You are currently viewing Bez stresu k Bledu – najkrajšie jazero Slovinska s najstarším hradom.

Bez stresu k Bledu – najkrajšie jazero Slovinska s najstarším hradom.

Doba čítania: 6 min

Bled je jedno z najturistickejších miest Slovinska a preto sme si povedali, že ho navštívime aj my a zistíme, či je to naozaj stojí za návštevu. Samotné jazero nie je až také veľké a určite má konkurenciu iných európskych jazier ako Hallstättersee, Lago di Como či Ženevské jazero, ale za to Bledské jazero má veľmi malebnú panorámu. Najstarší hrad Slovinska z 11. stor a ostrovček Blejski Otok mu však dodajú jedinečnú atmosféru, čo ale tú atmosféru znižuje sú škaredé budovy na východnej časti jazera a neskutočne nadhodnotené ceny za všetko v porovnaní so službami. Ako nezbankrotovať pri tomto jazere a užiť si ho na maximum sa dozviete v článku. 

Ako sa dostať k jazeru Bled a parkovanie

Najideálnejšie ísť k Bledu je autom, nám to trvalo 4,5 hod z BA cez Rakúsko. Pri vstupe do Slovinska prejdete tunelom Karawankentunnel, ktorý je spoplatnený 7,8 eur za prachod. Má skoro 8km čo je isto tiež zážitok sa tade previesť, ale ak sa stane nehoda tak si môžete počkať na prechod niekoľko hodín. Nám sa to stalo na ceste späť a preto sme zvolili prechod cez Korensko Sedlo. Trvá to síce dlhšie, ale je to tiež možnosť ak chcete ušetriť na prechode tunelom. Na slovinskej strane nepotrebujete ani diaľničnú známku, lebo k Bledu sa dostanete aj mimo diaľnice zhruba asi len o 10 min pomalšie. Keď sa dostanete už k jazeru tak parkovanie je spoplatnené naozaj všade či už na severnej alebo južnej časti jazera. Ak potrebujete odparkovať auto na 1-2 hodky, môžete to bez poplatku skúsiť pri zimnom štadióne, menších parkoviskách pri lekárňach či reštauráciách. Avšak parkovanie je dosť preplnené a niekedy nenájdete miesto ani na tých platených parkoviskách. My sme mali ubytovanie 10 min pešo od jazera, tak sme parkovanie riešili minimálne. Posledný deň sme zaparkovali priamo pri jazere na platenom parkovisku.  

Čo zažiť pri Jazere Bled

Hrad týčiaci sa na kopci, loďkovanie a prechádzka okolo jazera a vyhliadky, alebo adrenalínové zážitky na zipline a bobovej dráhe to všetko môžete zažiť práve tu. Niektoré atrakcie stoja za to a iné a niektoré sú totálne nadhodnotené. Čo sme sa naučili za predĺžený víkend v Slovinsku, že sú naozaj králi marketingu. 

Prechádzka okolo jazera

Jazero naozaj nie je veľké a dookola ho obídete za niečo cez hodinu. Môžete si vychutnať jazero z rôznych perspektív ale najkrajšie výhľady sú zo severu pri mestečku Bled až po Strážu a potom na juhu v okolí Campingu pri Velikej Zake. Odtiaľ máte detailný pohľad na ostrovček Blejski Tok s ikonickým kostolom  Nanebovstúpenia Panny Márie, o ktorom prvé zmienky sú z 12. stor . Na severnej časti je omnoho viac reštaurácii a obchodov ako na juhu avšak popravde sme očakávali, trocha viac v tomto ohľade. Na severe sa nezabudnite pristaviť pri srdiečku, kde si viete spraviť nejakú tú instafotku. Ak by sa vám nechcelo prechádzať, môžete si zobrať vláčik za 5 eur, alebo koč s koníkmi (Blejski Fijakerji) za 60 eur na 30 min. 

Vyhliadky Ojstrica, Malá a Veľká Osojnica

Všetky tri vyhliadky majú východiskový bod od Velika Zaka na juhu jazera, kde sa nachádza aj Camping. Najkrajšia vyhliadka je považovaná Ojstrica na ktorú výjdete miernym stupákom za 20 min. Ku koncu už prechádzate z lesa ku chodníku na skalách a posledné metre sú troška náročnejšie, ale kľudne to dáte aj s detmi v nosiči. Na vrchole vás už čaká lavička ideálna na instafotku. My sme si posedeli na skalách a vychutnali strongbow s výhľadom. Vedľa nás už skupinka Sloviniek si vychutnávala prosečko. Pod vrcholom je ráscestie odkial sa dostanete na Veľkú Osojnicu za 25 min, cez ktorú viete prejsť na Malú Osojnicu a späť k jazeru. Na celkovú trasu je dobré vyhradiť si také 2-2,5 hod aj s foto prestávkami. 

Hrad Bled

Najstarší hrad Slovinska z 11. stor si jednoznačne všimnete hneď ako prídete k jazeru. Týči sa na skale a ideálne dopĺňa panorámu jazera. Je to tiež najnavštevovanejší hrad Slovinska – LINK TU. Vstupné je 15 eur na dospelú osobu a viete si ho kúpiť aj online. Výhľad z hradu je naozaj krásny, avšak ak si pozriete obrázky aké exponáty sa nachádzajú dnu a porovnáte s inými hradmi Európy my sme sa rozhodli, že vstupné investujeme niekde inde. Čo vyzeralo za zmienku je nádvorie a výhľad na jazero, ale takéto výhľady nájdete aj na iných miestach. Ak sa ale rozhodnete hrad navštíviť, nachádza sa na kopci, čiže buď si to vyšlapete, alebo autom zaparkujete pod hradom za 3 eura na hod. 

Člnkovanie sa po jazere

Nie sme veľmi fanúšikmi aktivít, ktoré sa robia len preto že ich robí každý, ale člnkovanie po jazere proste vyzerala byť celkom zábava. Na ostrov v strede jazera sa môžete dostať niekoľkými spôsobmi, buď sa odveziete loďkou Pletna, ktorá ma kapacitu cez 20 ľudí, alebo si zaveslujete na vlastnom člnku. Pletna stojí 18 eur na osobu a čln si viete požičať za 30 eur na 1,5 hod a je jedno  či ste dvaja alebo piati. Od stanice pod hradom sa na ostrov dostanete za cca 20 min veslovania. Na ostrovčeku máte prístavisko, kde si čln priviažete a preskúmate ostrovček. Ak by ste chceli navštíviť aj kostolík tak musíte rátať s ďalším vstupným 12 eur na osobu. Nájdete tam tiež kaviarničku kde si môžete ochutnať typický koláč potica a obchod so suvenírmi. Celkovo na ostrovček nepotrebujete viac ako 30 min, takže 1,5 hod prenájmu loďky vám bohato stačí. Zo začiatku sme veľmi uvažovali, či sa ísť člnkovať po jazere za 30 eur, ale nakoniec sme toto rozhodnutie ani náhodou neľutovali. 

Zaujímavé miesta na skok od jazera

V okolí jazera sa môžete spustiť na bobovej dráhe, alebo zašantiť v lanovom parku na kopci Stráža – LINK TU.  Jednou z najzaujímavejších atrakcí je určite Roklina Vintgar LINK TU kúsok od jazera. My sme mali veľkú smolu, lebo bolo zlé počasie a aj keď mala byť otvorená od apríla počas našej návštevy bola zavretá, čo nás naozaj veľmi mrzelo. Ak máte k dispozícii auto, určite sa vyberte k jazeru Bohijn, čo je najväčšie jazero Slovinska. Ak sa zaujímate o vysokohorské cesty určite sa prevezte tiež cez Vršiškú cestuPre rodiny s detmi je kúsok od jazera Dinopark LINK TU, aj keď z cesty nevyzerá extrémne atraktívne za tú cenu. Pre nás ale top z aktivít bola Zipline – LINK TU nad riekou Sávou a s výhľadom na Triglav (najvyšší vrch Slovinska 1864 m n.m. ) a panorámu Júlskych Álp. 

Kde sa najesť pri jazere Bled

Ceny v reštauráciách predčili naše všetky očakávania a nájsť normálne jedlo za prijateľnú cenu je pri Blede viac ako fuška. Lacný burek alebo koláčik nájdete kúsok od jazera v Pekarna Planika. Vedľa je aj miestna krčmička, kde si viete dať pivko za prijateľnejšie ceny, avšak bez výhľadu. Môžete tu ale vyskúšať tipický slovinský krémeš „kremna rezina“, ktorý bude na vás skákať z každého rohu. Ak by ste chceli bar s relatívne dobrými cenami a výhľadom na hrad určite je to Kult Pub Bled. Lacné snacky, pivo, vínko a káva. Každý si nájde to svoje. Veľmi populárny je aj Devil´s Cafe & Bar, ale ten nám prišiel omnoho viac turistickejší a určite aj drahší. Priamo pri jazere sme veľa atraktívnych reštaurácii nenašli, toška ďalej sú to napríklad Ostarija Peglez´n, Pizzeria Rustika, Mega Burger Bled, ale naozaj nič z čoho vyslovene padnete na zadok. 

Devil´s Cafe

Počas dovolenky nikto nechce minúť veľa peňazí zbytočne, čo sa nám práve v Blede zdalo na prvý pohľad nemožné. Pokiaľ samozrejme nechcete sa prejst okolo jazera a ísť domov, kde aj tak zaplatíte za parkovanie 2 eura na hodinu. Verejné toalety sa pohybujú od 50 centov po euro, takže určite radšej vbehnite do nejakého baru. Bled je naozaj veľmi krásne miesto, avšak jeho marketing je až taký silný, že nastavil až neuveriteľne latku vysoko a spočiatku sme boli mierne sklamaní avšak s odstupom času je to určite miesto, ktoré treba navštíviť.