Reštaurácie
Či už v prístavnej časti Paphosu alebo v oblasti starého Paphosu núdzu o dobrý bar alebo reštauráciu určite mať nebudete. The Wooden Pub, English Rose alebo Friends bar v prístavnej časti nás absolútne nesklamali. Veľa barov ponúka aj happy hour, čo poteší na každej dovolenke. Úžasné tradičné Cyperské jedlá majú v Corner Restaurant. Typický syr Halloumi, Kleftiko (grilované jahňacie mäso) alebo Souvlaki vám pripravia neskutočne chutné. V Starom Paphose je ideálna reštaurácia na Gyros Agora cafe since 1969 priamo s výhľadom na more.
Čo iné vidieť v okolí Paphosu
- národný park Troodos
- najvyššia hora Olympos 1951
- Hrobky kráľov Link Tu