You are currently viewing Island – Časť 1. Krajina ohňa a ľadu a Rejkjavik

Island – Časť 1. Krajina ohňa a ľadu a Rejkjavik

Doba čítania: 4 min

Celý nápad ísť na Island začal naberať reálne obrátky, keď Wizz spustil nové linky z Viedne a práve aj do Keflaviku (Island). Už sme po Islande pokukávali veľmi dlho a bola to pre nás nedostupná destinácia: drahé letenky, drahé ubytovanie a strava. Priemerne ceny leteniek na Island sa pohybovali okolo 200 a viac eur až, kým neprišla akcia, kde sme našli letenky Sobota – Utorok za 50 eur s Wizz air clubom. Bola to neodolateľná cena a presne scenár lacné letenky – poďme sa naplnil. Leteli sme v marci 2019, čo znamená stále “príjemných“ 10 stupňov :D, avšak možnosť vidieť polárnu žiaru a lacné letenky prevážili.

Hňeď sme si ale museli uvedomiť, že Island bude jednou z najdrahších krajín Európy. Bolo nám tiež jasné, že pohybovanie po krajine sa bude dať jedine autom, keďže skrz Rejkjavik človek na Island nejde a ani sme sa moc neobťažovali hľadať, či vôbec existujú nejaké autobusové spojenia po ostrove.

Prípravy

Hneď som sa pustila do hľadania, čo je zaujímavé vidieť na Islande či Rejkjaviku. Keďže sme mali obmedzený čas a chceli sme vidieť všetko, tak sme museli veľmi umne zostaviť plán. Nakoniec sa k našej “expedícií“ pridali ďalší traja ľudia, takže itinerár musel byť schválený 5timi ľuďmi. Komplikované, ale zas nie nemožné. Super je, že sme sa viac menej zhodli na všetkom a vznikol jeden vymakaný plán, ktorý sme splnili naozaj do poslednej bodky. Zarezervovali sme si auto ( s pohonom 4×4), keďže sme naozaj netušili, čo nás čaká, aké počasie bude a kám nás nos zavedie. Super bolo, že si nepýtali žiadny depozit a celkovo auto vyšlo 360 eur aj s benzínom (100 Eur) , keďže sme prešli dokopy 1200km. Samozrejme, že sme mali zaplatené aj plné poistenie. Ubytovanie sme mali priamo za kostolom (Hallgrimskirkja), tj. priamo v centre za 30 eur na osobu na noc. Veľmi príjemný bytík s 3mi izbami.  Samozrejme sme si museli oprášiť aj teplé oblečenie a to špeciálne ja, keďže ja mrznem aj pri 20tich stupňoch.

Deň prvý

Samozrejme keďže nám išlo o pozeranie polárnej žiary tak sme si museli nainštalovať appku My Aurora Forecast. Super vecička, ktorá ukazuje percentuálnu šancu pozorovania. Tá nám hneď ukázala, že ak ju chceme vidieť musíme to spraviť prvú noc, lebo tie ďalšie noci šanca až taká vysoká nebola, priam mizivá. V tom období je deň od 8:00 do 19:00 čo bolo tiež ideálne.

Pred odletom veľmi dôležitá vec, čo sme spravili, že sme kúpili alkohol v Duty Free vo Viedni. Nie sme samozrejme žiadni alkoholici ,ale 5ti mladí ľudia si radi večer posedia a pokecajú pri nejakom poháriku a o cenách alkoholu na Islande sa radšej nebudem vyjadrovať. Len tak pre predstavu cca 60-70  EUR fľaša tvrdého alkoholu v klasickom obchode.

 

Pohľad z lietadla

Už v oblakoch nad Islandom ma zaujala krásna príroda, naozaj ako z rozprávky. Na letisko sme prileteli okolo 10tej. Zatiaľ, kým sme sa všetci pozbierali z iných kútov sveta sme čakanie spríjemnili nákupom v Duty Free, zas a znova z toho istého dôvodu. Dan má slabosť na pivá a musel vyskúšať aj tie Islandské.

Aurora Borealis
Rejkjavik

Po vyzdvihnutí auta, ku ktorému nás dopravil shuttle priamo z letiska sme to auto po pár minútach úspešne naštartovali, keďže bolo všetko elektronické a neštandardne technologické. Po brutálnych záchvatoch smiechu pri zistovaní ako bude Dan to auto ovládať sme sa vybrali na prvú zastávku do Viking world (Vstupné 10 eur)  kde mali repliku Vikingskej lode a mini múzeum o Vikingoch. Keďže sme boli na Juho-Východe ostrova tak sme sa na ubytovanie moc neponáhľali a pozreli si Islandský výbežok do detailov. Vybrali sme sa ku gejzírom Gunnuhver, neplatí sa tam žiadne parkovanie a ako prvé stretnutie s Islandskými gejzírmi to bolo super. V podstate na juh sme šli hlavne skrz útesy Rejkjanesta, kde nám prvýkrát spadli sánky, čo príroda dokáže vytvoriť. Prístup autom bol úplne OK, čoho som sa ja, s paranoidnými sklonmi obávala. Po úžití si pohody a pokoja zo šumiaceho mora a svietiaceho slnka sme sa vybrali na ubytovanie. Po ceste sme si obzreli este Blue Lagoon, ale keďže za vstup si pýtali 100 eur tak sme si našli inú a krajšiu a hlavne lacnejšiu (Secret Lagoon).

Rejkjanesta

Do Rejkjaviku sme prišli okolo 17, aby sme ešte stihli navštíviť Perlan.Vstupné bolo okolo 30 eur, keďže sme využili naše super Erasmácke, študentské karty 😀 Parádne múzeum s vyhliadkou na Rejkjavik, ľadovou jaskyňou a projekciou Auróry, keby sme náhodou nemali šťastie večer. Nezabudnite si bundy v jaskyni bolo -20 stupňov. Po ceste sme sa zastavili ešte v obchode nakúpiť pár drobností na jedlo a zamierili sme na ubytovanie. Po menšom oddychu a občerstvení sme sa vybrali do mesta. Dúfali sme, že uvidíme známu Auroru a tak sa aj stalo. Aj priamo z centra mesta bola viditeľná. Asi sme ale predsa mali ísť trochu mimo sveteľného smogu a stačilo by asi len na Grótta, čo je len kúsok od centra. Užívali sme si tento zázrak prírody počas celej prechádzky od Hallgrimskirkja, Laugavegur (najrušnejšia ulica) Harpa Concert Hall, až po jazero Tjörnin, kde sa nám aurora ukázala najkrajšie. Na hlavnej ulici sme si dali najlepší hot dog v Rejkjaviku za 6 eur a bolo nám sveta žiť. Našli sme super suvenír obchod na ceste od kostola smerom do centra na Skólavörðustígur , vyzeralo to skôr ako obchodík, ale mali tam suveníry za prijateľné ceny. V Rejkjaviku môžete ešte navštíviť napr. Árbæjarsafn – skanzen múzeum, ale to sme my bohužiaľ nestihli.

Blue Lagoon

Krásnym zavŕšením ďna bola Aurora a to sme vlastne len expedíciu po Islande začali.