You are currently viewing Gdaňsk – prekvapenie severu Poľska

Gdaňsk – prekvapenie severu Poľska

Doba čítania: 4 min

Gdansk s najväčšou pravdepodobnosťou nie je takou turistickou destináciou ako Paríž alebo Londýn, ale určite stojí za to navštíviť ho. Gdaňsk sa priplietol do našich cestovateľských cieľov v okamihu, keď sme našli letenky za 20 eur z Viedne a ešte k tomu s perfektnými odletovými časmi v piatok a nedeľu (September 2018). Dlho sme neváhali a plánovanie mohlo začať. Mesto na severe Poľska, ktoré už pripomína krásne severské rozprávky s malebnými domčekmi a parádnou poľskou kuchyňou. Úžasné je, že keď sa človek prechádza mestom ani by ho nenapadlo, že až 90 % mesta bolo žničené počas druhej svetovej vojny a následne opravné. Do Gdaňsku sa dá dostať relatívne lacno počas celého roka.

Zielony most

Prileteli sme piatok večer, samozrejme po práci, aby sme ušetrili voľno. Transfer sme si bookli s Wizzairom, keďže sme sa dočítali na stránke mestkej MHD , že autobusy nechodia po našom prílete, avšak sme čítali zle, lebo pokiaľ sme čakali na transfer tak asi 2 autobusy Gdaňskej MHD odišli z letiska a to by nás cesta vyšla na 3,5 Zlote. Každopádne zo všetkého sa človek učí a autobusy z letiska sú 210 a N3 priamo na hlavnú stanicu odkiaľ sa dostanete už kamkoľvek. Večer sme sa ocitli priamo v ruchu veľkomesta a mohli sme začať spoznávať nočný život, bary boli preplnené a aj keď bola tma prechádzka starým mestom k ubytovaniu, ktoré sme mali kúsok od hlavného námestia (Airbnb) bola nádherná. Už počas tmy sme sa mohli kochať nádhernými budovami a hneď z prvého pohľadu bolo jasné, že ďalší deň budeme mať, čo spoznávať.

Radnica

Ráno plní energie sme sa vybrali spoznávať staré mesto, ktoré je naozaj neopísateľné. Architektúra je úžasná a cítite sa naozaj ako v rozprávke. Ráno sme začali prechádzkou po asi všetkých možných námestiach, uličkách starého mesta, kde sme sa nevedeli kam pozrieť skôr (hlavné námestie, okolie kanálu, Dluhá ulica, Tržnica, Gdansk eye, Bazylika Mariacka). V podstate všetko podstatné sa nachádza v okolí hlavného námestia. Na každom kroku sa na mňa usmievali šperky z jantáru a to hlavne na ulici Mariacka. Chceli sme sa samozrejme pozrieť aj na pláž, aj keď nie skrz kúpanie, ale ja proste atmosféru severských pláží milujem. Rozhodli sme sa ísť loďou F5, ktorú sme mali v cene celodenného lístka a s vyhliadkovou plavbou okolo Westerplatte, kde začala II. Svetová vojna. Bohužiaľ keďže loď premáva len trikrát za deň v období mimo sezóny a nenastupovali sme na prvej zastávke lode (Žabi Kruk) ale na druhej (Zielony most) tak nám oznámili, že loď je plná a nastúpiť nemôžeme. Toto samozrejme nepotešilo ďalších asi 50 turistov snažiacich sa dostať na loď. Osobne nechápem prečo premávajú tak zriedka, keď bol september a mesto preplnené turistami. Mali sme dve možnosti, buď si kúpiť klasickú výletnú plavbu, alebo použiť MHD. Tak sme sa vybrali na pláž električkou č. 3.

Jantar je symbolom Gdaňsku

Strávili sme príjemné popoludnie na pláži s pivom v ruke a slnkom vyhrievajúcim naše kosti. Mali sme česť stretnúť na vlastné oči aj miestnych odvážlivcov kúpajucich sa v mori s najväčšou pravdepodobnosťou podgurážených Žubrowkou. Pri pláži je dlhá promenáda,  kde sa môžete občerstviť a poprechádzať. Určite sa a pláž oplatí ísť aj keď len na chvíľku, dostupnosť MHD je výborná. Jediné mínus čo sme nasli je, že sme na promenáde nenašli zapiekanky. Na cete späť sme sa nečakane odviezli skoro do Sopotu, keďže električka záhadným spôsobom zmenila číslo a smer počas jazdy 😀 našťastie sme si všimli, že niečo nie je v poriadku relatívne skoro. Samozrejme ďalším zážitkom bola večera, keďže poľské jedlo je jedno veľmi chutné. Rozhodli sme ísť na Piwnú ulicu, ktorá je preplnená barmi a reštauráciami.  Jediná prípustná voľba boli samozrejme pirohy, ktorým predchádzal žurek a potom sme tiež pozreli pár barov.

Gdaňská pláž

Druhý deň, sme doťukli prezeranie starého mesta o oblasti, ktoré sme deň predtým nevideli. Tržnica, Filharmónia, známy lodný žeriav, Rybackie Pobrzeże až k Rybnému trhu. V podstate sme si užívali mesto a jeho atmosféru. V nedeľu sú obchody zavreté (až na prvú a poslednú nedeľu v mesiaci) takže treba rátať aj s týmto pri výlete. Keďže nám lietadlo išlo už o 14 tak sme extra veľa času v nedeľu nemali, ale aj to nám stačilo. Cesta na letisko autobusom 210 trvá 30-40 minút z hlavnej stanice.

typické domčeky

Keď sme kupovali lístky do Gdaňsku, nemali sme žiadne špeciálne očakávania, ale rozhodli sme sa íšť, lebo boli lacné letenky a počuli sme, že mesto je veľmi pekné, čo môžeme úprimne potvrdiť. Na dlhší výlet je možné pozrieť Gdyňu, Hel, Malbork alebo dokonca už bezvízový výlet do Kaliningradu.