You are currently viewing Adršpašské skály – dychberúce miesto v Čechách

Adršpašské skály – dychberúce miesto v Čechách

Doba čítania: 4 min

Teplejšie mesiace sú ideálne na výlety cez víkend do okolitých krajín. Jedným z miest, ktoré sa oplatí navštíviť je národná prírodná rezervácia Adršpašské skály kúsok od Poľských hraníc, v chránenej oblasti Broumovsko. My sme si tento výlet spojili s poznaním Královohradeckého kraju. Tisíce pieskovcových skál, ktoré dosahujú výšku cez 80m vám umožnia ocitnúť sa na až nereálnom mieste. Práve tu sa natáčalo niekoľko českých filmových rozprávok či reklám, konkrétne tieto Z pekla štestí, Princ , Večernice, Peklo s princeznou atď . Okruh pomedzi skaly je dlhý 3,5 km a počas celej cesty máte naozaj čo obdivovať a bude vám neustále padať sánka od úžasu.

Jazero Pískovna
Starosta a starostová

Ako sa sem dostať ?

Ideálne sa sem dostanete autom. Je to asi cez 4 hod z Bratislavy, preto je to ideálne spojiť aj s inými okolitými zaujímavými miestami. My sme to spojili so zoo v Důr Králové, alebo Sky Bridge 721 na dolnej Morave. Kedysi dávno sme Adršpach navštívili aj ako jednodňový výlet z Prahy, ale to som tam bola na mesačnom pobyte. Organizovala to Karlova univerzita pre cudzincov, takže pravdepodobne to bude jedno z top miest, ktoré treba navštíviť v Čechách. V okolí sa nachádzajú aj Teplické skály – LINK TU, ktoré môžu byť tiež z jednou alternatív. Drvivá väčšina turistov, prichádza do Adršpachu buď na autách, alebo cez organizované zájazdy (špeciálne z Poľska) autobusmi. Z tohto dôvodu je povinné v hlavnej a top sezóne zakúpiť denné parkovanie za 150 Kč. Určite si ale lístky na parkovanie kupujte online – LINK TU , lebo sú omnoho lacnejšie ako na mieste a môže sa stať, že ani voľná kapacita nebude. Ak chcete môžete auto odparkovať aj v dedine a odtiaľ ísť 10-15 min pešo, avšak my sme si pre úsporu času kúpili parkovanie online. 

Kde kúpiť lístky ?

Lístky jednoznačne kupujte online a vopred, špeciálne v top sezóne, lebo ceny sa navyšujú – LINK TU. Ceny sa pohybujú od 110/130 Kč základná cena a podľa dopytu sa zvyšujú. Lístky si kupujete na presný čas, ale nemyslím si že ak prídete o 30 min skôr, alebo neskôr vás nepustia. Lístky kontrolujú len na vstupe a potom máte toľko času koľko potrebujete. Celkovo prejdete okruh za 2-3 hod. Ak sa chcete zastaviť na Skalnatom jazierku a počlnkovať, tak vám to výlet trocha predĺži. Lístky na loďky sa dajú kúpiť len na mieste a v lete premávajú podľa našich skúseností do 17 hod. Ak sa teda chcete počlnkovať, naplánujte si výlet skôr na doobedie, aby ste neprišli v čase, keď sa už k jazierku nedostanete. Je tam totiž ďalšia vstupná brána. 

Čo sa da vidieť v prírodnej rezervácii Adršpach ?

Hneď na začiatku vstupu vás uchváti krištáľovo čisté jazierko Pískovna. Okolo sa môžete poprechádzať, kde dĺžka okruhu je 1,5 km. Potom už začína výlet to úplne inej dimenzie, kde nebudete chápať čo dokáže príroda vytvoriť. Pri vstupe dostanete mapku so označenými zaujímavostami o každej skale, ktoré stoja za väčšiu pozornosť. Prvá časť okruhu, je absolútne nenáročná a zvlátnete ju aj s kočíkom. Tento okruh zahŕňa 10 skál rôznych útvarov ako Džbán, Gotická bránka, Slonie námestie (ktoré bolo asi najzaujímavejšie z tejto časti) a vedie až k malému vodopádu. Ak sa chcete vybrať aj k veľkému vodopádu a Skalnému jazierku, tam už je terén náročnejší a zahŕňa niekoľko stoviek schodov. Ceľkový počet schodov v druhej časti okruhu aj s výstupom k veľkému vodopádu je 1700. Keď chcete môžete vynechať výstup k veľkému vodopádu a vybrať sa len na druhý okruh alebo naopak. Ak sa však už vyberiete na náročnejší okruh ceste je len jednosmerná a musíte to prejsť až dokonca. Rázcestie sa nachádza priamo pri Malom vodopáde. Ak sa rozhodnete pokračovať ďalej aj cez náročnejší okruh, tam budete musieť zdolať 850 schodov. Dostanete sa ale k zaujímavým skalám ako Milenci, Starosta a výhľad z Veľkej panorámy, čo je určite top z celej trasy. 

Veľká panoráma
Milenci

Táto oblasť je naozaj neskutočný a odporúčame ju všetkými desiatimi.