You are currently viewing Bez stresu do Kaunasu – miesto kde začať lacný výlet po Litve.

Bez stresu do Kaunasu – miesto kde začať lacný výlet po Litve.

Doba čítania: 4 min

Kaunas je miesto v Litve, kde začal lietať Ryaniar priamo z BA. Tým sa otvorili super možnosti, ako spraviť roadtrip po Litve, alebo výlet aspoň spojiť s hlavným mestom Vilnius. Ceny leteniek sa pohybujú za 40 eur spiatočne, čo otvára možnosti spraviť lacný výlet na predĺžený víkend. Kaunas je miesto, kde vám naozaj stačí pol dňa, ak si ho chcete pozrieť naozaj do detailu tak deň. Je to super východiskový bod a čo pozrieť v tomto meste, kde sa dobre najesť a ako si užiť toto miesto naplno si rozoberieme v článku.

Hrad v Kaunase
Socha Vytautasa

Ako sa dostať do Kaunasu ?

Ako sme písali vyššie do Kaunasu sa dostanete veľmi jednoducho priamo z Bratislavy a relatívne lacno. Výhoda, ale aj nevýhoda je piatkového neskorého letu. My sme si zvolili práve ten, aby sme ušetrili čo najviac dovolenky. Prídete po polnoci do Kaunasu, kde letisko fakt má len jeden batožinový pás a vstupnú halu. Problém je, že do mesta sa nedostanete inak ako Boltom (za cca 5-6 eur), alebo si požičiate auto, čo bol náš prípad. Zvolili sme naše obľúbené Alamo. Ak idete len do Kaunasu a Vilniusu sa asi moc neoplatí požičať, ale my sme sa rozhodli, že sa vyberieme až do národného parku pri Klaipede. Ak by ste si zvolili let počas príčetného času autobus do centra Kaunasu z letiska je č. 29, detaily nájdete na stránke – LINK TU. Ostatné info ohľadne dopravy z letiska nájdete na oficiálnej stránke – LINK TU.

Park Santakos
Kostol sv. Petra a Pavla

Kde sa ubytovať ?

My sme zvolili 3 dňové ubytovanie vždy na inom mieste. Prvý deň Kaunas, druhý Palanga a tretí vo Vilniuse. Ak by ste sa vybrali len Kaunas Vilnius tak by sme asi zvolili jednu noc v Kaunase a dva vo Vilniuse. Vilnius určite ponúka omnoho viac možností, čo zažiť a vidieť ako Kaunas. Ak nevolíte prenocovanie v Kaunase, len čisto na prespanie, tak určite si zvoľte ubytovanie pri Vilniaus gatvé, alebo Laisves aleja. Centrum je naozaj malé, takže volte podľa ceny a vašich štandardov. My sme prespali na okraji mesta, blízko letiska a to aj z dôvodu parkovania zdarma v Savan House „Easy Kaunas“ za 37 eur pre všetkých na noc. 

Čo vidieť v Kaunase ?

Mesto nie je naozaj veľké a prejdete ho za jedno doobedie. Najväčším highlightom je asi hrad, kde najprv v 14. stor majiteľka hradu zabudla v žalároch na armádu a v 16. stor bol hrad využívaný ako väzenie. Ževraj tam tieto duše strašia dodnes. Ak ste autom parkovanie je hneď pri hrade, kde sa nachádza aj nápis Kaunas. Koná sa tam tiež trh, ktorý sa oplatí aspoň na pár minút navštíviť. Určite sa tiež pomotajte po Santakos parku kde sa nachádza sútok dvoch riek  Neris a Nemen. Potom sa už vyberte smerom do centra a omrknite miestne pamiatky ako radničné námestie, čo je super východiskový bod na prehliadku mesta.

Vilniaus gatvé
Kostol Vytautasa

Kostoly v Kaunase - nájdete ich tu neskutočné množstvo.

Tých je tu naozaj množstvo. Kostol sv. Trojice (Kauno Šv. Trejybės bažnyčia) hneď pri hrade, Kostol Vytautasa veľkého (Vytauto Didžiojo bažnyčia), bazilika Petra a Pavla (Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika) až po najväčšiu dominantu Kostol Archaniela Michaela (Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia). Ak prejdete od hradu až k tomuto kostolu videli ste v podstate celý Kaunas. Architekt tohto kostola sa dokonca prekonvertoval na katolícku vieru aby dokončil tento projekt. Kostoly sú celkovo v Litve naozaj dôležité nájdete ich tu naozaj množstvo. Všetky sme označili v mapke.

Radničné námestie
Kostol sv. Petra a Pavla

Za hranicou Vilniaus gatvé

V Kaunase sa moc stratiť neviete. Za hranicami Vilniaus gatvé, kde je úplne najcentrovejšie centrum sa vyberte na Laisves aleja. Tam už nájdete historický prezidentský palác z čias kedy Kaunas bol hlavné mesto Litvy. Ak odbočíte z cesty pozriete si Národné hudobné divadlo, synagógu, ďalšiu sochu Vytautasa, alebo Národnú galériu. Viete sa vyviesť lanovkou. Buď najstaršou v Litve Žaliakalnis, alebo na kopec Aleksotas, odkiaľ máte výhľad na celý Kaunas. Detailne info Lanovkách, kde nájdete ceny a kedy premávajú  – LINK TU. Ak vás zaujímajú bizarné múzeá vyberte sa aj do múzea Diabla. Kaunas tiež ponúka rôznorodé múzeá ako napr. Galéria umenia, avšak pravdepodobne nie je úplne najlepšia v Európe. Avšak budovu zvonku si určite pozrite. 

Perkunasov dom
pohľad na Kaunas

Od Kaunasu určite neočakávajte, že z neho padnete na zadok. Je to super východzia stanica ku krajším miestam Litvy. Je to typ miesta, nenadchne ani neurazí a raz za život ho vidieť je fajn, ale že by sme mali potrebu sa vraciať, tak to asi nie. 

Radnica
Zub beštie z Kaunasu