You are currently viewing Jebel Jais – najvyšší vrch Emirátov s najdlhšou zipline na svete

Jebel Jais – najvyšší vrch Emirátov s najdlhšou zipline na svete

Doba čítania: 4 min

Spojené Arabské Emiráty sú známe hlavne Dubajom a Abú Dhabí, avšak je ich omnoho viac, a to konkrétne 7 (Dubaj, Abú Dhabí, Adžmán, Fudžajra, Um al Kuvajn, Šardža a Ras al Khaiman). Práve v Ras al Khajmane sa nachádza najvyšší vrch SAE s výškou 1910 m n.m.. Ešte vyšší bod, čo je aj oficiálnou výškou Jebel Jais (1934 m n.m) sa nachádza už na území Ománu. Samotná výška nie je dychberúca avšak fakt, že sa tu nachádza najdlhšia Zipline sveta o dĺžke 2,8 km a rýchlosťou až do 160km/h tomu pridáva jednoznačne na popularite. Dubaj nemusí byť len o pláži, zábavných parkoch a mrakodrapoch.

Ako sa dostať na Jebel Jais

Keďže my sme už boli niekoľkokrát v SAE, rozhodli sme obísť klasické turistické atrakcie a vybrali sme sa na miesta, kde sme ešte neboli. K vrcholu Jebel Jais vedie perfektne udržiavaná cesta a určite najjednoduchším spôsobom je prenajať si auto. To vám dá aj výhodu zastaviť na akejkoľvek vyhliadke, ktorá vás zaujme. Cesta z Dubaja na vrchol sú asi 2 hodiny, avšak hodinu už idete po serpentínach a začínate si užívať výhľady, ktoré sú naozaj neskutočné. Vôbec nepotrebujete pohon auta 4×4, výstup zvládne akékoľvek auto. Samozrejme môžete si booknuť aj tour napríklad aj – LINK TU alebo aj v hoteli určite budú vedieť poradiť. Každopádne sa ale určite viac oplatí ísť požičaným autom, preto sme ani tour vôbec neriešili.

Čo očakávať od Jebel Jais

V prvom rade nádherné výhľady na Hajarské pohorie počas celej cesty na vrchol. Toto pohorie vzniklo viac ako pred 70 miliónmi rokov, čo mu dáva špeciálnu atmosféru. Po ceste máte niekoľko odstavných miest na vyhliadky, kde môžete stretnúť aj kozičky. Hneď pri prvom máte možnosť turistiky po chodníčkoch – LINK TU. Autom sa dostanete po Viewpoint 8, kde máte parkovisko, občerstvenie a môžete sa odtiaľ vybrať na pešiu turistiku až na vrchol – LINK TU. Nájdete tu aj ihrisko pre deti a odtiaľto máte výhľad až do Perzského zálivu. Jazda na vrchol Jebel Jais je pre nás jeden z top výletov. Panorámu ako tam, naozaj nezažijete hocikde. Z jednej strany sa vám týči Omán, z druhej Perzský záliv a vy sa nachádzate v SAE.

Aktivity na Jebel Jais

Ako klasicky sa dá očakávať od SAE že o netradičné aktivity nie je nikdy nuda. Najväčším taháčom na výlet na Jebel Jais je určite najdlhšia Zipline sveta – Jais Flight  LINK TU, ďalšie sú v Mexiku a v Porto Ricu. Lístky určite treba pri všetkých aktivitách kupovať dopredu. Zipline stojí od 300 AED – 360 AED (75 – 90 EUR). Zipline má dve laná, čiže dvaja naraz sa vedia spustiť. Viete si tam požičať aj Go pro (vlastné samozrejme viete použiť tiež) a po spustení vás shuttle odvezie späť na miesto. Ďalšia zaujímavá atrakcia je Jais Sledder – bobová dráha, ktorá už je lacnejšou alternatívou, lebo jedna jazda stojí 40 AED (10 eur). Otvorená je od utorka do nedele od  10.30 do 18.30 – LINK TU. Samozrejme aj ďalšie atrakcie sú zaujímavé ako Jais Sky Tour, Hiking, Ferrata – LINK TU.

Výhľad na Perzký záliv

Jedlo a Puro 1484

Po ceste je pár občerstvení, ale určite topka je Puro 1484 – LINK TU. Reštaurácia s terasou a výhľadom na celé pohorie. Samozrejme treba spraviť dopredu rezerváciu, inak vás tam nepustia. Verejná cesta končí kúsok pred reštauráciou za ktorú už nepúšťajú pokiaľ nemáte rezerváciu. Mimo sezóny z dôvodu horúčav býva zavretá, čo je počas našich letných mesiacov do septembra. Ale úprimne, kto by sa v počas nášho leta vybral predsa do UAE. 

Viewpoint 8

Rady a tipy

  • Skoro ráno  to vie byť poriadne preplnené, keďže poobede už bývajú horúčavy
  • Na vrchole je samozrejme chladnejšie ako dole pri mori pre istotu si zoberte vrstvu naviac, ale nie je to až tak potrebné
  • Nezabudnite si rezervovať lístky dopredu
  • Ak sa chcete najesť v Puro 1484 – rezervácia je nevyhnutná
  • Na ceste späť sa viete zastaviť pri pevnostiach Falayah a Dhaya
  • V Ras Al Khajman môžete tiež navštíviť Českú krčmu – LINK TU
kľukatá cesta až na vrchol