Vysoké Tarty su bezpochybne preplnené množstvom nádherných vrcholov, štítov a turistických chodníkov. Nie jeden sme si už spolu prešli, ale dostať sa na „Lomničák“ bolo vždy niečo, čo sme chceli zažiť. Keď stojíte na vrchole a ukáže sa vám panoráma Tatranských štítov, cítite sa ako na inej planéte.
Ako sa dostať na Lomnický štít ?
Dostať sa na vrchol je relatívne jednoduché. Stačí sa vybrať do Tatranskej Lomnice a vyviezť sa lanovkou. Pre turistických nadšencov, ktorí chcú prekonať samých seba je možnosť aj výstupu, najlepšie samozrejme s horským vodcom a to 2 možnými trasami. Jednoduchšia trasa je z Lomnického sedla, kam sa vyveziete lanovkou a odtiaľ výstup trvá 4 hod s prevýšením cez 400 m. Náročnejšia trasa je cez Jordánovú cestu, kde výstup z Téryho chaty trvá 11 hod a prevýšenie už 1400 m. Viac detailov nájdete –LINK TU. Ideálne mesiace na výstup sú od júna do októbra, avšak pre lenivejších turistov, ako sme my lanovká premáva celý rok.
Lanovka na Lomnický štít priamo z Tatranskej Lomnice
Lanovka až na vrchol vedie priamo z Tatranskej Lomnice z 2 prestupnými stanicami. Lanovka sa začala stavať v 30-tych rokoch 20. stor. Po niekoľkých rekonštrukciách a bohužiaľ aj nešťastiach v súčastnosti premávajú 3 typy kabínkových lanoviek. Z Tatranskej Lomnice na prestupnú stanicu Štart sa vyveziete 4 miestnou lanovkou, ktorý trvá cca niečo cez 10 minút a presuniete sa z nadmorskej výšky 900 m n.m. až k 1165 m n.n. Zo stanice štart, kde v podstate len prestúpite na ďalšiu lanovku, tentokrát už 15 miestnu sa vyveziete k Skalnatému plesu do výšky 1751 m n.m. za 12 minút. Cena lístka z Tatranskej Lomnice k Skalnatému plesu stojí od 27 eur, ktoré viete ušetriť ak si to k Skalnatému plesu vyšlapete. Kúpiť lístky si viete priamo online, čo vyjde lacnejšie ako priamo na pokladni – LINK TU. Cenník lanoviek pre porovnanie – LINK TU. Pri kúpe lístka sa musíte registrovať do Gopass, keďže v Tatrách už skoro všetko funguje na týchto vernostných kartách. Pri pešom výstupe musíte ale rátať so 6 hodinovou túrou (tam a späť vrátane). Na Skalnaté pleso si určite vyhraďte viac času. Môžete si spraviť prechádzku okolo plesa, zastaviť sa v reštaurácii Panoráma, alebo v Bistra Skalnaté pleso. Deti určite ocenia aj náučný chodník Svištia krajinka. Zo Skalnatého plesa už si kúpite lanovku na presný čas (čas je kedy lanovka odchádza). Na Lomnický štít už ide 14 miestna lanovka, ktorá trvá cca 10 min a prekonáte prevýšenie takmer 1000 m. Samotná jazda je naozaj dychberúca, tak sa snažte postaviť k oknu, aby ste mali nezabudnuteľný výhľad počas celej cesty. Po chvíli sa ocitnete na druhom najvyššom vrchole Tatier.
Čo robiť na Lomnickom štite
Na vrchole môžete stráviť hodinu, na čo ste upozornení hneď po vystúpení z lanovky, tento čas vám ale určite bude bohato stačiť. Môžete sa poprechádzať po chodníku vybudovanom okolo observatória odfotiť sa s nápisom 2634 m n.m., alebo občerstviť sa v reštaurácii Dedo – LINK TU horúcou čokoládou. Na Lomnickom štíte môžete stráviť aj noc, ale to vás vyjde na minimálne 880 eur – LINK TU. Myslím, že či sa oplatí ísť na vrch obrázky hovoria samy za seba a je zbytočne tie výhľady komentovať.
Na čo nezabudnúť pri plánovaní
Určite si pozrite počasie dopredu na dostupných web kamerách. Ak je na Skalnatom plese dobrá viditeľnosť neznamená, že na Lomničáku to bude rovnaké a naopak. Predsa lanovka stojí nemalé peniaze a bolo by zbytočné sa tam vyviezť bez poriadneho výhľadu. Webkamery si viete pozrieť – LINK TU. Výlet si naplánujte, aby ste mali dosť času. Posledná lanovka smerom hore ide o 14:00 a dole 15:00 –LINK TU . Taktiež si overte, či lanovka vôbec premáva – LINK TU.
Výlet na Lomnický štít určite patrí k veciam, ktoré treba zažiť.