Dubaj už veľmi dávno začal s prípravou na Expo 2020 aby predčilo všetky očakávania a popravde sa im to podarilo. Nevystavali len samotný areál Expa ale aj Dubaj sa niekoľko posledných rokov vyvíjal ešte rýchlejšie, aby bol ideálnym hostiteľom tejto udalosti. V areáli sa nachádza 200 pavilónov z ktorých 191 reprezentuje samotné krajiny vrátane Slovenska.
Expo v Dubaji je od 1.10.2021 do 31.3.2022, takže určite ak už nemáte kúpené letenky môžete sa nad tým aspoň zamyslieť, alebo keď už nie vidieť naživo pokúsim sa vám aspoň priblížiť atmosféru.
Ako kúpiť lístky na EXPO ?
Lístky je samozrejme dobré kúpiť vopred a je potrebné ho mať aj pre ľudí nad 65 rokov, ktorí majú vstup zdarma, ale aj pre deti od 6 rokov. Pre deti do 6 rokov vám priamo dajú lístky pri vstupe. Lístok na jeden deň stojí 12,99 USD ale cez Klook alebo iný resellerov sa vedia zohnať aj o pár USD lacnejšie. Pri plánovaní návštevy ak je možné vyhnite sa víkendu (piatok poobede až nedeľa), keďže od januára majú v UAE 2,5 dňový víkend a počet ľudí sa rapídne zvyšuje.
My sme kúpili lístky priamo cez oficiálnu stránku, aby sme mohli rovno nahrať lístky do aplikácie, ktorá je veľkým pomocníkom pri návšteve a máte na deň 10 pavilónov so smart queue pri ktorej predbehnete ľudí alebo sa dostanete do pavilónu. Japonsko je tak žiadané, že jedine cez smart queue sa tam dá dostať. Booknuť časy si viete o 9 každý deň. Niekedy sú už vychytané behom pár minút.
Ako sa dostať na EXPO ?
Chodí aj zdarma shuttle bus Expo (zástavku som videla aj v starom Dubaji) ale jednoznačne najkomfortnejší spôsob je buď metrom, alebo autom. Metro stojí priamo pred vchodom (červená dráha) a na parkovisku je toľko miesta, že až. Z parkoviska vás odvezie autobus priamo pred vchod. Záleží však aký, podľa toho v akej časti ste zaparkovali (sustainability, opportunity, mobility). Pri vstupe kontrolujú PCR test alebo očkovanie, kde funguje samozrejme náš green pass. Taktiež robia security kontrolu, ale tá ide rýchlo. Po EXPO môžete chodiť pešo, použiť people mover, alebo objednať golfový vozík za 10 AED na jazdu na osobu. My sme ale celkovo sme nechodili za dva dni 54 000 krokov.
Aké pavilóny navštíviť ?
To je asi najdôležitejšia otázka čo si každý kladie. Celé Expo je rozdelené na 3 časti : Mobility, Opportunity a Sustainability. Na nete nájdete veľké množstvo videí obrázkov z pavilónov podľa ktorého sa môžete rozhodnúť a označiť si v appke svoje obľúbené pavilóny, či naplánovať trasu. Tiež je na vás koľko času strávite v jednotlivých pavilónoch. Niekto tam môže stráviť 5 min, niekto 2 hod. Každá krajina má svoj vlastný štýl prezentácie a môžete skúsiť rôzne simulátory, prečítať zaujímavosti či pozrieť projekcie. Hlavné pavilóný Terra, Alif, ktoré sme navštívili určite odporúčam pozrieť. Mission possible bohužiaľ na pól dňa zavreli a nestihli sme ju.
Čo sa týka krajín vo väčšine sprievodcov či na nete nájdete práve tieto krajiny.
- Japonsko – musíte booknuť hneď ráno cez smart queue inak sa tam nedostanete. V pavilóne tiež strávite asi 50 min, lebo aktivita je organizovaná. Pri vstupe dostanete smartphone na prehliadku a jedinečný zážitok môže začať.
- UAE – hlavnou atrakciou je pavilón Spojených Arabských Emirátov, ktorý je veľkostne bezkonkurenčný a pri vstupe sa tvoria veľké rady, vnútri už je to lepšie a každý si môže zorganizovať v akej časti koľko času chce stráviť.
- Saudská Arábia – mali veľmi zaujímavú prezentáciu krajiny 3D modelmi a samozrejme projekciami. Normálne som dostala chuť sa ísť do Saudskej Arábie pozrieť.
- Južná Kórea – čítala som ako úžasný je tento pavilón, ale popravde mňa osobne moc nenadchol. Tiež dostanete na začiatku smartphone, ktorý využijete pri prehliadke. Ale z tohto pavilónu je jeden z pekných výhľadov na celé EXPO
- Spojené štáty – tento pavilón by som zaradila do takého stredu, ale môžete sa vyfotiť s raketou SpaceX
- Slovensko – samozrejme ako správna Slovenka musela som navštíviť aj slovenský pavilón a aj keď som väčšinou kritická musím uznať, aj keď máme menši pavilón je spravený veľmi dobre.
- Singapore – jedinečný pavilón, ktorý je vlastne samotným biotopom a práve tu sme využili smartqueue
- Luxemburg – samotný pavilón nie je ničím výnimočný oproti ostatným, ale môžete sa tam šmyknúť zo strechy pavilónu
- Thajsko – veľmi pekne spravený pavilón s prezentáciou krajiny a od 16 majú každú hodinu vystúpenie.
- Austrália – super spracovaný pavilón s projekciou Great Barrier Reef
- Rusko – zaujímavé projekcia a pavilón vyzerá zaujímavo aj zvonku.
Niektoré sme bohužiaľ nestihli ako Emirates (je potrebné booknuť špecialny vstup cez QR kód pred vstupom) Nemecko (hodinová rada na vstup, bez možnosti booknutia smartqueue). Z tých 95 pavilónov čo sme videli mne sa z väčších pavilónov páčilo najviac Mexiko, Malajzia, Taliansko, Peru, Španielsko, Portugalsko.
Pri plánovaní návštevy odporúčam tieto tipy.
- Treba si spraviť plán a zoznam pavilónov ktoré chcete navštíviť
- Podľa plánu vybrať vhodné parkovisko ak idete autom
- Najžiadanejšie pavilóny navštíviť hneď ráno, keď nie je na Expe ešte veľa ľudi
- Ak sa dá použiť Smartqueue v applikácii – je ich 10 na den a na najžiadanejšie pavilóny sa hneď ráno (spúšťajú to o 9) rozchytajú, niekedy ale vôbec nie su dostupné. Na USA sa nám podarilo booknuť aj deň vopred
- Čas môžete ušetriť ak si zoberiete so sebou jedlo. Samozrejme treba si vychutnať aj jedlo v pavilónoch
- Ak vidíte dlhú radu pred pavilónom pozrite smartqueue, či náhodou neviete vstup urýchliť, my sme to využili pri Singapore
- Okrem pavilónov sú samozrejme zaujímavé vystúpenia, ktoré sa hlavne večer konajú na každom kroku a aj v samostatných pavilónoch sa prezentujú lokálni umelci. Hlavné dianie pre vystúpenia je Al Wasl a Jubilee park.
Vidíme sa 2025 na EXPO v Japonsku