Kúpiť či nekúpiť to je otázka ? Trocha obmenená filozofická otázka klasika, ktorú si kladú denne mnohí cestovatelia. Stokrát sme si ju kládli aj my. Rozhodli sme sa teda prísť s jasnou odpoveďou. Cenotvorba leteckých spoločností je nepredvídateľná. V teoretickej rovine, letenky stúpajú počas víkendov, najlacnejšie sú 4-6 týždňov pred odletom, používať inkognito mód, čo väčšinou ani nefunguje, to všetky su „zaručené tipy“, ktoré pomôcť môžu alebo nemusia. Akcie leteckých spoločností, tiež môžu prísť, alebo aj nie a keď prídu, nemusia sedieť na vami vybraný termín, alebo destináciu. Ak striehnete na svoju vysnívanú destináciu a cena letenky nie a nie klesnúť, môžete využit jednoduchý trik pri Ryanair alebo Wizzair aplikácii a to pridať viac osôb, aby ste vedeli ako sa bude meniť cena letenky v krátkodobom horizonte. Pozrite si reel, kde sme vám pripravili názornú ukážku.
Podľa našich pozorovaní väčšina leteniek cez Ryanair a Wizzair menia cenu letenky po predaných 10 kusov. V Ryanair appke pekne vidíte koľko je danej cenovej kategórii dostupných leteniek. Ak je už „len“ 5, začne vám to aplikácia ukazovať. To však neznamená, že ostáva len 5 miest v lietadle, ale len v danej cenovej kategórii. Ak vám neukazuje nijakú informáciu ohľadne ostávajúcich miest pre danú cenovú kategóriu zadajte väčšie množstvo osôb (6-10) a uvidíte ako sa zmení cena, buď klesne, alebo sa zvýši. Ak je ich 5 a menej, zadajte do vyhľadávania o jednu osobu viac ako ostáva leteniek. A práve v tomto spočíva trik. Informácia o cenách, ktorá vám vyskočí ak zmeníte množstvo osôb je presne tá, ktorú potrebujete a podľa ktorej sa viete rozhodnúť či v daný moment kúpiť letenku, alebo nie. Ak chcete v skúmaní cien pokračovať, môžete si nastaviť maximálny počet leteniek, koľko viete kúpiť na jeden booking. Pre Ryanair je to 25 osôb a pre Wizz 10 osôb. Takto sa viete aj dopracovať k informácii, či daný let reálne, bude aj skoro vypredaný, alebo je stále dostatok miest. Ak je len posledných povedzme 10 miest, ťažko očakávať, že letecká spoločnosť spraví akciu za 10 eur. Pri aplikácii Wizz, tam to funguje obdobne, akurát vám vo väčšine prípadov neukazuje že ostáva „xy“ miest v danej cenovej kategórii. Nezabúdajte, že cenotvorba leteckých spoločností sa môže meniť a nie vždy tento trik musí fungovať. Nám zatiaľ, ale vždy vyšiel, keď sme po zakúpení letenky kontrolovali ceny a vždy sme kúpili za najlepšiu cenu.
Veľmi dôležité je tiež vedieť v akej cenovej kategórii sa letenky pre danú destináciu štandardne pohybujú. Naše triky sme spísali aj ďalšom článku v rámčeku hore.