You are currently viewing Bez stresu do Bukurešti – je to naozaj divoký Balkán ?

Bez stresu do Bukurešti – je to naozaj divoký Balkán ?

Doba čítania: 5 min

Keď sa povie Rumunsko a hlavné mesto Bukurešť veľa ľudí si predstaví množstvo predsudkov, ktoré sú veľmi vzdialené od reality a práve týmto článkom sme sa rozhodli vyvrátiť všetky predsudky. Hlavné mesto Rumunska, môže byť parádnym zážitkom a relatívne lacným výletom, aj keď ceny piva v centre vás naozaj môžu prekvapiť. Bukurešť, hlavné mesto Rumunska, je plné histórie a kultúrneho dedičstva. Toto mesto určite nepatrí medzi tradičnú destináciu, avšak nachádza sa tu najväčšia administratívna budova sveta, jeden z najväčších aquaparkov v Európe a dokonca množstvo častí vám bude pripomínať Paríž ako aj známy víťazný oblúk. Čo navštíviť v tomto meste sa dozviete v článku. Vedeli ste, že Bukurešť bolo prvé mesto, ktoré začalo využívať pouličné osvetlenie ?

Park Hărăstrau
Palatul Parlamentului
Názorná ukážka, ako cestovať s dieťaťom.

Hlavné atrakcie Bukurešti

Bukurešť naozaj ponúka množstvo aktivít, niekto si ju naozaj zamiluje na prvý pohľad a niekto potrebuje spracovať prirodzený chaos Balkánu. Najznámejšie miesta, ktoré treba určite zaradiť do itineráru sú tieto. 

  • Parlament Rumunska (Palatul Parlamentului): Táto monumentálna budova je druhým najväčším administratívnym komplexom na svete a považuje sa za symbol mocenskej architektúry. Ak sa bavíme o administratívnej budove na civilné účely je dokonca prvá, lebo Pentagon je vojenská administratívna budova. Bol postavený v čase diktátora Nicolaea Ceaușesca a dnes slúži ako sídlo rumunského parlamentu. Rezerváciu treba spraviť 24 hod dopredu telefonicky – LINK TU. Nezabudnite si občianske alebo pasy. 
  • Staré Mesto (Centrul Vechi): Toto historické jadro mesta je plné uličiek, malebných domčekov, reštaurácií a obchodíkov. Môžete tu obdivovať krásne zachované stavby, ako napríklad Kostol Stavropoleos a Národné múzeum rumunskej histórie. Nájdete tu tiež monumentálne stavby ako Národná banka, či univerzita. 
  • Muzeum Rumunskej dediny (Muzeul Satului): To je ako cesta do minulosti – múzeum vám ukáže tradície a život dedín Rumunska. Sú tu prenesené a rekonštruované historické domy a stavby z celého Rumunska. 
Architektonické šialenstvo, alebo historické dedičstvo ?
Národná knižnica
  • Ateneul Român: Tato nádherná koncertná sála je miestom konania mnohých hudobných a kultúrnych podujatí. Jeho nezameniteľná sfarbená kupola je jednou z ikonických známok mesta. Je to taká ikonická budova, že všetky mladomanželské páry sa chodia fotiť práve sem. 
  • Arc de Triomphe (Arcul de Triumf): Táto impozantná kamenná brána bola postavená na počesť víťazstva Rumunska v Prvej svetovej vojne. Nachádza sa na širokej a elegantnej Calea Victoriei a je kópiou tej v Paríži. Tu práve začína najväčší park Bukurešti – Herăstrău
  • Cișmigiu Park: Jedna z najstarších verejných záhrad v Európe, kde si môžete oddýchnuť od ruchu mesta. Park je plný krásnych častí, jazierok a sôch.
  • Zámok Cotroceni (Palatul Cotroceni): Bývalé kráľovské sídlo teraz slúži ako prezidentský palác. Môžete si prezrieť krásne záhrady a niektoré časti zámku počas prehliadky.
  • Primăverii Palace (House of Ceauşescu): Dom kde žil jeden z najznámejších diktátorov a jednoznačne patrí do histórie Rumunska. Pre nás bola návšteva tohto domu jednoznačne jeden z top zážitkov a nie len z pohľadu poznania histórie.

Tých atrakcii je naozaj veľa, preto ich rozbijeme do podkategórii a ďalších článkov avšak všetky sú zhrnuté v mape nižšie, čo je asi najefektívnejší spôsob ako vám dať tipy na miesta, ktoré nemôžete prehliadnuť. Určite sa tiež pomotajte po Calea Victoriei navštívte Piața Unirii, Piața Victoriei ale aj Piața Revoluției či Piața Universității.

Piața Universității

Ako sa dostať do Bukurešti ?

Do Bukurešti sa dostanete veľmi jednoducho z Viedne. Lieta tam viac spoločností a s Ryanairom sa dokonca dostanete do 30 eur spiatočne. V lete sem výlet moc neplánujte ak sa naozaj nechcete upiecť z tepla. Nebudete schopí toľko prebádať. Ideálne obdobie na návštevu je jar a jeseň. Letisko v Bukurešti je relatívne malé a do mesta – Piața Unirii sa dostanete autobusom za menej ako euro a za cca 30-40 min. Stanica autobusu je na nižšom podlaží ako výjdete z príletov a lístky si viete kúpiť rovno v automate. Ďalšia možnosť, ako sa dostať do centra je vlak, ten však chodí každých 40 min a s viacerými cestovateľmi, čo navštívili Bukurešť sme sa zhodli, že je zbytočný. Lístok na autobus stojí 3 lei, čo je menej ako 1 euro, na metro je to 5 lei (zhruba 1eur). Viete si tiež zakúpiť niekoľkodenné lístky – LINK TU.  Ak ale máte ubytovanie pri centre väčšinou sa pohybujete pešo, lebo trasy autobusov a metra nie su ideálne a rychlejšie 1-2 zastávky prejdete pešo ako čakať na autobus. My sme si kúpili 3-denný lístok a vyšlo by to tak isto ako keby sme si kupovali jednorazové lístky, a to sme prešli naozaj toho dosť. Jednorazové lístky tiež platia 90 min alebo 120min pre metra, takže ak si naplánujete aktivity, kde treba využiť mestskú dopravu naraz, viete celkom ušetriť. 

Kláštor Stavropoleos

Kde sa ubytovať ?

Určite odporúčame sa ubytovať v blízkosti centra – Centrul Vechi, avšak asi nie úplne priamo tam, lebo v noci tam môže byť veľmi rušno a naozaj sa nevyspíte. My sme boli ubytovaní severne od metro stanice Universitate smerom k parku Cișmigiu. Nič nepokazíte aj keď si nájdete ubytovanie smerom na severovýchod od Universitate, alebo aj na juh od centra smerom k známemu parlamentu. 

Muzeul Satului

Múzeá v Bukurešti

Múzeá v tomto meste sú naozaj bohaté a je ich veľké množstvo. Pre tých, ktorí chcú spoznať históriu, umenie a kultúru tejto krajiny mesto ponúka neobmedzené možnosti. Palatul Parlamentului, Casa Ceaușescu alebo Muzeul Satului sú určite miesta, ktoré treba navštíviť. Super správa je, že priemerný vstup do múzea je 5 eur, takže vás to ani nezruinuje. 

Casa Ceaușescu

Tipy na reštaurácie a bary

 V starom meste nájdete množstvo barov, typického turistického charakteru a s turistickou prirážkou. Tým avšak nevravíme, že sa musíte oblúkom vyhnúť, ale aj medzi týmito sú lepšie a horšie. Medzi najlepšie reštaurácie sa považuju, Caru‘ cu Bere, Hanu‘ lui Manuc,Hanu Berarilor avšak nám učarovali napríklad Restaurant Muzeul Satului, Sera Eden a raňajkové miesto Boutique du Pain.Tiež nič nepokazíte ak sa vyberiete do Hard Rock Cafe.

Parky v Bukurešti

Bukurešť má množstvo veľkých parkov, kde môžete zrelaxovať. Je pravda, že tie parky by mohli byť viac upravené, avšaak na Balkán sú tak akurát. V parku Hărastrău sa nachádza skanzen – Muzeul Satului, ale sa tam viete poplaviť na lodičke za 3 eurá – 20 min. jazda. Ďalšie parky sú Cișmigiu, Izvor a množstvo ďalších. 

Bukurešť ponúka naozaj veľa. Trip do Bukurešti viete spojiť aj s poznaním Dunajskej Delty, Drakulovho zámku Bran, ale aj úžasnej horskej cesty Trănsfăgarașan.