You are currently viewing Ako sa zdarma dostať do letiskového salónika ?

Ako sa zdarma dostať do letiskového salónika ?

Doba čítania: 5 min

Určite ste už počuli o letiskových salónikoch. Dostanete tam zdarma jedlo, pitie, alkohol, wifi, noviny, niekedy sprchy, či oddychovú zónu. Kto by si špeciálne pri dlhých letoch nechcel užiť takéto spríjemnenie cesty. Máte niekoľko možností ako sa tam dostať. Buď si zaplatiť vstup na mieste (čo je absolútne nelogické a využívané akurát tak, keď vám firma preplatí náklady), zakúpiť predplatné cez Dragon Pass alebo Priority pass, alebo cestovať business triedou. Najlepšou možnosťou je ale dostať úplne zadarmo len so svojou bankomatovou kartou. Poďme sa teda pozrieť na možnosti ako sa dostať do salónika zdarma. 

Jedlo záleží, v ktorom čase dňa idete do salónika

Koľko stojí vstup do salónika ?

Každý salónik je iný, do Bratislavského Caproni bez akejkoľvek karty zahrňujúcej vstup zdarma stojí  30 eur, čo sa absolútne neoplatí. Niektoré svetové letiská majú vstup 50 eur aj viac, kde sa vstup zdarma ku karte, alebo cez nejaký pass určite oplatí. Ak sa bavíme o vstupoch do salónikov okrem (Bratislava, Viedeň, Praha) tak najlepšie je mať buď Priority Pass, alebo Dragon Pass. 

Vstup zdarma cez bankomatovú kartu (Bratislava, Viedeň, Praha)

Banky pri vystavovaní debetných alebo kreditných kariet, vám ponúkajú možnosť vstupov do salónika zdarma neobmedzene a dokonca pri niektorých bankách máte vstup aj pre ďalšiu osobu tiež zdarma, poprípade za znížený poplatok. Vrámci slovenských bánk je väčšinou vstup do 3 salónikov (Bratislava, Viedeň, Praha), čo väčšine ľudí cestujúcich do zahraničia  úplne stačí.  Mne k úplnej dokonalosti tam chýba Budapešť, ale tam sa zas vieme dostať inými spôsobmi. Pre viac info, čítajte článok až do konca. Niektorí ľudia sa boja kreditných kariet, my naše využívame už roky a základ je neminúť viac ako je potrebné na zníženie poplatu resp. ako máte na účte. Úverový rámec na kreditke, si môžete zvoliť tiež najmenší a využivať ju len za účelom vstupov do salónikov. Dan sa rozhodol spraviť menší prieskum trhu a pripravil porovnanie produktov bánk na vstupy do salónikov. Pre bežného cestovateľa, určite je najlepšia mKreditka Plus od Mbank. Banka nemá poplatok za vedenie účtu, nijaké podmienky investícii, obratu na účte a iných produktov bánk od výmyslu sveta. Jediná podmienka na zníženie poplatku je použitie kreditky mesačne na 150 eur a dostanete ešte späť z nákupov 1% (čo má ale aj viac kreditných kariet). Treba si porovnať výhody a nevýhody každej banky konkrétne pre vás. Ostatné banky dávame ako porovnanie. Najlepšia karta, ktorej súčasťou je aj Priority Pass má Tatra banka.  Tam ale máte min. úverový rámec, na ktorý musíte mať  príjem. Ak príjem spĺňate platíte tiež za ňu poplatky, ktoré si viete znížiť, ale už sú tam isté podmienky. Dragon Pass je zas súčasťou Visa Infinte v UniCredit banke.

Mbank

 

mKreditka

mKreditka Plus

mKreditka e-Shop

Salónik

Nie

Viedeň, Bratislava, Praha

Nie

Úverový rámec

Do 6 500

Do 16 500

Do 6 500

Úrok

21,99%

21,99%

21,99%

Poplatok za kartu

1,5 eur/0 eur

3 eur/0 eur

2 eur/0 eur

Minimálna splátka

3%, min 3.32 eur

3%, min 3.32 eur

3%, min 3.32 eur

Tatra banka

 

VISA standard

VISA gold

VISA platinum

Salónik

nie

Viedeň 1+1 osoba

Priority Pass 1+1 osoba

Úverový rámec

Od 400 do 5 000

Od 3 000 do 15 000

Od 10 000

Úrok

18,80% ročne

14,90% ročne

10,90% ročne

Poplatok za kartu

2,50 eur/1.25 eur/0 eur

8 eur/4 eur/0 eur

20 eur/10 eur/0 eur

Minimálna splátka

5% dlžnej sumy, min 15 eur

5% dlžnej sumy, min 15 eur

5% dlžnej sumy, min 15 eur

Slovenská sporiteľňa

 

Štedrá karta

VISA classic

VISA gold

Salónik

Nie

Nie

4 bezplatné vstupy (Viedeň a Budapešť)

Úverový rámec

Od 300 do 3 000

Od 300

Od 900

Úrok

vyjadrená fixnou sumou v eurách v jednoduchej forme poplatku za komfort

19,5%

13,5%

Poplatok za kartu

0,5-2 eur/0 eur

2,25 eur/0 eur

8 eur/0 eur

Minimálna splátka

5% z úverového rámca

5% z dlžnej sumy, min 15 eur

5% z dlžnej sumy, min 15 eur

VÚB

 

Šikovná karta

MASTERCARD standard

MASTERCARD world

Salónik

Nie

Nie

Bratislava, Viedeň, Praha

Úverový rámec

Od 300 do 5 100

Od 500 do 4 000

Od 1 500 do 20 000

Úrok

24,90%

18,90%

17,90%

Poplatok za kartu

2 eur

3 eur/0 eur

8 eur/3 eur/0 eur

Minimálna splátka

1/30 z limitu

3%

3%

ČSOB

 

MASTERCARD basic

MASTERCARD standard

MASTERCARD gold

Salónik

Nie

Nie

Bratislava, Viedeň, Praha

Úverový rámec

Od 150 do 3 000

Od 300 do 7 500 eur

Od 1 500 do 15 000

Úrok

19,5%

19,5%

13,5%

Poplatok za kartu

2,5 eur

2,5 eur/0 eur

9 eur/0 eur

Minimálna splátka

5% dlžnej sumy, min 15 eur

5% dlžnej sumy, min 15 eur

5% dlžnej sumy, min 15 eur

 

Ak by ste sa naozaj chceli vyhnúť kreditkám tak debetnú kartu so vstupmi do salónikov ponúka napríklad Poštová Banka, Mastercard gold. Ak by ste mali účty v zahraničných bánk, tak tie majú jednoznačne silnejšie kreditné karty, ako napr. American Express, Diners, Mastercard. Tam ale tiež môže byť obmedzenie v územnej platnosti vzhľadom na krajinu, kde karta bola vydaná. Ak používate Revolut, tak máte tiež možnosť mať vstup to salónikov za 22 libier – LINK TU, ale stále je to drahšie ako cez Dragon Pass. 

Priority Pass a Dragon Pass

Ako sme už písali, aby ste mali vstupy do salónikov vo svete buď zdarma alebo za zvýhodnenú cenu, budete potrebovať jedno z týchto členstiev. Priority Pass –LINK TU môžete získať s kreditnou kartou od Tatra Banky a keď nespĺňate podmienky, tak jedine zaplatiť ročné členstvo. Ak máte ročné za 459 eur tak máte neobmedzený vstup po celom svete do salónikov. Priority pass sa kupovať neoplatí ak ho nemáte zdarma ku karte. Ak už kúpiť členstvo tak cez Dragon Pass. Ak počas ciest za rok vstúpite do salónika viac ako 17krát tak sa vám oplatí ročné členstvo, lebo jednorazový vstup vychádza pod 23 USD (21 EUR).  Ak by ste cestovali menej a nebudete za rok potrebovať vstup viac ako 17 krát, tak je lepšie získať zdarma členstvo v Dragon Pass. Stačí sa registrovať cez Regus – LINK TU, a cez nich sa registrovať do Dragon Passkde dostanete vstup do akéhokoľvek salónika za 19 libier (23USD, 21EUR ), a už sa len rozhodnete, či sa vám oplatí vstúpiť do salónika za 19 libier alebo nie. V Bratislave napríklad teplé jedlo nedostanete. Vstup do salónika je aj pre ďalšiu osobu za tú istú cenu.  Niekedy majú akcie aj za 10 libier, my sme to tak využili v Londýne. V tomto prípade je určite dobre si zistiť dopredu na stránke letiska, čo v tom salóniku je, či sa oplatí vôbec vstup za 19 libier. Osobne pri návrate z destinácie moc salóniky nevyužívame, keďže sa snažíme, čo najviac času stráviť v destinácii. Celkom šikovné to ale prichádza keď máte dlhšie prestupy. 

Porovnanie typov členstva v Priority Pass
Porovnanie typov členstva v Dragon Pass

Kreditná karta má tiež veľkú výhodu pri odcudzení a ukradnutí detailov a sprocesovaním nejakej platby, sú to peniaze banky. Pri debetnej už ide o vaše peniaze a dostať ich späť nie je také jednoduché ako pri kreditke. Nie raz nám kartu niekto okopíroval a spravil niekoľko stoviek manko, pri kreditke je to úplne jednoduché vyžiadať od banky späť.