You are currently viewing Bez stresu na Arubu – kompletný sprievodca týmto ostrovom v Karibiku

Bez stresu na Arubu – kompletný sprievodca týmto ostrovom v Karibiku

Doba čítania: 7 min

Ostrov v Karibiku, ktorý leží len kúsok od Venezuely s nádhernými plážami, láka množstvo ľudí. Je to konštituentná krajina Holandska, čo znamená, že v podstate patrí pod Holandsko, avšak nie je plnohodnotným členom EÚ (status asociovanej krajiny). Toto znamená, že potrebujete pre vstup pas. Samotný mix kultúr robí Arubu jedinečnou. Vplyv Latinskej Ameriky, ale aj Holandska ponúka jedinečné miesto na dovolenku a spoznávanie kultúr. Aruba je iná ako ostatné Karibské ostrovy, nemá džunglu, skôr kaktusy, krásne pláže a farebné domčeky.  Ako sa lacno dostať na tento ostrov a vychutnať si jeho krásy ? Čo je zaujímavé vidieť v Arube ? Na všetko vám odpovieme v článku. 

Najkrajšie pláže Aruby

Najkrajšie pláže s typickou Karibskou atmosférou určite nájdete severo-západe ostrova. Tiahnu sa od úplného rohu  pri Californskom majáku. Prvá je Arashi beach za ňou Malmok Beach, odkiaľ si viete ísť zašnorchlovať k stroskotanej lodi. Za Hadicurari beach začínajú už hotelové rezorty so svojimi plážami. My sme si prešli celé pobrežie a najviac sa nám páčila Eagle Beach. Dlhá a široká verejná pláž s bufetmi, lehátkami, palmami a verejným parkoviskom nás očarila. Všetky pláže na Arube hrajú neskutočnými odtieňmi modrej, ale táto sa rovná jednej z najkrajšej v Karibiku podľa mňa. Zvyšné časti ostrova ohľadne pláži nezaostávajú. Ak vás omrzí jedna časť viete sa ľahko presunúť k druhej. Taká Surfside beach pri letisku vám dá možnosť pozorovať pristávanie lietadiel kúsok od vás. Nie tak ako na St. Marteene, ale ako spríjemnenie dovolenky, môže byť. Na juhu ostrova je Baby beach, ktorá je menej komerčná. Je pri nej tiež parkovisko a je veľmi plytká voda, preto je vhodná pre rodiny s deťmi. Ak by ste mali záujem o pláž typu, vlny piesok a ja, bez akéhokoľvek zásahu človeka vyberte sa na  Boca Grandi. Táto pláž je ževraj dobrá aj na surfovanie. Aruba ponúka aj iné miesta na kúpanie, ako sú napríklad prírodné jazierka Conchi Natural Pool, ale na to si musíte buď prenajať džíp, alebo zarezervovať lokálny výlet. Prístupová cesta určite nie je pre základné auto z požičovne. Ak sa vám nechce ísť ďaleko z hlavného mesta na skok je aj Druif beach, kde sa tiež viete odfotiť s I Love Aruba. 

Baby Beach na juhu ostrova
Eagle beach - široká pláž s bielym pieskom
Eagle beach - jedna z najkrajších pláž Karibiku

Čo vidieť na Arube okrem pláží

Aruba je plná zaujímavých miest či už prírodných úkazov, rôznych parkov, alebo múzeí v hlavnom meste. V neposlednom rade si určite viete užiť v miestnych reštauráciách a spríjemniť čas nákupmi suvenírov. Či už ste na Arube týždeň, alebo pár hodín s loďou, určite sa nesústreďte len na pláže. My sme boli pár hodín a stihli obehať celý ostrov aj s oddychom na pláži. 

We love Aruba

Hlavné mesto Oranjestad

Hlavné mesto Oranjestad tvorí naozaj pár ulíc. Na prechádzku po celom centra vám stačí hodina alebo dve pokiaľ sa naozaj šuchcete. Určite neobídite I love Aruba nápis, s ktorým si viete spraviť parádne fotky. Nachádza sa hneď pri prístave a ak máte šťastie odtiaľ priamo do centra zdarma typická Arubská električka. Čas odchodov, ale nie je úplne daný. Trvá zhruba 15-20 min, ale my sme mali smolu a keď sme boli my nepremávala (asi sa nikomu nechcelo robiť). Poprechádzajte sa po Main street, po ktorej chodí aj električka, zastavte sa na námestí Plaza Daniel Leo alebo Plaza Nicky Habibe, či sa odfoťte s farebnými sochami koníkov, ktoré nájdete po celom meste. Ak vás viac zaujíma história zastavte sa v Archologickom múzeu – LINK TU , alebo si pozrite najstarší kostol na ostrove (z roku 1845) na Wilhelminastraat 1. Za nákupmi môžete vyraziť na hlavnú Tržnicu (Marketplace), Royal Plaza Mall, či Renaissance Mall. Smerom k hlavnému prístavu máte tiež milión obchodíkov so suvenírmi.

Royal Plaza Mall
Main Street
Všade samé kaktusy

Plameniaci, zvieratá a záhadné skaly

Aruba disponuje veľkým množstvom tematických a národných parkov. Dole prikladáme zoznam a vy už si môžete vybrať podľa vašeho záujmu času. Väčšina je dokonca zdarma, ale treba rezerváciu na presnú hodinu a jedná sa o organizovanú prehliadku, ktorá môže mierne nabúrať plány ak ste v časovej tiesni. 

The Palm Island s Plameniakmi – LINK TU. Ak chcete vidieť umelo dovezených plameniakov a zabaviť sa v aquaparku je pre vás toto práve správna voľba. Nevýhoda je, že lístky stoja okolo 100 USD a zaberie to celý deň. 

Národný park Arikok – LINK TU – Rozprestierajúci sa na severo-východe ostrova a nájdete tam množstvo prírodných zaujímavostí od Jaskýň, prírodných jazierok až po kokosové plantáže.

Donkey Senctuary Aruba – LINK TU – Oslíková farma, nič z čoho padnete na zadok. Ale ak máte čas a chuť prečo nie. Vstupné zdarma

Pštrosia farma – LINK TU – Trocha zaujímavejšie ako oslíková farma, ale asi skrz toto by ste na Arubu nešli. Vstupné 12 USD

Phillip´s garden – LINK TU – Asi najzaujímavejšia z kategórie zvieracie parky je práve Phillip´s garden. Nájdete tam väčšie množstvo zvierat. Taká ZOO na Arubský spôsob. Vstupné 10 USD.

Casibari a Ayo skalnaté útvary – LINK TU – Mysticky naskladané skaly z prehistorického obdobia. Určite keď sa rozhodujete choďte na Casibari. Máte tam výhľad skoro na celý ostrov a bufet oproti na občerstvenie. 

Bushiribana a Balashi ruiny – LINK TU Ruiny topiarní zlata postavených počas zlatej horúčke na Arube. Bushiribana sa nachádza na severe ostrova, kde je populárne zobrať džíp a popreháňať sa po celom severe ostrova. 

Alto Vista chapel – LINK TU – Ikonická katolícka kaplnka, ktorá skáče z každej pohľadnice z Aruby. Nachádza sa na severe ostrova a je veľmi fotogenická. 

Californský maják – LINK TU – Maják na severe ostrova, na ktorý môžete vyšliapať za výhľadom na značnú časť Aruby. 

Hooiberg – Vyliezť na najvyšší vrch Aruby. Má len 165m takže žiadna vysokohorská turistika.

Ak by ste mali záujem pozrieť prírodný most, ktorým sa Aruba hrdila už spadol. Takže túto atrakciu si zo zoznamu môžete vyškrtnúť. Ďalšie zaujímavosti sú mlyn De Olde Molen,  Buterfly farm – LINK TU. 

Ruiny Bushiribana
Pustatina na severe ostrova
Casibari rock formation
Californský maják

Ako sa dostať na Arubu

Na Arubu sa dostanete z Viedne priemerne s letenkami okolo 600 eur čo nie je úplne ideálna cena. Ďalšia možnosť ísť charterom, alebo cez cestovku, kde cena môže byť lacnejšia. Najjednoduchšou možnosťou je nasadnúť na výletnú loď so zastávkou na Arube. Áno má to nevýhodu, že máte obmedzený čas. Popravde ale po návšteve Aruby si viem predstaviť, že sa tam vrátim aj na dlhšiu dovolenku. Patrí medzi top ostrovov z Karibiku. 

Panoráma z lode

Ako sa pohybovať po Arube

Najlepšie je si požičať auto a to priamo od lokálnych. My sme si požičali cez Island Riders Car rental a boli veľmi milí, zodpovední a komunikatívni. Dokonca sme neplatili za benzín aj keď sme obišli celý ostrov.  Priviezli nám priamo auto na pumpu pri prístave a tam si ho aj prišli o dohodnutom čase vybrať. Prichádzali sme skoro ráno a iné požičovne neboli otvorené. Viete sa pohybovať aj s autobusmi – LINK TU ale tam si určite treba dať väčšiu časovú rezervu a samozrejme neprejdete toho toľko ako autom. 

Hooiberg - Najvyšší vrch Aruby

Praktické info

Platiť sa dá všeobecne kartou, my sme si lokálny Florin nemenili. Výmenný kurz k euru je 2:1 (1 euro 2 Floriny). Oficiálny jazyk je holandčina a papiamento (mix medzi španielčinou a kreolčinou ). Po anglicky vie tiež každý a španielčinu ovláda tiež veľká väčšina populácie. Jazdí sa na pravej strane a cesty sú veľmi dobré. Potraviny kúpite v troch najpopulárnejších supermarketoch Ling & Sons, Super Food, a Price Smart.

Útesy na juhu ostrova

Ubytovanie na Arube

Ak sa vyberiete na Arubu do all inclusive, určite budete mať ubytovanie v rezortoch severne od Eagle beach. Je to také dovolenkové mestečko. V svojej podstate je úplne jedno kde sa ubytujete, lebo ostrov je veľmi malý. Celý ho obíjdete za 2 hod. aj so zastávkami. Ak máte radi ruch veľkomesta zvoľte si Oranjestad, ak chcete pláže tak určite západ ostrova.  Ak máte záujem o plameniakov musíte sa ubytovať na Renaissance Wind Creek Aruba resort. Robia aj one day pass do hotela, ale záleží na aktuálnej kapacite, keďže tento ostrov je v úplnom vlastníctve hotela. 

Ostrov Renaissance s plameniakmi
Boca Grandi v pozadí