You are currently viewing Everglades – Narodný park Floridy zapísaný v UNESCO

Everglades – Narodný park Floridy zapísaný v UNESCO

Doba čítania: 4 min

Pri plánovaní road tripu po Floride sme samozrejme nemohli prehliadnuť Everglades, známy národný park špecifický svojou faunou a flórou, ale hlavne močiarmi plných aligátorov. Dlho sme rozmýšľali ako tento národný park preskúmať a uchopiť jeho poznávanie, keďže sme mali obmedzený čas a park je naozaj obrovský s neskutočným množstvom aktivít, ktoré vedia zabrať aj týždeň. Vstup sa platí tiež na 7 dní pre auto 30 USD (Február 2019) alebo 8 USD na osobu. Pamätám si, že bolo dosť nárožné zistiť po akých cestách sa môže prejsť aj bez vstupu a ktorých nie. Každopádne pri Ernest F. Coe Visitor Center si už pýtali vstupné, ale cesta 41 na severe je dostupná bez vstupu a plná rôznych náučných chodníkov, kde sa dajú pozorovať aligátory vo voľnej prírode. Aligátorov sme naozaj videli na každom rohu, dokonca aj v Kennedy Space center na Cape Canaveral. My pre šetrenie času sme sa rozhodli pre Aligator Farm pri Homesteade.  

Aligator v Kirby Storter Roadside Park

 Ráno sme samozrejme trpeli ešte jet legom, čo nám dávalo perfektnú možnosť začať deň už od skorej rannej hodiny. Mňa osobne vždy ženie dopredu predstava nových zážitkov, takže ani to, že sme mali po precestovanom dni cez pól zemegule nám neubralo z entuziazmu. Mali sme všetko precízne naplánované, takže od ubytovania Everglades Aligator Farm bola asi 15 min jazdy autom. Po ceste samozrejme sme sa zastavili na nejaké bagels a kávu a o 9tej, kedy otvárali sme už mali auto zaparkované pred farmou. Podľa stránky nás čakali rôzne shows a jazda na vznášadle po močiaroch s prehliadkou farmy.

Everglades Aligator Farm

Oficiálne táto farma nepatrí do národného parku, ale ponúka hlavne turistom zažiť v krátkom čase veľa vecí, čo sme presne potrebovali. Lístky sme si samozrejme kúpili dopredu, keďže boli lacnejšie ako na mieste, 23 USD pri kúpe online (Február 2019). Tento vstup zahŕňal aj jazdu na vznášadle a všetky shows, ktoré sa konali 2-3krát denne, na základe čoho si viete pekne naplánovať, aby vám to sedelo podľa toho kedy tam chcete prísť a koľko času na farme chcete stráviť. My sme tam strávili 3-4 hodiny. Samozrejme pri plánovaní je dobre zistiť časy shows ktoré chcete vidieť. Prišli sme hneď pri otvorení a lístky sme kúpili online, čo bola dobrá voľba, človek ušetrí čas a príde keď ešte ne je veľa turistov, čo sa okolo 11 povedať nedalo. Hneď pri príchode sme zachránili kameru úbohému Talianovi, čo si ju zabudol pri pokladni. Až mi srdce pukalo, keď som si predstavila, že by sa niečo také stalo nám. Našťastie všetko dobre dopadlo a nikto neprišiel o vzácne spomienky z dovolenky. Vznášadlá premávajú každých cca 20 min a podľa toho, ako prídete vás informujú kedy ide najbližšie vznášadlo. Treba brat do úvahy, že je veľmi veľké riziko, že sa trocha zamočíte, avšak pri tých teplotách to bolo úplne jedno, skôr naopak príjemné osvieženie. Mohli sme pozorovať leguány malé a veľké aligátory. Niektoré boli kľudnejšie iné sa prehadzovali vo vode. Po chvíli kľudnej jazdy prišla pravá zábava na vznášadle, keď nám sprievodca zabepečil jazdu rýchlo a zbesilo po močiaroch.

Zvieracie predstavenia

Počas doobedia na Farme sme mali možnosť zhliadnuť 3 predstavenia, s hadmi, aligátormi a kŕmenie aligátorov. Predstavenia boli väčšinou náučného charakteru a netrvali dlho, čo hralo v prospech zvieratiek. Mali sme možnosť sa aj pomojkať s hadom, čo využil len Dan. Ja som sa odvážila podržať si len malého aligátora. Predstavenia boli zaujímavé aj z dôvodu, že sme sa dozvedeli rozdiel medzi aligátorom a krokodílom. Krokodíl má špicatejší nos a viac viditeľné zuby ako alligator. Takisto aligátorov je možné vidieť iba v USA a Číne zatiaľ čo krokodíla relatívne všade inde vo svete. Mali sme možnosť vidieť aj malinkých aligátorov, ktorí boli naozaj zlatí pokiaľ nedorastú do 5m a nechcú vás zožrať. Na Farme sme si mohli okúsiť aj rôzne aligátorie špeciality ako hamburger, tacos atď. ale na toto som asi ešte nedorástla a predsa úbohý alligátor.

Everglades Aligator Farm

Pôvodne sme chceli pozrieť aj Anghia trail, ale keďže tá už bola súčasť Everglades National Park tak sa nám to moc neoplatilo. Na ceste späť smerom od západného pobrežia, keď sme sa na našej ceste už vracali do Miami sme prešli po ceste 41, ktorá hraničí s Everglades National Park. Po ceste je veľa atrakcí, jazdy na vznášadlách, náučné chodníky, indiánske dedinky atď. Jazdy na vznášadle sú dostupné naozaj na každom roku, keď idete po cestách okolo Everglades. My sme sa rozhodli zastaviť na Kirby Storter Roadside Park. Je to náučný chodník, kde sme mali možnosť vidieť aligátorov. Osobne si myslím, že ak človek vyslovene nechce poznávať prírodu a oddýchnuť si od všetkého náš itinerár postačí, hlavne pre Európanov, čo letia 9-16 hod do Miami, tak asi neletia cez pól zemegule iba skrz Everglades, kde strávia týžden, ale to neznamená, že nemôžu obohatiť výlet, lebo to naozaj Everglades dokážu stopercentne.

Everglades