You are currently viewing Ako ušetriť na letenke pre dieťa do 2 rokov

Ako ušetriť na letenke pre dieťa do 2 rokov

Doba čítania: 4 min

Veľa ľudí si cestovanie s malým dieťaťom nevie ani predstaviť. My sme ale pravý opak a Oskarka sme začali navykať na cestovateľský režim veľmi skoro. Pri našich cestách sme nie raz natrafili na plno nezodpovedaných otázok pri bookovaní leteniek a možnosti batožiny pre dieťa keď cestujeme lietadlom. Preto sme sa rozhodli, že sa s vami podelíme o naše skúsenosti aj s tipom ako sa dá znížiť cena letenky pre dieťa do 2 rokov. V tomto článku sa budeme venovať Ryanair a Wizzair, čo boli nami najčastejšie využívané linky. Klasické letecké spoločnosti väčšinou majú špeciálnu tarifu rovnajúcu sa letiskovým poplatkom pre dieťa do 2 rokov avšak bez nároku na sedadlo. Takto letel Oskarko do USA za 80 USD spiatočne. 

Ako zabávate deti na letisku ?

Letenky

Pri kúpe letenky cez Wizz alebo Ryanair pre dieťa do 2 rokov uvidíte hneď možnosť tohto lístka pri hľadaní destinácie. Ryanair má 25€ a Wizz dokonca 31€. Ak kúpite tieto štandardné lístky, dieťa musíte mať celý čas na kolenách a oficiálne nemá vlastné miesto. Takže vám ostáva len dúfať, že lietadlo nebude plné. Tieto ceny sú výhodné pokiaľ štandardné dospelé letenky stoja viac ako spomenuté sumy pre deti a ak chcete ušetriť jednoducho vydržíte let s dieťaťom na kolenách. Čo ale v prípade ak sú letenky spiatočne za 20€ a za dieťa by ste mali platiť 50 alebo 62 spiatočne ? Tu sa bavíme o viac ako dvojnásobnej cene, čo sa nám nikdy nepáčilo. V tomto prípade jednoducho booknete dospelácky lístok za nižšiu cenu a na Wizz alebo Ryanair chate vám zmenia typ lístka na infanta. Bonusom je, že budete mať aj miesto pre malé dieťa, avšak oficiálne potrebujete mať autosedačku/vajíčko schválené pre lietanie. To ale v dnešnej dobe má veľa vajíčok a nikdy sme nevideli, že by niekto kontroloval, či to a to vajíčko spĺňa schválenia do lietadla. Väčšinou stewardi pri nástupe do lietadla nemajú ani najmenšiu predstavu, či dieťa má pol roka alebo cez 2. Nikdy neriešia ani, či má dieťa samostatné sedadlo, alebo nie, nemajú na to totiž čas. Na naboardovanie lietadla majú veľmi málo času, takže na takéto detaily v nízkonákladovkách nie je absolútne čas. Pokiaľ samozrejme nepríde k problému, že obsadíte sedadlo, ktoré nemáte atď. Ak bookujete pri Ryanair/WizzAir letenku pre dieťa do 2 rokov, máte nárok aj na príručnú batožinu. Nezabudnite, že s dieťaťom máte vždy nárok na prioritné odbavenie, či už pri check ine, security alebo pri gate. 

Miesta v lietadle

Veľmi dôležitá informácia je že ak cestujete s dieťaťom do 15 rokov minimálne jeden dospelý, ktorý je na rezervácii musí sedieť vedľa dieťaťa a systém musí dieťa prideliť k jednému dospelému. Takže špeciálne poplatky za vyberanie sedadla si môžete odpustiť. Dokonca pri bookingu vám dovolí vybrať sedadlá ak cestujete s dieťaťom zdarma, avšak len istú časť lietadla, kde sú poplatky nižšie, ak cestujete s dieťaťom máte ich zdarma. 

Keď máš štastie na voľné miesto

Batožina

Príručná batožina zdarma pre dieťa je u Ryanair 5kg (45x35x20cm) a pre Wizz Air (40 x 30 x 20 cm). Pri Ryanair ak má dieťa nad 2 roky, alebo do 2 rokov na vlastnom sedadle môže mať príručnú batožinu (40cm x 20cm x 25cm).

Kočik, autosedačka, postieľka

Dieťa má nárok na prepravu 2 vecí z 3 ( kočíka, cestovateľskej postieľky alebo autosedačky ) zdarma. Tento nárok nestrácate aj keď kúpite letenku pre dieťa nad 2 roky, dokonca aj keď dieťa reálne prekročí vek 2 rokov. Všetky tieto veci sa dávajú do priečinka nadrozmernej batožiny. Kočík si môžete vybrať, či necháte na check ine, alebo ho budete používať ešte na letisku a odovzdáte pred vstupom do lietadla. V tomto prípade vám pripravia kočík pri výstupe z lietadla, tak si ho nezabudnite. Ak má kočík rozmery v zloženom stave do povolených rozmerov príručného kufra môžete si ho zobrať na palubu a uložiť hore do priehradky na batožinu. 

Tekutiny, jedlo

Oficiálna verzia je, že pre dieťa si môžete zobrať tekutiny nad 100 ml na dĺžku letu. Nikto ale pri security neskúma či letíte hodinu, alebo 15 hod. Veľakrát sme brali kapsičky, tekutiny aby sme mali aj v destinácii a nikto to neriešil. Aj fľašu balenej vody, sunar atď. vždy všetko prešlo. Museli to ale len špeciálne oskenovať. 

 Ryanair Wizz Air
Štandardná cena pre deťi do 2 rokov (jeden smer)25 eur31 eur
Vlastné sedadlo pri letenke do 2 rokovNie (na kolenách)Nie (na kolenách)
Vlastné sedadlo pri letenke pre dospelého a prepísaného na infantaÁno s autosedačkou/vajíčkomÁno s autosedačkou/vajíčkom
Zdarma výber sedadla pre dieťa a jedného rodiča pri kúpe letenky nad 2 roky.Áno (istá časť lietadla)Áno (istá časť lietadla)
Kočik, Postieľka, autosedačka do check in batožina zdarmaÁno (2 kusy) nezáleží či dieťa má do alebo nad 2 rokyÁno (2 kusy) nezáleží či dieťa má do alebo nad 2 roky
Príručná batožina pre dieťaZdarma 5kg (45x35x20cm) pre infanta do 2 rokov. (40cm x 20cm x 25cm) pre deti od 2 rokov. Zdarma (40 x 30 x 20 cm)