You are currently viewing Bez stresu do Eisenstadtu  – hlavné mesto rakúskeho Burgenlandu

Bez stresu do Eisenstadtu – hlavné mesto rakúskeho Burgenlandu

Doba čítania: 3 min

Hlavné mesto rakúskeho Burgenlandu, Eisenstadt nie je naozaj veľkomestom. Je to najmenšie hlavné mesto spomedzi všetkých hlavných miest rakúskych spolkových krajín. Má len 15 000 obyvateľov ale na autentickosti mu neuberá. Niekoľko rokov tu pôsobil skladateľ Haydn, nachádza sa tu Esterházyho palác a dobré jedlo viete ochutnať v tradičných Heuriger (čo je názov pre typické reštaurácie).  Nachádza sa v centre rakúskych viníc, množstva cyklistických chodníkov a viete si výlet spojiť či už s Nezidérskym jazerom alebo zábavným parkom Family park LINK TU. 

Ako sa dostať do Eisenstadtu ?

Do mesta sa dostanete asi najjednoduchšie autom  za cca 1hod. S parkovaním, špeciálne cez víkendy nie je problém. Ak by ste sa však chceli vybrať vlakom, dostanete sa sem s prestupom v Parndorfe a viete si so sebou zobrať aj bicykle a prebicyklovať okolité chodníčky a vinice – LINK TU pre zoznam cyklotrás. Lístky si viete kúpiť priamo na rakúskej stránke železníc OEBB – LINK TU. Ak cestujete vo väčšej skupine vychádza super Einfach Raus ticket, s ktorým viete celý deň cestovať po Rakúsku a platí až pre 5 osôb za 44 eur – LINK TU.  

Franziskaner Kirche

Praktické tipy na Haydnstadt

Áno, aj takto sa prezýva Eisenstadt a to z jednoduchého dôvodu, že práve Haydn tu niekoľko rokov žil a tvoril. Nie je ani zďaleka jediný skladateľ, ktorý je spájaný s Eisenstadtom a koncertovaním v Esterházyho paláci, ktorý je smotnou dominantou mesta. Viete si ho pozrieť aj vnútorné priestory paláca – LINK TU avšak prechádzka po Schlossparku úplne stačí. Ak si booknete ubytovanie a poskytuje Neiderosterreich card, máte vstup do paláca zdarma. Pre viac info kliknite na – LINK TUPri plánovaní si ale dajte pozor na nedeľu, keďže všetko v Rakúsku je v nedeľu zavreté, samozrejme okrem pár kaviarní. Počas decembra je tiež určite dobrý nápad odskočiť si na vianočné trhy.

Dom kde žil a tvoril Joseph Haydn

Čo vidieť v Eisenstadte ?

Povedzme si popravde, že mestečko je naozaj maličké. Je tam síce len jedna, ale sympatická Hauptstrasse, kde si viete dať tradičné rakúske „cappuccino“ so schlagobers, poobzerať sa po obchodíkoch a navštíviť kostolíky ako Dom St. Martin alebo Franziskanerkirche, pri vstupe do Schlossparku. Dom kde žil Joseph Haydn tiež stojí za zmienku, ale najkrajšia pamiatka je práve Esterházyho palác a Schlosspark. V zámockom parku máte niekoľko jazierok, orangerie (skleník), Gloriettu a pre rodičov poslúži aj detské ihrisko. Bergkirche na kopci mesta je tiež zaujímavou častou a stojí za prechádzku. Práve ak sa vyberiete týmto smerom, dostanete sa až k vyhliadkovej veži ÖTK – Jubiläumswarte.

Toto má od Cappuccina veľmi ďaleko, ale za to Schlagobers

Karin v tomto meste prežila niekoľko mesiacov na Erasme a veru nie je to ani zďaleka párty mesto. Ak hladáte však pokojnú atmosféru na úpätí viníc, poprípade destináciu kam sa vybrať na bicykloch je to ideálne miesto.