You are currently viewing Bez stresu do Bergama – kompletný sprievodca

Bez stresu do Bergama – kompletný sprievodca

Doba čítania: 8 min

Krásne stredoveké mestečko, ktorého časti sa nachádzajú právom v UNESCu je častokrát len prestupnou stanicou do Milána. Osobne v Miláne okrem jednej katedrály a pár múzeii veľa nenájdete. Autentickejšie, krajšie a sympatickejšie je pre nás určite Bergamo. Ideálne je však spojiť tento výlet, či už s návštevou Milána, Lago di Como alebo Lago di Garda. Určite si pozrite aj instagram, kde máme uložené tipy na Bergamo vo výberoch. 

Ako sa dostať do Bergama

To je asi najjednoduchšia časť výletu. Lety či už z Viedne alebo Bratislavy sú minimálne každý deň a to na letisko priamo v Bergame, alebo aj Malpensa letisko Milána. Je už len na váš či sa vyberiete do Bergama a odtiaľ sa vyberiete do Milána alebo opačne. Letenky sa kľudne dajú zohnať za 30 eur spiatočne a to dokonca aj na predĺžený víkend. Je to výborná destinácia pri nižšom rozpočte. Lacné lety sú samozrejme cez nízkonákladovky ako Ryanair. Do Milána môžete letieť aj s austrianom, ale to by sa asi nesplnili podmienku lacných leteniek. Ako nájsť lacné letenky si môžete prečítať v článku nižšie. My sme do Bergama leteli štvrtok – nedeľa za 35 eur spiatočne.

Prechádzka po hradbách

Kde sa ubytovať v Bergame

Prvou otázkou keď sme hľadali ubytovanie je či budeme hľadať v hornej alebo dolnej časti Begama. Cenovo samozrejme vychádzala dolná časť. Ďalší dôvod, prečo sme volili dolnú časť je aj prístup k stanici (12-20 min pešo) a to lebo sme plánovali ďalšie výlety. Predsa v Bergame sa po 2 dňoch začnete aj nudiť. Nás ubytovanie pre 2 dospelé osoby a dieťa vyšlo na 3 noci na Via Borgo Palazzo na 180 eur  cez Booking. Vždy porovnávajte ceny na všetkých elektronických zariadeniach čo máte v domácnosti. Nám sa stalo že dokonca appka v apple a androide ukazovala rozdielne ceny.  

Bergamo
Via Vittorio Emanuele

Ako sa pohybovať po Bergame a cesta z letiska

Letisko Bergamo, je vzdialené zhruba 15 min od centra. Autobus č.1 ide priamo cez Citta Bassa (Porta Nova) až hore do historického centra na kopci – Citta alta. Letisko sa nachádza v zóne 3, čiže jeden smer do centra stojí 2.60 eur. Je úplne jedno či si lístok kúpite cez aplikáciu – LINK TU alebo priamo v automate, lebo cena je rovnaká. Jedine vyššia je keď kupujete priamo v autobuse. Samotný lístok pre zónu 1, čo je centrum stojí 1,50 eur. Denný lístok stojí 4 eurá a platí 24 hod od označenia (ale len centrum) a 72 hodinový lístok stojí 12 eur (ale ten už má zahrnuté aj letisko).  Ak by ste chceli denný lístok aj s letiskom stojí 7 eur. Ak si zoberiete, že idete z letiska a na letisko a vyveziete sa oboma lanovkami, ktoré sú zahrnuté v mestskej doprave, určite sa oplatí kúpiť 72 hod lístok. Všeobecne sa dá ale pohybovať po Bergame aj pešo, všade sa dostanete do 20 min chôdzov, čo je niekedy rýchlejšie ako čakať na autobus. 

Chiesa dei Santi Bartolomeo e Stefano
Torre dei Caduti

Tipy na bary a reštaurácie - kde sa lacno najesť a vychutnať aperitivo

Taliansko veľa ľudí láka hlavne skrz neskutočne dobré jedlo a „barovú “ kultúru. Všeobecne v Bergame platí, že reštaurácie sú určite lacnejšie dole v meste. Napríklad reštaurácia Marechiaro. Pre porovnanie, typické Bergamské cestoviny Casoncelli alla Bergamasca dostanete v tejto reštaurácii za 8 eur, čo hore v meste pod 12 eur nezoženiete, skôr sa blížite k sume 15 eur a viac. My sme ich vyskúšali vo veľmi príjemnej reštaurácii Da Mimmo (bola trošku drahšia). Ďalšie reštaurácie, ktoré vyzerali zaujímavo sú  Da Franco, Trattoria Del Teatro a v podstate akákoľvek trattoria alebo osteria, ktorá vám príde sympatická. Výhodou je, že menu majú vždy pri vchode, tak presne viete do čoho idete. Pri stravovaní v reštauráciách ale vždy platíte „coperto“ (prestieranie a kvázi obsluha) čo je väčšinou 2 eurá na osobu, tak s tým treba počítať. Potom už samozrejme nedávate žiadny tringelt. Ak by ste mali chuť na panini alebo pizzu, super bar sme našli priamo na námestí a na miestne ceny veľmi lacný – Bar Flora. Je to ideálne miesto aj na vychutnanie aperol spritzu. Pre tých čo by ste chceli využiť pouličné stravovanie tak ideálnou voľbou je typická polenta (veľmi obdobná rumunskej mămălige) v PolentOne, La Piadella kde predávajú piadiny je typická kukuričná talianska placka plnená čímkoľvek. Čo ale naozaj ale nemôžete vynechať je Il Fornaio. Pizza a focaccia od výmyslu sveta, kupovaná na gramáž a neopísatelne chutná. Viete si tam vychutnať aj typický dezert Polenta e osei. Raňajky sú asi najlacnejšie jedlo dňa, kde v akejkoľvek kaviarničke (pokiaľ nie je naozaj na hlavnom námestí) si vychutnáte macchiato za 1,5 s brioche za ďalšie euro, ktoré sú plnené roznym krémom. Pre úplne low cost cestovateľom samozrejme viete prežiť na focacciach a sendvičoch z obchodu Pam alebo Careffour.

Pizza a focaccia z Il Fornaio
typické dezerty

Čo vidieť v Città Bassa

V dolnej časti mesta toho veľmi veľa nie je. Jedna hlavná ulica Via Torquatto Tasso je ale príjemná prechádzka, ktorá vás dovedie až k divadlu Teatro Donizetti. Na skok odtiaľ je mestská brána Porta Nova odkiaľ máte krásny výhľad aj na Kostol dei santi Bertolomeo e Stefano LINK TU stojí tiež určite za nakuknutie. Na námestí Giacomo Matteotti sa každú sobotu doobeda koná trh, kde lokálni predajcovia ponúkajú svoje produkty. Ak by ste chceli sa vybrať za nákupmi určite najlepšia ulica na túto aktivitu je Via XX Setembre. Ak z mesta sa chcete vybrať do Citta Alta máte niekoľko možností. K lanovke vedú dve hlavné ulice a to Via le Vittorio Emanuele II, alebo po Via Antonio Locateli. Obe vám poskytnú krásne výhľady na stredoveké mestečko na kopci. Môžete sa vybrať hore aj pešo buď cez bránu Sant´ Agostino, ktorú by som osobne asi nevolila. Cez túto bránu premáva aj autobus 1, ktorý vás vyvezie tiež až priamo hore do mesta.  Druhá možnosť je od lanovky cez bránu San Giacomo, nevyhnete sa tam ale menšiemu počtu schodov. My sme to ale bez problémov dali aj skočíkom.  Ak vás zaujímajú galérie, jasnou voľnou je Accademia Carrara odkiaľ vedie ulica Via Borgo Santa Catalina plná reštaurácii, ktoré sa ale otvárajú väčšinou od 18 večer.

Čo zažiť v Città Alta

Táto časť Bergama je hlavným lákadlom turistov. Niektorí dokonca ani nezídu do dolného mesta. Ak sa nachádzate v akomkoľvek Talianskom meste, určite musíte ochutnať kuchyňu dať si Gelato na námestí a pozrieť pamiatky. 

Poprechádzať sa medzi uličkami a obdivovať pamiatky

Najlepšie čo môžete spraviť je proste stratiť sa v uličkách. Samotné mesto je obkolesené hradbami, takže sa naozaj nemáte šancu stratiť. Úplným centrom je Piazza Vecchia kde sa nachádzajú najdôležitejšie pamiatky. Jedna z hlavných atrakcí v Bergame je Basilica Santa Maria Maggiore aj s kupolou Colleoni vstupné sú 3 eurá a detaily ohľadne otváracích hodín nájdete na odkaze – LINK TU. Bola postavená v 12 storočí ako vďaka Panne Márii za ochranu mesta pred morom. Tiež môžete vyliezť na vežu Campanone (230 schodov), ktorá vám poskytne výhľad na celé mesto. Vstupné je 5 eur a otváracie časy nájdete na tomto odkaze – LINK TU .  V okolí námestia určite poobdivujte budovy ako Palazzo de la Reggione, pod ktorým sa nachádzajú slnečné hodiny. Nevynechajte ani Bergamskú katedrálu, ktorá sa nachádza naľavo od Basilica Santa Maria Maggiore. Na opačnej strane námestia sa nachádza Biblioteca Civica, ktorá tiež určite stojí za povšimnutie. My sme sa vybrali na odporúčanie lokálnych do Palazzo e Giardini MoroniMúzeí máte tiež naozaj požehnane a označili sme ich na mapke vyššie.  Popravde ale ak porovnávame Bergamo s Florenciou, Rímom, Perudžou a inými “ kultúrnymi Mekkami“ talianskych umelcov, tak v tomto ohľade je Bergamo len slabým odvarom. Na druhej strane ale ponúka nezabudnuteľnú atmosféru stredovekého mestečka. 

Porta San Giacomo
Torre della Campanella

Previesť sa lanovkami

Vyviesť sa lanovkou z dolného do horného mesta je zážitkom. Niekedy ale býv veľmi veľa turistov a natrieskaná lanovka môže na zážitku ubrať. Preto voľte menej turistické časy. Hneď ako sa vyveziete z dolného mesta dostanete sa na námestíčko Piazza Mercato delle Scarpe (obuvnícky trh). Lanovka trvá ani nie 5 minút a cez víkendy premávajú 2. Odchody a príchody máte priamo na zastávkach, ale premávajú cca každých 5 minút cez víkend. Lístok je v rámci mestkej dopravy, čo je super výhoda. Ak nemáte celodenný, jedna cesta je 1,5 eur. Ďalšia lanovka sa nachádza na druhom konci starého mesta za Porta Sant´Alessandro. Aj na túto lanovku platí štandardný lístok pre MHD. Táto lanovka vedie už medzi domčeky a ponúka naozaj krásny výhľad na mesto, ak idete hore určite sa postavte na ľavú stranu aby ste mali dobrý výhľad. Hore sa nachádza Castelo San Vigilio, kde úprimne veľa toho nenájdete. Jednu vežu, mostík a my sme to využili na miesto pre vypustenie drona.

San Vigilio

Vychutnať si západ slnka z hradieb

Samotné hradby sú chránené dedičstvom UNESCa, dlhé sú 3 km dokola ale celkovo tvoria 6 km ochranných hradieb. Môžete mesto obísť dookola, avšak najkrajšie výhľady máte medzi Porta San Giacomo a Porta Sant´Agostino. Autobus 1 vás prevezie tiež po západnej časti mesta, tak ak by sa vám nechcelo chodiť je to jeden z tipov. Určite sa na hradby oplatí ísť aj podvečer, aby ste si vychutnali západ slnka. My sme si to vylepšili o fľašu prosecca a sme si aspoň pripomenuli, staré dobré časy botellonov (stretnutie a popíjanie na verejnosti s fľašou v ruke na miestach s pekným výhľadom), ktoré sú populárne hlavne v Španielsku, ale je to aj u Talianov. 

Piazza Vecchia

Kam na výlet z Bergama

Bergamo má dobré vlakové – LINK TU aj autobusové spojenia – LINK TU. Do Milána sa dostanete za cca hodinu, čo je veľmi častá destinácia spojená s Bergamom. Raz Miláno je určite dobré vidieť, ale osobne nemám potrebu ho vidieť viackrát. My sme si zvolili ako jednodňový výlet Veronu. Po ceste sme sa chceli zastaviť aj v Lago di Garda, avšak sme sa nakoniec rozhodli ostať dlhšie vo Verone. Z Bergama sa dostanete ľahšie k Lago di Garda ako z Milána. Z Bergama zas máte menší problém pri výlete na Lago di Como, keďže musíte ísť cez Miláno. Istá alternatíva je tiež Lago D´Iselo, ale spoje tiež nie sú najrýchlejšie.