You are currently viewing Cinque Terre – 5 malebných dediniek pod záštitom Unesca

Cinque Terre – 5 malebných dediniek pod záštitom Unesca

Doba čítania: 6 min

Cinque Terre ako aj názov napovedá sa skladá z 5 dediniek v Ligúrii severne od mesta La Spezia a na medzi ceste medzi Janovom a Pisou. Sú ľahko dostupné vlakom či autom a patria medzi najfotogenickejšie dedinky, aj keď Talianske pobrežie ich má neúrekom ako pobrežie Amalfi v oblasti Neapolu, Portofino pri Janove, Polignano v okolí Bari, či Brindisi a v podstate celé pobrežie „opätku“ Talianska. Cinque Terre alebo v preklade 5 zemí/mestečiek sa skladá z Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Najnavštevovanejšia je určite Manarola a asi aj najkrajšia, ale zároveň aj najturistickejšia. Ideálne je vybrať sa tam mimo hlavnú sezónu od októbra do apríla. My sme si pre Cinque Terre zvolili November a zastavili sme sa tu na našom roadtripe po Taliansku.  

Manarola

Ako sa dostať do Cinque Terre

Najideálnejšie je letieť do Pisy/Janova a odtiaľ vlakom do Spezie. Ďalšia možnosť je letieť komkoľvek do okolia ako Bergamo, Milano, Pisa, Bologna, Janov a požičať si auto, ako sme to spravili my.  Akékoľvek z mestečiek je neskutočne jednoducho dostupné vlakom. Samotná návšteva vlakových staníc je zážitkom, kde je perón postavený nad útesom alebo vytesaný do skál. Ak chcete si užiť mestečká na celý deň, tak je asi najlepšie nájsť ubytko v La Spezia na juhu alebo Levanto na severe a odtiaľ sa presúvať vlakom. Cesta medzi dedinkami netrvá dlhšie ako 5 min a zo Spezie do Manarola 10 min. Lístky na vlak štandardne stoja 5 eur, čo za 3 min jazdu je dosť. Avšak máte možnosť si zakúpiť celodenný lístok na vlak medzi mestečkami za 18,5eur v hlavnej sezónne alebo 14.8eur mimo sezónny – LINK TU. Deti do 4 rokov neplatia a od 4 rokov majú zľavy ako aj seniori pre viac detailov – LINK TU. Ak máte šťastie a hľadáte dobre, viete online nájsť lístky aj lacnejšie. Ak chcete navštíviť len dve dedinky z päť, tak sa lístok za 18 eur na deň neoplatí. S train card ale máte aj zahrnutý vstup na dva turistické chodníky, za ktoré sa musí platiť. Lístky si viete porovnať buď na Tren Italia – LINK TU alebo Train line LINK TU. Samozrejme aj tu platí, čím skôr zarezervujete, tým lacnejšie. 

Ďalšia možnosť, ktorú sme zvolili my je auto. Mali sme ho požičané a po ceste sme sa zastavili v Cinque Terre. Zaparkovali sme na parkovisko v Manarole za 2.5 eur na hodinu a vybrali sme sa odtiaľ aj do iných mestečiek vlakom. Keďže je to veľmi populárna oblasť môže sa vám stať, že na parkovisku nebudete mať miesto a naozaj priamo v meste nemáte ako zaparkovať. Ľudia parkujú na ceste do mesta, ale odtiaľ šľapať vie určite pokaziť dojem z poznávania. Mimo sezónu by nemal byť problém, ale cez letné mesiace by som to asi neriskovala a prišla vlakom, lebo parkovisko je naozaj limitované. Viac o parkovacích možnostiach nájdete – LINK TU. Dokonca v niektorých mestečkách ako Vernazza parkovisko je ďalej od mesta a ak nechcete šlapať musíte sa odviesť autobusom – LINK TU.

Ako si vybrať, ktoré mestečko navštíviť

My sme naozaj mali čas limitovaný na Cinque Terre a mali na poznávanie tak jedno poobedie, lebo večer nám už išlo lietadlo. V jedno mestečku môžete stráviť aj jeden deň, alebo obehnúť všetky za 1 deň. Vlaky chodia v polhodinových intervaloch, takže kedykoľvek sa nabažíte jedného mestečka presuniete sa do ďalšieho. Na pobreži viete stráviť aj dni a to hlavne pre nadšencov turistiky. Medzi skoro všetkými mestečkami sa viete dostať aj pešo. Medzi Monterosso a Vernazza a z Vernazza do Corniglie avšak potrebujete turistický lístok – LINK TU a pre viac detailov ohľadne turistických chodníkov LINK TU.

IMG_20191124_133420 (1)
Prímorské čaro Cinque Terre

Riomaggiore

Prvé mestečko na ceste zo Spezie, ktoré má aj najviac obyvateľov (1500). Vlaková stanica, ktorá je postavená priamo na útese, už pri príchode vyčarí tu správnu atmosféru.  Priamo zo stanica sa viete dostať tunelom až na hlavnú ulicu Via Colombo. Tam už len stačí nasávať atmosféru a pomotať sa po uličkách.  Môžete sa vybrať aj na hrad Castello di Riomaggiore odkiaľ máte krásne výhľady. Výhľad na celé mestečko je kameňového útesu, kde liezť nie je úplne najbezpečnejšie, ale všetci turisti to robia, hlavne buďte opatrní. V Riomaggiore môžete sa vydať na turistiku, navštíviť terasovité vinice, ale aj množstvo ďalších aktivít LINK TU.

Via Renato Birolli, Manarola
Vinicové terasy

Manarola

Manarola je jedno z najnavštevovanejších miest Cinque Terre a jej panoráma sa používa na lákanie turistov do tejto oblasti a veru aj je dôvod prečo. Síce má v podstate len jednu hlavnú ulicu, ale výhľad na celé mestečko naozaj stojí za to. Za návštevu stojí aj kostolík Chiesa di San Lorenzo, ktorý sa nachádza na začiatku. Z vlakovej stanice klasicky vedie tunel do centra odkiaľ k vyhliadke je to naozaj len na skok. Nachádza sa smerom k mestskému cintorínu a nemôžete si ju nevšimnúť.  Pokračovaním by bol turistický chodník do Corniglie, ale bohužiaľ už niekoľko rokov je zavretý a má byť znovu prístupný v roku 2024. Takisto aj jedna z najznámejších prechádzok Via dell’Amore medzi Riomaggiore a Manarola je momentálne uzavretá. Z Manaroli sa ale viete vybrať do Volastra  a pokračovať do Corniglie

Zapad slnka nad Cinque Terre

Corniglia

Najmenšie mestečko Cinque Terre, ktorému veľkosťou na jeho čare neubúda. Jediný problém je prístup. Priamo zo stanice vedie 377 schodov nazývaných Lardarina avšak viete sa do mesta zo stanice odviesť aj autobusom LINK TU. My sme si ich ale pekne vyšlapali. Mestečko je hornatejšie, takže schodom sa nevyhnete. Zastavte sa v kostole Chiesa Di San Pietro, ochutnajte vínko v miestnej taverne a nezabudnite sa tiež pokochať panorámou z vyhliadky na konci mesta. V diaľke uvidíte aj Manarolu. 

Vlaková stanica v Corniglia
Čarovné zákutie Corniglie

Vernazza

Manarola a Vernazza sa asi bijú o prvenstvo v turistickej popularite. Vlak stojí priamo v meste, takže žiadne schody ani tunely. Vernazza je doslova postavená na útese, čo je dodáva iný druh atmosféry. Dominantou mestečka je kostol Santa Margarita d’Antiochia. Okrem hlavnej ulice a námestia Piazza Marconi sa môžete zastaviť aj pri zrúcaninách hradu Doria. Najlepšia vyhliadka je z turistického chodníka, ktorý vedie k Monterosso, alebo pekný pohľad je aj z Via Visconti – koniec pontónu.

Vlakové stanice sú fascinujúce

Monterosso

Najväčšie mestečko Cinque Terre, ktoré je troška iné. Vlaková stanica sa nachádza priamo pri pláži v oblasti Fegina, ale historická časť je prepojená tunelom, avšak krajšia prechádzka je po pobreží ak máte dosť času. Kapucínsky kláštor, Garibaldiho námestie, kostol Giovanni Battista by ste si určite nemali nechať ujsť. Známa socha Il Gigante sa nachádza zo stanice smerom na západ. Toto mesto je určite dobré navštíviť ku koncu, lebo sa môžete omočiť na pláži. Ostatné mestečka tiež majú tzv. pláže, ale v Monterosso je určite najlepšia. 

Cinque Terre
Chiesa di San Lorenzo

Pre všetky mestečká ale platí, že nemôžete mať strach zo schodov a kopcov, ale keby to tak nebolo, neboli by ani dychberúce pohľady na vinice a údolia. Tí, ktorí schodom a kopcom moc neholdujú si vedia nájsť cestu ako si Cinque Terre užiť. Stanice sú veľmi dobre prístupne a vždy nejaký kopec viete vybehnúť aj autobusom. Detailnejšie informácie o autobusoch – LINK TU. Každé mestečko je výnimočné, treba si nájsť len to svoje obľúbené. 

Ochutnávka lokálneho vínka
La Spezia

Viac detailov a aktivity nájdete

na oficiálnych stránkach https://www.cinqueterre.eu.com/   http://www.parconazionale5terre.it/