You are currently viewing Levanduľové polia – zažite Provensálsko na Slovensku a okolí

Levanduľové polia – zažite Provensálsko na Slovensku a okolí

Doba čítania: 3 min

V posledných rokoch sa pestovanie a obdivovanie levandule stalo populárnym trendom v mnohých krajinách. Slovensko nie je výnimkou, pretože ponúka množstvo miest, kde sa môžete obdivovať tieto nádherné polia. Najviac polí sa nachádza na juhu Slovenska, ale aj na Záhorí. Pre lepšiu predstavu si pozrite mapku nižšie. Obdobie v druhej polky júna až do polovice júla je presne to obdobie kedy levanduľa kvitne. Veľa polí dáva možnosť rezervovať si miesto na profesionálne fotenie, alebo využiť samozber. Ale aj pri samozbere si samozrejme viete tiež urobiť nádherné fotky a zažiť atmosféru a vôňu levanduľových polí. Levanduľa je rastlina, ktorá sa používa na liečivé a kozmetické výrobky, avšak víno, džem, sirupy nie je nič nezvyčajné. Všeobecne pri návšteve polí odporúčame sledovať FB stránky, keďže čas kvitnutia je veľmi individuálny. 

Účinky levandule

Okrem toho, že zakvitnuté levanduľové pole vyzerá naozaj super, táto rastlina má niekoľko využití. Jedným z najznámejších účinkov levandule je jej schopnosť upokojiť a uvoľniť. Levanduľový olej je často využívaný v aromaterapii na zmiernenie úzkosti, stresu a nespavosti. Jeho príjemná vôňa má upokojujúci účinok na nervový systém a pomáha vytvárať pokojné a relaxačné prostredie. Mnohí ľudia tiež nachádzajú úľavu od bolesti hlavy a migrény pri použití levandľového oleja. Levanduľa má tiež protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, podporuje spánok a relaxáciu. Tiež sa hovorí, že levanduľa má blahodárne účinky na tráviaci systém. Poďme sa pozrieť kde na Slovensku a v okolí si viete levanduľu nazbierať a zažiť Provensálsko na slovenský spôsob.  

Levanduland - Malé Leváre

Od roku 2014 funguje toto pole s 13 000 sadenicami pri obci Malé Leváre. Každý rok odkedy začne kvitnúť levanduľa si môžete rezervovať pole iba pre vás, aby ste si mohli spraviť krásne fotografie. Viac info nájdete na oficiálnej stránke – LINK TU. Počas dní otvorených dverí, ktoré sa konajú začiatkom júla si môžete nazbierať túto liečivú rastlinu, poprechádzať po poli a zakúpiť rôzne levanduľové produkty. Za poplatok 5 eur dostanete tašku, zapožičajú vám nožnice a môžete si túto rastlinu nazbierať a vychutnať Provensálsko na Záhorí. 

Levanderia - Tomášikovo

Rodinná firma sa nachádza kúsok od Dunajskej Stredy s 3500 sadenicami. Oficiálna stránka – LINK TU , kde sa dozviete viac informácii. Ideálne je sledovať FB stránku pre informácie o samozbere – LINK TU. 

Levandulan - Trstice

Na Žitnom ostrove nájdete tiež toto dvojhektárové levanduľové pole. Pestovanie levandule je výlučne bio a tiež samozber si viete vychutnať do polky júla. Levanduľan ponúka aj najrôznejší program okrem samozberu, kde si za 5 eur viete nazbierať tašku plnú levandule. Na FB stránke nájdete informácie o najnovšom dianí – LINK TU.

Belavende - Trnava pri Leborci

Levanduľová farma na východe Slovenska poteší nadšencov z okolia Michaloviec. Informácie o samozbere, vstupnom nájdete na stránke – LINK TU. Môžete sa po poli len poprechádzať za 2 eurá, alebo za 10 eur si nazbierať 1kg levandule. 

Levanduľová farma - Zbehy

Farma v okolí Nitrianskeho kraja má 27 lánov 2 druhov levandule. Informácie o samozbere nájdete tiež na FB stránke – LINK TU. Taktiež si viete nazbierať levanuduľu za 9 eur za 1kg – papierová taška a 10 eur za 1kg ak chcete zbierať do plátenej tašky. 

VIOLET HILL - "kopanyčárska levandula" - Myjava

Pri Myjave sa nachádza ďalšia farma v obci Poriadie. Informácie o samozbere sú zverejňované na ich FB stránke – LINK TU.  Na samozber odporúčajú si doniesť vlastný košík/tašku a nožnice. 

Ďalšie menšie farmy a polia sú označené v mapke, aby ste našli to, ktoré je k vám najbližšie. Všeobecne pre všetky polia platí, že začiatkom júna sledujte FB alebo Instagram danej farmy, aby ste nič neprepásli. Farmy sa nachádzajú aj v Čechách a Maďarsku, takže ak od hraníc je vám nejaké pole bližšie u susedov neváhajte a bežte si ho vychutnať. 

Tihany - Levanduľové polia v Maďarsku

Bonus sú levanduľové polia v Maďarku v Tihany. Je to nádherné mesto nachádzajúce sa na brehu jazera Balaton v Maďarsku. Jednou z jeho najväčších atrakcií sú bezpochyby levanduľové polia, ktoré sa nachádzajú v okolí mesta. Tieto polia sú jedinečným miestom, ktoré priťahuje návštevníkov zo všetkých kútov sveta svojou krásou a príjemnou vôňou. Každoročne sa tú koná festival na prelome júna/júla kedy si viete vychutnať túto provensálsku atmosféru.