You are currently viewing Najdlhšia zipline v Európe s výhľadom na Triglav

Najdlhšia zipline v Európe s výhľadom na Triglav

Doba čítania: 3 min

Keď sme pozerali, čo robiť v okolí Bledu v Slovinsku po dvoch dňoch nám naozaj došli nápady, ktoré by stáli za to. Objavili sme ale zipline, ktorú sme mali v zálohe pre každý prípad. Všetko tiež záležalo od počasia, keďže cena 65 eur nie je úplne najnižšia aj keď sa jedná o najdlhšiu zipline v Európe. Je to ale súčet 7 ziplines ponad rieku o dĺžke  4km. Celkovo dĺžka výletu je 2.5 hod tak posledný deň sme spravili check out, nechali dieťa rodinným babysitterom a vybrali sa na rande s adrenalínom.

Mali sme veľmi veľké šťastie na počasie, čo nám odkrylo pohľady na Júlske Alpy, samotný Triglav a aj Bledský hrad a stredisko Stráža pri jazere. Výhodou je, že tour sa začína priamo od jazera a po odovzdaní potrebnej výstroje vás odvezú priamo k zipline. Môžete so sebou zobrať aj deti, ale staršie ako 6 rokov, čo zatiaľ nebol náš prípad. Po asi 10 min jazde mini vanom do chránenej oblasti, kde sa začína zipline si po inštruktáži nasadíte výstroj. Ak by vás zaujímalo ako brzdíte, tak jednoducho rukou, avšak máte povedzme pracovné rukavice, lebo pri tej rýchlosti by to bez nich asi nedopadlo veľmi dobre. Pred prvou zo siedmich zipline si vyskúšate skúšobnú a naučíte sa brzdiť, zvládnuť nepriazeň vetra a ako čítať signály inštruktorov. Počas celého zážitku máte vlastných inštruktorov, ktorí v prípade čohokoľvek vám pomôžu, či už ostanete visieť v strede zipline, čo sa Karin podarilo v Kostarike, alebo berú menšie deti s nimi do tandemu. 

Všetky ziplines sú od 350 m do 700 m, 6 z nich je ponad rieku Sáva. Pri najdlhšej, ktorá bola druhá dosiahnete rýchlosť 50km/h.  Počas celého zážitku sa vám naskytnú výhľady naozaj na krásu Triglavského národného parku. Po štvrtej dráhe sa musíte presunúť miernou prechádzkou cez les, asi 15 min a pokračujete v zábave. Pre nás to bol neskutočný zážitok a určite viac, ako sa naháňať po prezeraní kostolov, hradov kde práve v Blede pýtaju dosť vysoké vstupné v porovnaní s expozíciami ktoré si môžete prehliadnuť. 

Po skončení celej tour sme sa museli kúsok prejsť k autu, ale to nám vôbec pri tákych výhľadoch nevadilo. Auto nás už odviezlo priamo späť k Bledu. Celý servis bol úplne super a výhoda je, že nemusíte sa ani nikam trepať a doprava je za vás vyriešená v cene lístka. Bol to veľmi intenzívny, adrenalínový super zážitok a určite by sme toto odporučili zažiť pri jazere Bled. 

Výhľad na hrad Bled

Pre ľudí, čo zvažujú zipline a nevedia sa rozhodnúť, tak určite choďte do toho. My sme tiež zo začiatku mali rešpekt zo zipline, ale cítite sa ako na šmyklavke, nič špeciálne adrenalínove na tom nie je, aj keď to tak nevyzerá. Boli sme v skupine s ľudmi, čo skúsili zipline prvýkrát a určite ani jeden z nich nelutoval.