You are currently viewing Bez stresu do Cartageny – Kolumbijská perla Karibiku

Bez stresu do Cartageny – Kolumbijská perla Karibiku

Doba čítania: 6 min

Nádherné koloniálne kolumbijské mesto Cartagena de Indias , ktorú kľudne môžeme označiť aj ako „Kolumbijskú perlu Karibiku“, patrí medzi jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest sveta. Toto pôsobivé mesto je bohaté na históriu, kultúru a nádhernú architektúru. Jeho očarujúce uličky, pestrofarebné budovy a poklady starobylých pamiatok lákajú turistov z celého sveta. Cartagenu sme registrovali už dlhšie a keď sme našli výletnú loď, ktorá zastavuje aj tu, nebolo o čom a šli sme do toho. Mesto je rozdelené na niekoľko častí Bocagrande, Laguito, Castillogrande, Centro, Getsemaní , San Diego, La Matuna a menej navštevované Manga, Cabrero a Marbella. V časti Manga je práve prístav z ktorého sme začali objavovať toto krásne mesto.

Cartagena je mesto kontrastov

Čo vidieť v Cartagene

Každému pri cestách do Latinskej Ameriky napadne bezpečnosť. My sme sa sem vybrali s malým dieťaťom a naozaj ani na sekundu keď sme sa prechádzali po meste sme sa necítili nebezpečne. Dokonca ľudia boli veľmi milí a nápomocní. S pár pouličnými predavačmi sme si dokonca celkom dobre pokecali. Celkovo Cartagena je považovaná za jedno z najbezpečnejších miest Kolumbie. Môžete sa samozrejme stretnúť so zlodejmi a podvodníkmi, ale to ako v každom väčšom meste.  Ak sa budete zdržiavať hlavne v Bocagrande, Centro, Getsemaní, Cartagenu si užijete naplno. 

El Centro - za mestskými hradbami

Jedným z najznámejších symbolov Cartageny je historické opevnenie (Murallas de Cartagena), ktoré obklopuje staré mesto, len s pár prechodmi do centra. Tieto mohutné múry boli postavené na obranu pred pirátmi a dnes sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prechádzka po hradbách je určite ďalšia na zozname, hneď ako sa pomotáte po uličkách starého mesta, kde môžete obdivovať koloniálne budovy. Najdôležitejšie je nasať atmosféru a prechádzať sa. My sme začali z Muelle de la Bodeguita bránou na námestie San Pedro Claver, kde sa nachádza aj kostol Santuario de San Pedro ClaverHlavnou vstupnou bránou do mesta je Torre de Reloj (hodinová veža) s námestím Plaza de los Coches. Tu si viete prenajať typický koč, ktorý vás prevedie cez uličky starého mesta – LINK TU. Krásne námestia sú tiež Plaza de la Bolivar, Proclamación, de Santo Domingo, kde si viete pre šťastie poobchytávať Gertrúdu, či Plaza de las Bóvedas, kde si viete nakúpiť najrôznejšie suveníry. Vždy zjednávajte na cene ! Ak ste fanúšikmi múzeí môžete navštíviť Museo de Cartagena de Indias, Museo de oro Zenú, Museo de Arte Moderno, Museo Naval. Celé staré mesto zo severu na juh prejdete za 20 min, tak na pomalú prechádzku krížom krážom nepotrebujete viac ako 2-3 hodiny. 

Getsemaní - malebné uličky na každom rohu

Malebná časť plná pestrofarebných uličiek, len cez most od centra, vás nadchne. Jej úzke uličky sú plné života a farieb, Nájdete tu množstvo reštaurácií, kaviarní a obchodíkov s miestnymi výrobkami. Po ceste sa nezabudnite prejsť cez Parque del Centenario kde si postriehnite na leňochody. Tu najlepšie spravíte ak sa stratíte v uličkách a objavíte lokálne kaviarničky kde si vychutnáte pravú kolumbijskú kávu. Plazuela del Pozo, Plaza de la Trinidad, Calle 25, Carrera 10 sú miesta, ktoré si musíte vychutnať. Zastavte sa určite v Cafe de Mural, kde si vychutnáte rôzne druhy káv.  Hneď vedľa oblasti Gersemaní sa nachádza pevnosť San Felipe de Barajas zo 16. stor, ktorú nemôžete vynechať. Vstupné stojí okolo 6 eur a určite stojí za to preskúmať túto stavbu. Ak by ste mali naozaj veľa času môžete sa vybrať na Convent Santa Cruz de la Popa. 

Pevnosť San Felipe de Barajas

Bocagrande - moderná časť Cartageny

Dlhý pás plný mrakotrapov, ktorý sa tiahne od centra mesta je ako úplne iný svet a behom sekundy sa ocitnete z koloniálneho mestečka pri časti pripomínajúcu Miami. Pozdĺž sa nachádza pláž, ktorá ale nie je úplne najkrajšia. Ak by ste chceli stráviť deň na pláži určite sa radšej vyberte napoloostrov Barú (Playa Blanca) alebo Isla Grande a okolité ostrovy. Cíp postupne prechádza do časti Laguito (oblasť malého jazierka) pri hotely Hilton až Castillogrande. Reálne v tejto časti nie je úplne čo spoznávať. Nájdete tu hotely s rooftopmi, nákupné centra ale tiež pláže, ktoré nie sú avšak ani zdaleka najkrajšie v Karibiku. 

Ako sa pohybovať po Cartagene

Po centre mesta obkoleseného hradbami sa úplne jednoducho viete presúvať aj pešo. Ak sa potrebujete dostať niekde inde v meste je najlepšie zvoliť taxík, kde zjednávajte, tu vám určite pomôže španielčina. Nie vždy sa vám to podarí, nám sa to nepodarilo pri presune z prístavu do centra. Keďže videli množstvo turistov, nechceli ísť s cenou dolu aj keď sme sa chvíľu snažili, ale pre ušetrenie času sme to nakoniec nechali tak. Ak by ste mali viac času môžete si zobrať klasické hop on hop of autobusy, ktoré vás prevezú po turistických atrakciách – LINK TU. Osobne túto možnosť nepreferujeme, ale práve v Cartagene sme tomu dali ďalšiu šancu, keďže sme bola skupina rôznej vekovej kategórie a chceli sme ušetriť čas a chodenie, špeciálne keď sme chceli vidieť aj Bocagrande. Čas sme moc pri zápchach neušetrili a ak by sme šli len dvaja, asi by sme sa presúvali taxíkom alebo pešo. Taxík nás vyšiel 20 USD z prístavu do centra, čo v teoretickej rovine nemalo stáť viac ako 10 USD. Mestská doprava existuje, ale chodia podľa nálady. 

Bary, reštaurácie, kaviarne a sky bary s výhľadom

To, že v Kolumbii treba ochutnať pravú kávu asi hovoriť netreba. Nech sa zastavíte v akomkoľvek bare káva bude excelentná. Všetky zaujímavé bary sme vyznačili v mapke zelenou farbou avšak určite sa nelimitujte len na ne. Parádne skybary s výhľadom na staré mesto nájdete v Hotel Movich, Mirador Gastro Bar, a kaviareň na hradbách Café del Mar. V Getsemaní nájdete odporúčané podniky Café de Mural, Tertulia de Getsemaní či Demente Tapas Bar. Na námestiach nájdete najrôznejšie reštaurácie môžete si kúpiť kokos po ceste, hlavne majte prehľad o cenách a nenechajte sa obabrať. 

Mirador Gastro Bar
Testovanie kávy, pri čakaní na bus - efektivita pri cestovaní

Na spoznanie väčšej časti mesta potrebujete ideálne 2 noci podľa rýchlosti vášho tempa spoznávania. Ochutnajte typickú kolumbijskú kuchyňu Bandeja Paisa (mix typického jedla) Arepas (kukuričné závitky), či morské plody na rôzne spôsoby. Ak by ste sa zdržiavali v Cartagene dlhšie môžete sa vybrať na výlety k sopke Totumo, kde zažijete bahnové zábaly, či k Islas Rosario alebo na poloostrov Baru. Super spravený ekopark mali v prístave s najrôznejšími zvieratami, čo bol ďalší benefit toho, že sme prichádzali loďou 

Ekopark v prístave