You are currently viewing Oplatí sa požičiavať auto v cudzine ?

Oplatí sa požičiavať auto v cudzine ?

Doba čítania: 3 min

Požičiavanie auta je veľmi populárna záležitosť. Človek nie je viazaný na dopravné prostriedky, vidí viac a vie si naplánovať čas, ako chce. Prvýkrát keď si požičiavate auto máte veľa otázok, nejasností a hlavne obavy či si auto požičať. Presne takéto obavy som mala aj ja, špeciálne keďže trpím paranoidnými sklonmi, ale odkedy sme začali požičiavať autá na cestách inak si pozrieť niektoré krajiny ani neviem predstaviť.  My sme si požičiavali autá na Guadelupe, v Mexiku, USA, na Islande,v Taliansku a postupne ich bude určite viac. Samozrejme v istých krajinách kde preprava je veľmi lacná by som asi požičiavanie auta nevolila, napríklad v Thajsku, kde by sme sa asi neodvážili šoférovať a hlavne pri ich doprave by to bolo asi veľmi neefektívne. Všetko samozrejme záleží od destinácie a čo chcete vidieť. Napr. v Mexiku nás zarazilo, že niektorí cestovatelia si požičajú auto na letisku a odvezú sa do rezortu, kde potom sú celý pobyt a to preto, lebo je to lacnejšie ako taxík. Kreativite sa nikdy medze nekladú.

Auto na Miami

Poistiť alebo nepoistiť? To je otázka.

Vždy, keď sme si požičiavali auto, nikdy sme nemali žiadny problém (až na Mexiko), ale pre istotu vždy sme si zaplatili aj za poistenie. Veľakrát som sa zamýšľala či je to potrebné, však aká je pravdepodobnosť, že sa môže niečo stať. Všetko záleží od rizika, ktoré chcete znášať, niektoré krajiny predstavujú väčšie riziko ako iné a na druhej strane v istých krajinách zaplatíte omnoho viac za opravu ako v iných. Na Islande by som nechcela platiť za opravu nabúraného auta bez poistenia. V USA bolo poistenie priamo v cene auta, za to v Mexiku poistenie stálo v podstate toľko, koľko celé požičanie auta na 9 dní. Osobne by som poistenie určite riešila, hlavne treba čítať podmienky, čo poistenie kryje. My väčšinou poisťujeme cez rentalcars.com (sprostredkovateľ požičiavania áut po celom svete). Vždy je dobré porovnať poistenie cez sprostredkovateľa a priamo u poskytovateľa, čo vyjde lacnejšie. S Rentalcars máme výborné skúsenosti, majú aj chat na stránke, takže ak máte akúkoľvek otázku môžete sa na nich obrátiť. Netreba, ale zabúdať, že sú sprostredkovatelia a niekedy info o limite najazdených kilometrov sú rozdielne u Rentalcars a poskytovateľa. Nám sa stalo, že sme počítali s vyšším depozitom a na mieste nám blokovali omnoho menšiu sumu.  V určitých prípadoch je priamo lacnejšie, ale bez poistenia, to znamená, že s poistením vyjde lacnejšie cez Rentalcars.

Auto na St. Maarten

Depozit nemusí byť strašiak

Na požičanie auta potrebujete kreditnú kartu, s debetnou sa dá veľmi zriedka. V dnešnej dobe kreditná karta je ľahko dostupná a ponúka plno výhod. My máme v Mbank, ktorá mi príde najvýhodnejšia pre naše potreby a má zadarmo vstup aj do VIP salónikov na letisku v Bratislave, Prahe a Viedni a neplatíme za ňu vôbec žiadne poplatky. Čo sa týka depozitu snažíme sa nájsť auto bez nutnosti depozitu alebo s minimálnym, predsa aj pri poistení nikto nikdy nevie, čo sa môže stať a akú vetu v zmluve na vás vytiahnu. V USA napríklad za deposit vôbec neplatíte, dokonca my sme neplatili ani na Islande, ale zato na Guadelupe nám zablokovali 800 eur, ktoré po návrate auta odblokovali. Na Cozumeli sme si požičali auto v lokálnej požičovni. Tam nám “depozit“ zablokovali opísaním údajov z karty na starý americký spôsob.

Auto na Islande
Auto na Cozumeli