You are currently viewing Čo zažiť v Abú Dhabi – jeden zo 7 Arabských emirátov

Čo zažiť v Abú Dhabi – jeden zo 7 Arabských emirátov

Doba čítania: 5 min

Abú Dhabí je jeden zo 7 arabských emirátov. Po Dubaji asi najnavštevovanejší a to hlavne skrz známu mešitu Šejka Zayeda. Dosť populárne je spraviť si výlet na jeden deň z Dubaja, alebo pri prestupe do ďalšej destinácie ako layover. Ak vás už nebaví prekomercionalizovaný Dubaj a chcete vidieť niečo trocha iné, tak Abú Dhabí je práve pre vás. Okrem mešity vás čaká množstvo zábavných parkov, pláží ale aj spoznávanie kultúry. Či už sa ocitnete v tomto emiráte na jeden deň, alebo týždeň, tento článok vám poradí, čo si vybrať a preskúmať. 

Panoráma Abú Dhabí

Ako sa pohybovať po Abu Dhabi

Po Abu Dhabí sa najrýchlejšie pohybujete taxíkmi. Cenovo sú veľmi prijateľné. Máte dostupný servis aj Uberu a Careemu, ale tie sú väčšinou drahšie. My sme si zaplatili taxík na jeden deň za 100 USD pre 4 ľudí, čo ako celodenná tour je úplne super cena. V takýchto prípadoch sa určite snažte zjednávať. Ak ste v Abú Dhabí dlhšie a nepotebujete vidieť čo najviac za jeden deň, tak môžete využiť bezplatné shuttle busy – LINK TU. Tie sú samozrejme pomalšie, ale ak ste tam týždeň, nemáte sa kde ponáhľať a ušetríte. Nepremávajú až tak často a majú trasu „len“ po najznámejších atrakciách. Klasickú mestskú dopravu viete využiť za 50 centov za lístok. Detailnejšie informácie o linkách nájdete na stránke – LINK TU. 

Mešita šejka Zayeda

Čo vidieť v Abu Dhabi

Je to hlavné mesto Spojených arabských emirátov navrhnuté japonským architektom Katsuhiko Takahashi. Nájdete tu naozaj všetko a nie je až tak komerčný ako Dubaj. Koná sa tu Formula 1, môžete si vybrať zlaté tehličky z bankomatov, alebo spoznať kultúru v Herritage Village. 

Mešita šejka Zayeda

Mešitu otvorili verejnosti v roku 2007 po tom, čo výstavba jednej z najväčších mešít sveta trvala 11 rokov. Nachádza sa v nej aj držiteľ svetového rekordu a to je práve koberec, ktorý je najväčší ručne tkaný koberec sveta a zakrýva plochu 5700 m2. Asi nemusíme veľa písať prečo mešitu navštíviť. Táto masívna, snehovo biela stavba je naozaj jedinečná. Nachádza sa na troška mimo centra, ale je ľahko dostupná taxíkom či autobusom. Vstupné je zdarma avšak si ho dopredu musíte booknut online – LINK TU . Pri vstupe pokiaľ neprídete oblečení primerane do mešity, tak ponúkajú aj oblečenie zdarma. Pre ženy sú povinné dlhé rukávy, zakryté nohy a šatka na hlave. Pre mužov dlhé nohavice sú tiež samozrejmosťou. Šejk Zajed bol prezidentom UAE a zomrel ešte pred dokončením stavby v roku 2004. 

Etihad Towers

5 mrakodrapov, ktoré sa nachádzajú rovno pred Emirates palace. Sú ikonou Abú Dhabí a merajú od 260 m až po 305m. Druhá veža, ktorá ponúka na 74 poschodí vyhliadku na Abú Dhabí je veľkým lákadlom turistov. Vstup na vyhliadku stojí 95 AED (24 eur) ale máte tam zahrnuté konzumné v reštaurácii 55 AED (14 eur). Lístky stačí kupovať priamo pri vstupe. 

Pohľad na Etihad Towers

Heritage Village

Táto dedinka, ktorá zachováva históriu beduínov ako aj Spojených arabských emirátov vás oboznámi s tradíciami. Môžete si v nej nakúpiť rôzne produkty z typického arabského trhu, navštíviť múzeum, kde si prečítate z originálu koránu a tiež sa viete kochať výhľadom z pláže. Heritage Village sa totiž nachádza rovno oproti Corniche promenáde, čo vám poskytne panorámu na celé Abu Dhabí. Vstupné do tejto dedinky je zdarma a zážitok naozaj stojí za to. Taktiež môžete pozorovať výrobu tradičných výrobkov a jednoducho zažiť tu správnu arabskú atmosféru. 

Emirate Palace

Luxusný 5-hviezdičkový hotel určite stojí za návštevu. Dress code sú dlhé nohavice pre mužov, čo v našom prípade milý taxikár požičal. Hotelová turistika, ktorá je jednoznačne hlavne vo Vegas sa presúva aj do SAE. Prepychové luxusné hotely, kde si len málokto, môže dovoliť stráviť. Vieme ale k tej atmosfére aspoň pričuchnúť jedným kapučínom posypaným zlatom, dať si luxusné raňajky alebo len poprechádzať majestátnymi chodbami hotela. Zoznam reštaurácii nájdete na oficiálnej stránke – LINK TU. 

Emirates Palace

Corniche

Vyše 4km dlhá promenáda pri pláži je tiež ikonou Abú Dhabí. My sme si zvolili práve toto miesto na vyvalenie sa na pláži. Nájdete tam množstvo, barov, reštaurácii ale aj obchodov a rôznych atrakcií. Stačí sa len poprechádzať a nasať tú správnu atmosféru. 

Pláž v Heritage VIllage

Zábavné parky

Väčšina zábavných parkov sa nachádza na ostrove Yas, kde sa ostanete zdarma aj shuttle busom. Je len na vás ktorý si zvolíte. Parky sú extrémne veľké, tak určite si neplánujte nič iné v ten deň, bola by škoda sa naháňať. 

Ferrari World  LINK TU

Warner Bross park – LINK TU 

Yas Waterworld – LINK TU 

Sea World Abu Dhabi  LINK TU (park otvárajú v priebehu roka 2023)

Púšť

Ak sa ocitnete v Spojených arabských emirátoch určite sa vyberte na výlet do dún a večere do púšte. My sme to absolvovali dvakrát a určite by sme nemali problém to absolvovať znovu. Tour väčšinou začína jazdou cez duny pri západe slnka a končí večerou a programom v v beduínskej dedinke, kde sa viete „snowboardovať“ na snehu, povoziť na ťave, nakúpiť rôzne suveníry, zažiť tradičný kultúrny program a v neposlednom rade sa výborne najesť a ochutnať miestnu kuchyňu.  

Ostatné

Veľmi populárne je múzeum Louvre LINK TU , ktoré sme my vynechali. Osobne si myslím, že na európske galérie sa v kvalite umenia nechytá. Qasr al Watan palace LINK TU, stojí tiež za zmienku, kde môžete obdivovať modernú arabskú architektúru. Nezbudnite sa vybrať na tradičný Souq (trh), kde si precvičíte umenie zjednávania.