You are currently viewing Egypt  – Kolíska civilizácie, alebo all inclusive destinácia

Egypt – Kolíska civilizácie, alebo all inclusive destinácia

Doba čítania: 4 min

Už od malička ma fascinoval starovek a hlavne Egypt. Ako kolíska kultúry a pyramídy boli vždy na mojom bucket liste. Samozrejme dovolenka v Egypte all inclusive nie je nič výnimočné pre Slovákov, ale my sme sa to rozhodli poňať inak. A prečo ? Bod 1. cez leto by ma do Egypta nikto nedostal, už v máji kedy sme sa tam vybrali bolo príjemných 40 stupňov v Luxore, takže si radšej ani nebudem predstavovať, čo je tam v auguste. Bod 2. osobne po 2 dňoch len na pláži už neviem čo zo sebou a potrebujem nejakú aktivitu.

Keďže začiatkom mája sme chceli využiť sviatky a niekam ísť hľadali sme najvhodnejšiu destináciu a výber padol práve na Egypt. Najprv sme rozmýšľali letieť do Káhiry a odtiaľ si pobehať krajinu, ale keďže pomaly letenky boli za cenu all inclusive, tak sme sa rozhodli spojiť oddych s poznaním. Tiež sme rozmýšľali aký rezort (Marsa Alam, Hurhgada, Sharm el Sheik, Taba) ale pri výletoch, čo sme chceli absolvovať jasná voľba bola Hurghada. Bookli sme si dovolenku cez cestovku all inclusive s tým, že sme vedeli, že na hoteli sa určite vyvaľovať nebudeme. Mali sme na pláne Káhiru s Gizou, Luxor, klasické štvorkolky v púšti a Giftun. Giftun sme bohužiaľ neabsolvovali lebo, ako to slušne povedať mi nesadla Egyptská strava s čím sme samozrejme počítali.

Každý si určite vie vybrať k svojmu štandardu ten najlepší hotel. My sme volili priemer, keďže 2 celé dni sme neboli v rezorte a z vyšné 2 dni skoro pol dňa. Keďže sme chceli krajinu naozaj spoznať, lebo keď je človek vyvalený na pláži tak je relatívne jedno či je v Tunisku, Maroku alebo na Zanzibare. Keď sme sa rozhodovali ako krajinu spoznáme tak jasná voľba boli fakultatívne výlety. Samozrejme rodina s 5timi členmi za jeden výlet cez delegáta by zaplatila 120 eur na osobu, takže asi po návrate z Egypta by sme mohli vyhlásiť bankrot. Začali sme hľadať lokálne cestovky, lebo predsa pochybujem, že delegát by zarezervoval niekoho iného ako lokálnych avšak bez 100 percentnej prirážky. Nakoniec sme cez cestovku EGYPTRA rezervovali za relatívne smiešnu sumu všetky 4 výlety za 100 eur na osobu.

Pôvodne sme si však rezervovali cez jeden portál Getyourguide. Výlety mali super recenzie a po potvrdzovacom maile sme dostali detailný popis aj s názvom cestovky. Tak zo zvedavosti sme si pozreli ich stránku a ak človek zarezervoval cez nich priamo všetko bolo skoro o polovicu lacnejšie, tak sme pekne zrušili prvú rezerváciu a objednali priamo cez nich. Príklad výlet Luxoe 100 eur delegát, 60 eur Getyourguide a priamo cez Egyptru 45 eur. Celkovo sa všade dalo platit USD, takže sme si aj zbytočne menili Egyptské libry. Aj z bankomatov sa dalo vyberať, ale asi najlepšie je mať hotovosť v USD a nejaké tie libry z bankomatu. Čo sa týka cien všetko funguje na vzájomnej dohode a vašich vyjednávačských schopností. Internet sme si zabezpečili kúpou sim karty na letisku 10 GB za 10 dolárov, čo sme vlastne všetci piati využívali vďaka hotspotu.

Hotel – All inclusive na Egyptský spôsob

Hotel sme mali Mirage Bay resort Aquapark -taký priemer. Každopádne po skúsenosti by som čisto all inclusive do Egypta nevolila. Predsa sú aj iné destinácie ak sa chce človek vyvaliť na lehátku s lepším jedlom, pitím, aspoň pre moje chuťové poháriky. All inclusive v Egypte sa nedalo porovnať s all inclusvie v Turecku, aj keď oba sú moslimské krajiny aj tak jedlo, nápoje boli úplne iné. Pravdepodobne aj typ hotelu zaváži, ale myslím, že dodávatelia asi nie su veľmi rozdielny. Keďže všetky hotely sú riadené lokálnymi. Samozrejme aj hygiena, alebo Egyptská voda, ktorá sa nemôže piť, najlepšie ani ľad používať. Ja som osobne ani zuby si vodou neumývala aj tak som sa baktériám neubránila. Hotel mal ale nádherné prostedie, taký velikánsky park plný zelene a kvetiniek.Izby boli pekné, čisté  so super terasou.  Bazény boli ok aj s tobogánmi. Človek mal čo robiť, ale zas sme nepadli ani na zadok z vybavenia hotela. Prvý deň sme prišli poobede, tak sme sa rozkukali najedli, niečo popili, okúpali a ďalší deň nás čakal výlet do púšte na štvorkolkách.

Hotelova pláž

Zábava na spôsob Egyptský, alebo faraónova pomsta

Ako som už spomínala, nie vždy všetko vyjde na 100 %. Ja som sa veľmi tešila na výlet na Giftun, keďže obrázky vyzerali nádherne. Niektoré recenzie tiež hovorili, že je to veľmi turistické a krásu prírody si človek ani poriadne neužije. Neviem to bohužiaľ posúdiť, tak ak máte skúsenosti kľudne napíšte do komentu, budem veľmi rada. Nakoniec sme nešli lebo som mala žalúdočné problémy a boli až také zlé, že sa musel o mňa postarať hotelový doktor, keďže nič z európskych liekov nezabralo. Dostala som injekciu a lieky (čo su v EU ževraj zakázané podľa google), ale prežila som :D. Takéto problémy sú štandardné a osobne si myslím, že mi niečo nesadlo na obedoch počas výletu. Zaujímavé bolo, že do pol dňa som bola úplne OK a teoreticky sme aj mohli ísť na Giftun, ale zhodli sme sa, že to nebudeme preháňať s výletmi a vymenili sme to za oddych v rezorte. Z tohto celého som si zobrala ponaučenie, že nikdy na cesty bez poistky. My máme ročnú, svet čo je úplne geniálne, nie raz nám zachránila krk.  Šťastie sme mali, že pri zrušení výletu na Giftun sme o nič neprišli, volili sme totiž platbu priamo pri nástupe na výlet a ani nijaký poplatok za zrušenie rezervácie deň vopred.

Takisko, ako skoro každý turista v Egypte aj my sme sa rozhodli vyskúšať jazdu na štvorkolkách (15 USD). S Egyptrou sme boli maximálne spokojní, prišli načas do hotela, kde nás vyzdvihli. Vždy deň vopred nás informovali cez whatsapp o ktorej hodine ich máme čakať a nejaké tie základné informácie.  Vždy klasicky pozbierali všetkých turistov z rôznych hotelov. Po príchode k základnému táboru, kde exkurzia začinala sme si mohli kúpiť šatky, aby nám nefúkal piesok do tváre za cca. 2 Eura, ale mohli sme si doniesť aj svoje, ako som spravila ja a ostatní si kúpili šatku ako suvenír. Potom sme pekne nasadli na štvorkolky po jednom alebo dvoch a v rade sme sa vydali do púšte. Všetci boli veľmi organizovaní a asi 5 chalanov na štvorkolkách jazdilo medzi turistami a starali sa či niekto nezaostáva, alebo nieje nejaký problém.  Celá organizácia ma veľmi prekvapila, lebo som toto naozaj od nich nečakala. Po ceste sme mali zástavku na púšti aby sme si mohli porobiť nejaké fotky a po asi 30 min jazde sme sa dostali do tzv. Beduínskej dedinky. Tam sa dalo povoziť na ťavách, popiť čaj alebo skúsiť shishu. Celkovo to bol super zážitok ocitnúť sa na mieste, kde sa nedalo dovidieť konca kraja a vrelo tento zážitok odporúčam.