You are currently viewing Čo vidieť na Sardínii keď vás omrzia pláže.

Čo vidieť na Sardínii keď vás omrzia pláže.

Doba čítania: 5 min

Sardínia je typická dovolenková destinácia, no niekomu nemusí vyhovovať 10 dní ležať len na pláži a rád sa vyberie aj za poznaním. My preferujeme aktívnejší typ dovolenky a práve preto sme preskúmali čo najviac sa dalo z tohto Stredomorského ostrova. Sardínia nie je len o plážach a Costa Smeralde.

Sassari

Sassari je hlavné mesto rovnomennej provincie rozpiesterajúcej sa na severe ostrova. Historické mestečko s malebnými uličkami a opadávajúcimi fasádami sa nachádza zhruba 35 min autom z Alghera. Dominantou mesta je Piazza d´Italia so sochou Vittoria Emanuelle II. Na námestí sa nachádza aj pár barov, ale nám sa zapáčilo námestíčko Piazza Domenico Alberto Azuni, kde sme si dali super kávu, ale tú majú v Taliansku na každom rohu. Ďalšími zaujímavými miestami mesta sú, Piazza CastelloCattedralle di San Nicola (katedrála postavená v 12. stor a obsahuje zmes niekoľkých štýlov ), kostol di Santa Maria di Betlem (ktorý vás zvonku možno úplne nenadchne, ale za to vnútrajšok určite prekročí vaše očakávania), Fontana di Rosello. Po prehliadke mesta, si môžete oddýchnuť v záhradách Giardini Publici. Na návštevu mesta stačí kľudne 2-3 hodinky, počas ktorých si stihnete vychutnať čaro druhého najväčšieho mesta Sardínie.

Sassari a jeho uličky

Bosa

Prenádherné stredoveké mestečko, ktoré naozaj stojí za návštevu. Farebné uličky a hrad Castello di Serravalle, ktorý je dominantou mesta je ideálnym miestom stráviť pár hodín potulkami po mestečku. Bosa je asi hodinu cesty na juh z Alghera a panoramatické výhľady po ceste neprestanú ani na sekundu. Určite odporúčame ísť tam autom, lebo vám to dá možnosť zastaviť sa kdekoľvek po ceste a vychutnať výhľady na Cappo Caccia. Ja by som zaradila cestu medzi Algherom a Bosou za jednu z najkrajších na Sardínii. Samotné mestečko má svoju atmosféru. Počas prechádzky pri rieke Temo, pretekajúcou cez mesto vidíte rybárov pripravujúcich sa vydať na more, na námestí Piazza Constitutione si môžete vychutnať super kávu a pri potulkách nakuknúť do kostolov Chiesa del Rosario, Chiesa della Beata Vergine del Carmelo. Určite sa tiež prejdite po Corso Vittorio Emanuele II. Parkovať môžete na ulici (spoplatnené), ale najviac miest určite nájdete na Piazza IV. Novembre, odkiaľ je aj super výhľad na hrad, ale to je aj z druhej strany mosta Ponte Vecchio, kde sa tiež nachádza parkovisko, ktoré je bez poplatku, ale veľmi málo miest.

Bosa, Ponte Vechio

Castelsardo

Malebná dedinka s dominantným hradom Castello dei Doria z 12. stor. na návrší, odkiaľ pri dobrej viditeľnosti vidíte až na Korziku. Nachádza sa totiž na severe ostrova asi 30 km od Porta Torres. Typický pohľad na mestečko osadené do kopca máte z Piazza del Novecentenario odkiaľ sa tiež môžete vybrať prebádať mestečko a malebné uličky na čo ale budete potrebovať menšiu kondičku, keďže sa ide do kopca. Druhá možnosť je vychutnať si pohľad z vrchu na mestečko a okolitú panorámu a zaparkovať na Parking de la cathédrale pri hrade. Toto miesto patrí k tom 100 najkrajších miest Talianska. Priamo v meste sú dve pláže (Spiaggia La Marina di Castelsardo, Spiaggia La Vignaccia), ktoré nepatria k najkrajším ale počas horúcich letných dní môžu padnúť vhod.

Castelsardo

Socha slona

Socha slona (Roccia dell´ Elefante) – kúsok od Castelsardo sa nachádza prírodný útvar vytvorený zo sopečných hornín andezitu a trachytu, ktorý sa odlomil a postupným zvetrávaním sa z neho stal tvar slona. Výšku ma asi 4m a má aj archeologický význam, keďže v nej boli nájdené dve miesta pre hrobky. Určite ak sa nachádzate v tejto oblasti nezabudnite si s nim spraviť selfie. Socha sa nachádza priamo pri ceste, tak buďte opatrní a parkovacích miest pri ceste tiež nie je veľa.

Nuraghe

Tieto útvary kapitolou sama o sebe a nachádza sa ich na ostrove okolo 7 000, avšak pôvodne ich bolo viac okolo 10 000. Čo to vlastne je a čím sú výnimočné ? Ide o megalitické stavby postavené 1900 až 730 pred Kristom a nenájdete ich nikde inde na svete len na Sardínii. Na viac detailov si určite viete otvoriť Wikipediu. Je pravda, že pri návšteve ide z týchto stavieb naozaj zvláštna atmosféra. Najznámejšie sú Nuraghe di Barumini, Nuraghe Santu AntineNuraghe Arubiu. Tie najzachovalejšie vyžadujú vstupné, ktoré sa mení podľa ročného obdobia, ale je ich množstvo ktoré vstupné platiť netreba a viete si ich pozrieť aj priamo z cesty ako napr. Nuraghe Paddaggiu. Predsa je to 7000 objektov tak určite na nejaký narazíte.

Nuraghe Corbos

Plameniaky, Tharros, Oristano

Plameniaky sú symbolom Sardínie a nájdete ich celé húfy pri akomkoľvek väčšom jazere a nemusíte ísť ani na Arubu. Stagno di Cabras, Stagno di Cagliari sú jazerá, kde natrafíte na najvyššiu koncentráciu plameniakov. Stačí len odparkovať kdekoľvek pri jazere a pozorovať.

Tharros – archeologická oblasť, ktorá takisto stojí za návštevu– LINK TU . Pozostatky mesta, ktoré postavili Féničania v 8. stor pred Kristom sa rozprestierajú na Capo San Marco, kúsok od mesta Oristano. Toto miesto ponuka prenádherné výhľady na záliv a mys. Môžete sa vydať na prechádzku až k majáku (cca 2km). Vstup stojí 12 eur do všetkých častí a je to určite miesto na strávenie príjemného popoludnia. Pred vstupom je aj bufet/reštaurácia, kde sa viete občerstviť. Dávajte ale pozor za veterného počasia, nám tam brutálne fúkalo.

Oristano – Sympatické mestečko, kde sa oplatí zastaviť na zmrzlinu, Aperol, Limoncello alebo Mirto (likér typický pre Sardíniu). Ak máte toto mestečko po ceste, určite do neho nakuknite. Centrum prejdete za chvíľku a atmosféru môžete nasať v akejkoľvek miestnom bare. My sme si vybrali Tample Street Wine Bar , kde si viete vychutnať aperitivo, vínko, kávu, ale aj super miešané drinky. Určite pri prechádzke nevynechajte Cattedrale di Santa Maria AssuntaPiazza Eleonora d’Arborea či Chiesa di San Francesco

Výhľad z našeho ubytovania v Arbuse

Arbus

Arbus – Na toto miesto by sme asi ani nenatrafili, pokiaľ by sme si tam nevybrali ubytovanie, čo nám poskytlo brutálne výhľady na Sardínske kopce a prírodnú panorámu priamo z izby. Jedna z najkrajších panoramatických ciest vedie práve z Arbusu k Spiagga di San Nicolo a pokračuje po západnom pobreží. Zaujímavosťou je, že tu sa nachádza múzeum nožov s najväčším vreckovým nožíkom o veľkosti 4.8m a váhou skoro 300 kg. Tento nôž bol zapísaný aj v Guniessovej knihe rekordov, kým ho nepredbehol 10 – metrový.

Na Sardínii sa nájde naozaj veľa prekrásnych miest, zoznam nižšie aj s mapou.

  • Arzachena – mestečko známe farebnými schodmi
  • Castello di Acquafredda – hrad na skok z Cagliari
  • Grotta Su Marmuri – jaskyňa na juhovýchode ostrova
  • Piscine Naturali di Bau Mela – horské jazierka
  • Orgosolo – mestečko s krásnymi malbami na budovách
  • Gola di Gorropu – kaňon v národnom parku
  • Grotta di Nettuno – Najznámejšia jaskyňa ostrova, nachádza sa na Capo Caccia – dosť turistická záležitosť